4. Kaliski Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Już po raz 4. będą jechać na rowerach ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem jest upamiętnienie bohaterów, którzy walczyli o to, aby Polska była wolna. To jak zawsze niezwykły rajd, to hołd Bohaterom Niezłomnym. Rajd startuje w sobotę 4 marca 2023 o 8:30 sprzed Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, a jego organizatorem jest Towarzystwo Rowerowe Calisia BIKE.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”– bohaterom antykomunistycznego podziemia z lat 1944-63, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
– Pamiętajmy, że Żołnierze Wyklęci nie bronili ideologii, a zagrożenia bytu Narodu Polskiego i wiary katolickiej swoich ojców – piszą organizatorzy. – Jedziemy w Rajdzie ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale również w intencji naszej Ojczyzny i pokoju na świecie – czytamy na stronie.
Podczas rajdu pamięci Żołnierzom Wyklętym, jak co roku zapalone zostaną znicze:
- Pod tablicą na froncie Bazyliki, Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, na której znajdziemy napis „W hołdzie pomordowanym i więźniom, bohaterom walk z terrorem stalinowskim o Niepodległą Polskę w latach 1939-1963
- Pod byłą siedziba UB (od 23 I 1945 do 25 XI 1946), a dziś I Liceum Asnyka Kaliszu. To w tym miejscu działały: Hufce Wolnej Słowiańszczyzny (1948), a także Młodzieżowa Organizacja Podziemna „Orzeł” (1952). Skupiały uczniów Liceum i Gimnazjum Adama Asnyka, którzy m.in. drukowali, kolportowali ulotki antykomunistyczne. Za swoje czyny zostali wyrzuceni ze szkoły oraz skazani na kilkuletnie więzienie.
- Pod pomnikiem Armii Krajowej w ogrójcu oo. Jezuitów przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. W środku znajduje się tablica pamiątkowa Ziemowita Glabiszewskiego.
- Przy murach starego więzienia przy ul. Łódzkiej – gdzie siedmiu Niezłomnych: Ziemowit Glabiszewski, Wojciech Jabłkowski, Stanisław Spaleniak, Stanisław Kreczmer, Edmund Wałęsa, Edward Baranek i Józef Witman, zostało zamordowanych.
- Pod pomnikiem w Wielowsi Klasztornej, gdzie na terenie przykościelnego placu Kościoła pw. św. Wawrzyńca stoi pomnik Żołnierzy Wyklętych z symboliczną garścią ziemi z „Łączki”.
Dłuższy postój i ciepły poczęstunek jest, tak jak co roku, organizowany w świetlicy w Wielowsi Klasztornej.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- Organizator: Towarzystwo Rowerowe CALISIA BIKE
- Termin: sobota 04.03.2022
- Charakter rajdu: Rajd pamięci
- Trasa: Kalisz- Nowe Skalmierzyce – Wielowieś Klasztorna – Żydów – Kalisz.
- Długość trasy: ok 50 km, tempo jazdy 17km/h, dopasowane do większości grupy
- Planowana ilość uczestników: bez ograniczeń
- Zgłoszenia: Aby zabezpieczyć ciepły posiłek, prosimy o przesłanie zgłoszenia do 01.03 poprzez wypełnienie formularza na stronie https://elektronicznezapisy.pl
- Zbiórka:
03 sobota: godz. 08:30, Przed Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu; - Powrót: ok. godz. 15:00.
- Koszt uczestnictwa: zbiórka po 50 zł z przeznaczeniem na pamiątkowy medal (medale zostaną wysłane do uczestników, po rajdzie), ciepły posiłek i ofiara na utrzymanie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Wielowsi Klasztornej)
- Uczestnik rajdu musi posiadać: Sprawny technicznie rower (najważniejsze elementy to: sprawne hamulce, opony, dzwonek, sprawne przerzutki, linki, oświetlenie: przód/tył), Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę, pompkę, podstawowe klucze, odpowiedni strój. Podczas jazdy zalecamy używanie kasku ochronnego.
- Komandor rajdu: Krzysztof OLEK – instruktor turystyki kwalifikowanej/turystyka rowerowa (12/04/2018/STI/ITKTR)
Źródło: Calisia BIKE, fot. Archiwum IPN