Twoja woda smakuje inaczej niż moja, czyli słowo o kaliskiej „kranówce”
Prawdopodobnie niejednokrotnie zastanawialiście się, dlaczego woda w jednym miejscu smakuje zupełnie inaczej niż w innym. Dla wielu był to również powód do niepokoju, ale czy słusznie? Postanowiliśmy dowiedzieć się czy woda w Kaliszu jest bezpieczna i od czego uzależniony jest jej smak.
Spis treści
Monitoring parametrów grupy A
Monitoring parametrów grupy B
W 2022 roku pobrano 111 próbek wody
Ile próbek pobrano w 2023 roku?
Od czego zależy smak wody?
Czy woda w Kaliszu jest bezpieczna?
Skąd ten kamień?
System zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi jest zorganizowany na terenie Kalisza w oparciu o wodociąg publiczny, stanowiący własność Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Kaliszu.
– Nadzór sanitarny nad jakością wody prowadzi się zgodnie z planem działania na 2023 rok, zatwierdzonym przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Częstotliwość poboru próbek ustala się na podstawie wielkości średniorocznej produkcji wody w m3/dobę. Zakres badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w 2023 roku ustalono na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294) oraz wytycznych Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Woda jest badana w zakresie monitoringu parametrów grupy A i grupy B – informuje rzecznik prasowy PSSE w Kaliszu Jakub Banasiak.
Monitoring parametrów grupy A
Monitoring A służy do dostarczania informacji na temat jakości wody oraz skuteczności jej uzdatniania. Swym zakresem obejmuje najistotniejsze parametry fizyczne, organoleptyczne, chemiczne i mikrobiologiczne.
Monitoring parametrów grupy B
Monitoring B to nic innego jak rozszerzenie (uzupełnienie) monitoringu parametrów grupy A. Obejmuje znacznie większy zakres badanych parametrów, a w tym m.in. metale ciężkie, pestycydy oraz uboczne produkty dezynfekcji wody.
Produkowaną wodę bada się w ramach kontroli urzędowej oraz wewnętrznej. Próbki wody do badań laboratoryjnych pobierane są w stałych punktach, uzgodnionych z zarządcami i właścicielami urządzeń wodnych, tzw. pppw (punkt poboru próbki wody).
W 2022 roku pobrano 111 próbek wody
– W 2022 r. pobrano w ramach kontroli wewnętrznej 52 próbki wody w zakresie monitoringu parametrów grupy A oraz 5 próbek w zakresie monitoringu parametrów grupy B, natomiast w ramach kontroli urzędowej 49 próbek wody w zakresie monitoringu parametrów grupy A oraz 5 próbek parametrów grupy B. Ilość pobranych próbek była odpowiadająca – podaje Jakub Banasiak. Dodatkowo PWiK w Kaliszu pobiera próbki według swojego wewnętrznego harmonogramu, w celu sprawdzenia skuteczności procesów uzdatniania lub w przypadku wykonania prac na sieci wodociągowej.
Przeprowadzone w 2022 r. badania z wodociągu PWiK wykazały, że przekroczenia dotyczyły mętności, barwy wody, ogólnej liczby mikroorganizmów w 22oC oraz bakterii grupy coli, które – jak zaznaczył rzecznik PSSE – przy tak rozbudowanym obszarze dystrybucji można uznać za nieistotne.
Stwierdzone przekroczenia wartości parametrycznych nie miały wpływu na zdrowie konsumentów wody oraz nie obniżały jej wartości użytkowej. Negatywny wynik potwierdzano badaniem sprawdzającym, a kolejne badania nie potwierdzały już występowania przekroczenia wartości parametrycznej i udowodniły skuteczność tych działań – poprawę jakości wody. Uznano, że przekroczenia miały charakter incydentalny i krótkotrwały.
Ile próbek pobrano w 2023 roku?
W styczniu i lutym tego roku pobrano łącznie 26 próbek w zakresie monitoringu parametrów grupy A i 1 próbkę w zakresie monitoringu parametrów grupy B. W żadnej z próbek nie odnotowano przekroczenia wartości parametrycznych. Aktualnie 4 badania jakości wody są w trakcie realizacji.
W 2022 roku, jak również w roku bieżącym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie otrzymał żadnej skargi na jakość wody pochodzącej z wodociągu w Kaliszu i przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Od czego zależy smak wody?
To, jak smakuje woda uwarunkowane jest głównie jej składem. – Jest on związany z zawartością makro i mikroelementów oraz rozpuszczonych gazów, jak również od materiałów zastosowanych w instalacjach wodnych, zwłaszcza jeżeli chodzi o instalacje wewnętrzne budynków. Dane stężenia wartości parametrów wody mogą w różny sposób oddziaływać na jej smak. Dlatego też badania wody prowadzone są w tak szerokim zakresie – informuje Jakub Banasiak.
Czy woda w Kaliszu jest bezpieczna?
Jak informuje rzecznik PSSE, woda z kaliskich kranów jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. – Jej jakość podlega rygorystycznym normom, a woda opuszczająca wodociągi nadaje się do spożycia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne odpowiada za jakość wody dostarczanej z sieci wodociągowej do wodomierza głównego. Za wodomierzem głównym zaczyna się instalacja wewnętrzna w danym obiekcie, za którą odpowiedzialny jest zarządca lub właściciel budynku – podkreśla rzecznik. Ponadto przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jest zobowiązane do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości oraz pod odpowiednim ciśnieniem, a także jej dostaw i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny. Przedsiębiorstwo ma też zapewniać należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków. Nie ma ono jednak żadnych uprawnień ani obowiązków związanych z kontrolą jakości wody w wewnętrznej instalacji wodnej w budynku. Fakt, że przedsiębiorstwa wodociągowe dostarczają wodę dobrej jakości, nie oznacza wcale, że taka woda będzie płynąć z naszego kranu.
Skąd ten kamień?
Woda w kranie jest niskozmineralizowana, a dodatkowo stężenie minerałów obniża się po odfiltrowaniu. – Często mieszkańcy skarżą się, że ich woda powoduje tworzenie się kamienia, a oznacza to, że jest wysoka wartość twardości wody. Należy pamiętać, że za twardość wody odpowiada zawartość w niej składników mineralnych, w tym wapnia i magnezu – podsumowuje Jakub Banasiak.
fot.: pixabay