Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Spotkania istotne” tuż tuż! Co będzie się działo?

Wielkimi krokami zbliża się druga edycja wydarzenia artystycznego – „Spotkania istotne”. Jest ono ściśle powiązane z konkursem fotograficznym „W obiektywie”. Spotkania istotne rozpoczną się 30 marca i potrwają cztery dni, czyli o jeden dzień dłużej niż w ubiegłym roku.

Dzień pierwszy – 30 marca

Pierwszego dnia odbędzie się spotkanie Franciszkiem Ammerem – artystą, kuratorem i organizatorem festiwali fotograficznych. Przed podjęciem pracy przy Fotofestivalu, współworzył wrocławski TIFF Festiwal. Dzięki przybliżaniu aspektów związanych z książką fotograficzną i popularyzowaniem jej w Polsce podjął się wielu wystaw, wykładów, a także współpracy z wybitnymi postaciami ze świata fotografii i sceny wydawniczej photobooków. Jest współtwórcą Przestrzeni Roboczej oraz członkiem nowo powstałego kolektywu wydawniczego i łódzkiej przestrzeni do działań 19 Rzek. Jego dyplomowa seria Exclusion została nominowana do Poznań Photo Diploma Award 2015.

Franciszek jest współtwórcą konkursu na najlepszą fotograficzną publikację roku i właśnie z tego powodu zaprosiłem go również w tym roku, aby można było z nim o tym porozmawiać oraz aby najlepsze otograficzne publikacje z ubiegłego roku obejrzeć – podkreśla Piotr Bigora dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu.

Po spotkaniu z Franciszkiem Ammerem odbędzie się prezentacja filmu Jacka Bławuta „Ostatni raz kawaler”.  Film przedstawia zapis wesela, na którym zderzają się wpływy tradycyjnej prowincji z miejską nowoczesnością.- Jest to film dokumentalny, wywiad dokumentalny z Janem Nowickim. To swego rodzaju reportaż ze ślubu Nowickiego z Małgorzatą Potocką – dodaje Piotr Bigora.

Jacek Bławut ukończył studia zaoczne na wydziale operatorskim szkoły filmowej w Łodzi. Zanim zajął się realizacją filmów, wystąpił jako dziecko w kilku filmach fabularnych. Przez wiele lat znany był jako autor zdjęć filmów dokumentalnych i fabularnych, a od połowy lat 1980. realizuje głównie własne filmy dokumentalne. Jacek Bławut wykłada w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze i Toruniu, pracuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Był też współwydawcą magazynu „Film na Świecie”. Od 2003 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Bławut jest również laureatem licznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości operatorskiej i reżyserię. Zdobył też wiele nagród na festiwalach filmowych.

Dzień drugi – 31 marca

O 18:30 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej „W obiektywie” 2022. Tego dnia odbędzie się odczytanie wyników oraz wręczenie nagród. – Staramy się, aby jury za każdym razem było złożone z autorytetów w tej dziedzinie – zaznacza Bigora.

15 marca upływa termin przesyłania prac konkursowych.

Dzień trzeci – 1 marca

W trzecim dniu „Spotkań istotnych” odbędą się warsztaty filmowe z Tomaszem Wojciechowskim z Ostrowa Wielkopolskiego. Jest on prowadzącym w kaliskim Policealnym Studium Animatorów Kultury.

Około godziny 17:00 planowana jest prezentacja filmów Piotra Dumały, reżysera, scenarzysty, pisarza, rysownika, grafika, prozaika i autora oprawy plastycznej filmów animowanych. – Będziemy pokazywać najlepsze i najważniejsze filmy animowane Piotra. Następnie odbędzie się spotkanie z nim.

Dzień czwarty – 2 marca

W ostatnim dniu odbędą się warsztaty animacji z Darią Kopiec, reżyserką filmów animowanych oraz reżyserką teatralną. Daria Kopeć to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Odbywała staż w École Nationale Supérieure des Arts Visuels La Cambre w Brukseli na wydziale Film Animowany. Uczestniczyła w programie Berlinale Talents Campus oraz była rezydentką w Międzynarodowym Instytucie Teatru Lalek w Charleville – Mézières we Francji.

Następnie, około 17:00, odbędzie się projekcja filmu Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór”. To pogodna opowieść o Domu Aktora Weterana w Skolimowie pod Warszawą i jego pensjonariuszach, niegdyś często gwiazdach teatru czy ekranu. Film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia – Srebrne Lwy, otrzymał też nagrodę „Złoty Kangur”, przyznaną przez australijską firmę „Puma-Media”.

Dlaczego właśnie ten film? Chodzi nam o to, by porozmawiać, żeby się spotkać również istotnie z wybitnym artystą, którego już nie ma, z Janem Nowickim – argumentuje dyrektor Wieży Ciśnień. – Jacek był przyjacielem Jana i również towarzyszył w mu w ostatnich dniach życia, dlatego taka idea i taki pomysł. Spotkanie to poprowadzi Łukasz Maciejewski, znany krytyk filmowy i teatralny, dyrektor festiwali teatralnych i filmowych m.in. w naszym sąsiednim Ostrowie Wielkopolskim – podsumowuje Bigora.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Przypominamy również o wystawie prac Przemysława Truścińskiego, artysty uważanego za jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu lat. 90 XX wieku.

18 marca o 19:00 w Akceleratorze Kultury odbędzie się koncert zespołu Accorinet Klezmer Band. Zespół wykonuje przede wszystkim muzykę klezmerską, inspirowaną melodiami żydowskimi, bałkańskimi, arabskimi i muzyką cygańską. Nie stronią również od tanga, swingu i muzyki rozrywkowej w ujęciu klezmerskim. Oprócz znanych utworów, posiadają w repertuarze także własne kompozycje inspirowane historią, w tym opartą na autentycznej melodii kantora kaliskiego z przełomu XIX i XX. Zespół otrzymał ją od Hili Marcinkowskiej z Gminy Żydowskiej we Wrocławiu o/ Kalisz, opiekującej się kaliskimi judaikami.
Bilety będą wkrótce dostępne w Akceleratorze Kultury oraz na stronie internetowej – Biletomat.pl.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze