baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kolejny krok do przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet

Kolejny, bardzo ważny krok do przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski za nami. Wczoraj odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas którego nastąpiło pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Celem projektu jest utworzenie w Kaliszu i makroregionie Południowej Wielkopolski, uczelni o statusie uniwersyteckim, kształcącej studentów oraz prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w pełnym zakresie zawartym w rozporządzeniu z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych.

Podczas posiedzenia uzasadnienie do projektu zaprezentował poseł Jan Mosiński. Towarzyszyli mu poseł Jan Dziedziczak oraz rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła.

Ustawa o powołaniu Uniwersytetu Kaliskiego na bazie Akademii Kaliskiej jest poselskim projektem skonsultowanym w Ministerstwie Edukacji i Nauki, które przychyliło się do tego pomysłu i będzie wspierać prace parlamentarzystów po to, żeby już wkrótce swoją działalność zainaugurowała przekształcona uczelnia.

Uniwersytet będzie oferował kształcenie i rozwój naukowy na wysokim poziomie dostosowanym do potrzeb regionalnego, krajowego i międzynarodowego rynku pracy. Stworzy też szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami – czytamy w projekcie ustawy.

Konsekwentnie kontynuujemy prace nad poselskim projektem ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Jest szansa, że jutro w bloku głosowań Wysoka Izba przegłosuje przyjęcie ustaw – Jan Mosiński poseł PiS.

Idee powołania Uniwersytetu Kaliskiego poparły samorządy gminne i powiatowe. Około 120 gmin i 14 powiatów z terenów Wielkopolski, w tym też tak znaczne ośrodki jak Poznań, Kalisz, Leszno, Piła, Ostrów Wielkopolski. Poparcia udzieliły również Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych oraz zarząd Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej – wymieniał poseł Jan Mosiński. Powyższe fakty świadczą o dość mocnej, społecznej potrzebie kształcenia młodzieży na poziomie uniwersyteckim oraz związanych z tym badań naukowych i prac rozwojowych w Kaliszu i aglomeracji – tłumaczył.

W Kaliszu i regionie potrzebne jest narzędzie do podwyższania jakości życia, a powołanie Uniwersytetu Kaliskiego jest inwestycją nie tylko w Kalisz, ale także w cały region – poinformował Jan Dziedziczak, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Akademia Kaliska uzyskała w 2022 r. prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Stara się też o wydanie zgody na kształcenie studentów prawa.

Według inicjatorów projektu ustawy, studiująca na kierunku lekarskim młodzież w dużym odsetku podejmie pracę w Kaliszu, co od dawna obserwuje się w przypadku miast będących siedzibami uniwersytetów kształcących lekarzy.

Gorąco popieramy utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego i wspieramy tę ustawę, która została zaprezentowana. Uczelnia ma spory dorobek i naprawdę istotnie okrzepła od 1999 roku. Dysponuje świetną kadrą akademicką, świetnymi wynikami absolwentów, którzy tę uczelnie przez lata kończyli – powiedział Mariusz Witczak poseł KO. – Mam nadzieję, że inicjatywa zostanie odpowiednio dofinansowania, bowiem akurat ta kwestia nie jest precyzyjnie rozstrzygnięta w ustawie. Na pewno przekształcenie w Uniwersytet Kaliski, który był niewątpliwie wielką ideą, sprawą i nadzieją wszystkich tych, którzy przez lata angażowali się w rozwój szkolnictwa wyższego w Kaliszu, jest czymś niezwykle pożytecznym – dodał.



źródło: biuro poselskie Jana Dziedziczaka

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze