Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Oliwiecka: Aborcja nie powinna być piłeczką, odbijaną z lewej na prawą

Dzień Kobiet to dla wielu organizacji czy grup społecznych okazja, by w symboliczny sposób nawiązać do tematów, które dla kobiet są szczególnie ważne. Radne Polski 2050 – Barbara Oliwiecka i Magdalena Walczak wspomniały dziś, że trzeba mówić o programach i pomysłach, które są realnie istotne. Wśród nich wymieniają m. in. propozycję ogólnopolskiego referendum w sprawie aborcji, a lokalnie – pomysł na miejski program profilaktyki w sprawie chorób tarczycy.

Przedstawicielki Polski 2050 twierdzą, że w Polsce wciąż jest wiele tematów ważnych dla kobiet, które nadal pozostają nierozwiązane. Jak tłumaczy Barbara Oliwiecka – chodzi m. in. o systemowe rozwiązania okołozdrowotne, które miałyby być wprowadzone w całym kraju. Wśród propozycji Polski 2050 znajduje się np. przywrócenie finansowania leczenia niepłodności – w tym pełna refundacja in vitro z budżetu państwa czy refundacja środków antykoncepcyjnych – zarówno tych powszechnie dostępnych, jak i indywidualnie dopasowanych. Ponadto Oliwiecka i Walczak sugerują, że należałoby się zająć również tematem samodzielności nastolatek u ginekologa, bowiem obecne prawo wymaga, aby taka wizyta odbyła się za zgodą osób dorosłych: „Nie wszystkie nastolatki mogą liczyć na wsparcie rodziców i na to, by ktoś wybrał się z nimi do lekarza. Pomysł nie wydaje się prosty, ale jest możliwy do wdrożenia dość szybko. Wymaga on po prostu zmian w kilku ustawach – głównie w ustawie o zawodzie lekarzy. To dla nas niezrozumiałe, że w wieku 15 lat można świadomie rozpocząć współżycie seksualne, a jednocześnie dziewczyna nie może iść sama do ginekologa.” – argumentują radne Polski 2050.

Kolejnym pomysłem są specjalne poradnie dla ofiar przestępstw seksualnych, które miałyby funkcjonować minimum w 49 miastach Polski – głównych ośrodkach byłych województw. Ideą takich placówek miałaby być opieka nad wspomnianymi ofiarami przez dobrze przeszkolony personel i na dobrze wyposażonych oddziałach. „To istotne, ponieważ wciąż mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, w której wiele przestępstw seksualnych nie jest w ogóle zgłaszanych. Kobiety, widząc bardzo trudne i nieprzyjemne procedury, rezygnują ze zgłaszania takiego tematu. Takie specjalistyczne placówki oferowałyby pomoc ofiarom, zebranie materiału dowodowego, a także wsparcie psychologiczne. Oczywiście taka poradnia byłaby otwarta nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn, bo oni również są ofiarami przestępstw seksualnych” – dodaje radna Oliwiecka.

Barbara Oliwiecka wspomniała także, że Polska 2050 chciałaby zająć się wzbudzającym zawsze sporo emocji tematem aborcji. Rozwiązanie miałoby być ujęte w trzech krokach i zakończyć się ogólnopolskim referendum, w którym wszyscy Polacy mogliby się wypowiedzieć. Samo referendum – zdaniem radnych – powinien poprzedzić powrót do stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., a także powinna pojawić się szeroka dyskusja na wspomniany temat z udziałem ekspertów oraz reprezentatywnej grupy obywateli. Taką grupę obywateli miałyby tworzyć osoby w różnym wieku, z różnych grup społecznych, z różnym wykształceniem czy pracujące w różnych zawodach. Ostatecznym efektem takiej „obywatelskiej dyskusji” miałoby być wypracowanie pytań do późniejszego referendum.

„Temat aborcji bardzo często pojawiał się w naszym kraju jako polityczna piłeczka odbijana z lewej strony na prawą. Nie było w tym troski ani o kobiety, ani ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Było to zawsze narzędzie walki politycznej lub temat zastępczy. Najwyższą władzą według konstytucji jest władza narodu – Polek i Polaków. Należy więc skorzystać w tej kwestii z demokracji bezpośredniej, czyli właśnie z referendum.” – mówi Barbara Oliwiecka

Ogólnopolskie pomysły to nie jedyne rozwiązania, które Polska 2050 chciałaby wprowadzić w życie, by poprawić sytuację kobiet w kraju. Radne Oliwiecka i Walczak chciałby dopisać obok miejskiego programu wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet program wczesnego wykrywania chorób tarczycy, na które szczególnie narażone są właśnie kobiety.

„Uważamy, że jeden program skierowany bezpośrednio do kobiet to za mało, więc przygotowałyśmy wniosek do prezydenta, by podjął działania w celu wprowadzenia w Kaliszu programu zdrowotnego, dotyczącego profilaktyki wczesnego wykrywania chorób tarczycy. Tarczyca to bardzo mały organ, ale ma duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – szczególnie organizmu kobiety. Jest to organ, który wydziela hormony, a te wpływają nie tylko na samopoczucie czy wygląd, ale też zdrowie fizyczne i i psychiczne.” – tłumaczy Magdalena Walczak

Radne postulują, aby program objął co najmniej badanie USG tarczycy, oznaczenie poziomu TSH, FT3, FT4 oraz przeciwciał anty-TSH. Pomysł miałby być również odpowiedzią na wniosek mieszkanek, które mają problem z tarczycą, a została ona zdiagnozowana zbyt późno. Przedstawicielki Polski 2050 tłumaczą, że wciąż mamy zbyt małą świadomość tego, że zanim zaczniemy wizyty u specjalistów, to warto po prostu przebadać tarczycę.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze