Kobiety w wielkopolskim WOT stanowią 20% żołnierzy! Ile z nich to kaliszanki?
Liczba żołnierek w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej wciąż rośnie! Profesja ta jest mylnie kojarzona z czymś wyłącznie dla mężczyzn, spotyka się bowiem z coraz to większym zainteresowaniem ze strony kobiet. W końcu w obliczu niebezpieczeństwa nie płeć, a posiadane umiejętności, wiedza oraz gotowość do działania grają pierwsze skrzypce.
W naszym województwie funkcjonuje 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Nosi ona im. gen. bryg. Stanisława Taczaka – pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego i gen. Wojska Polskiego. Brygada kontynuuje tradycje powstańców wielkopolskich i innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946.
Jak poinformował Latarnika Kaliskiego rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej – Witold Sura, w 12. WBOT służy 88 mężczyzn oraz 8 kobiet z Kalisza i powiatu kaliskiego. – Chęć włożenia munduru przez panie zdecydowanie wzrasta na poziomie WOT. Kobiety w 12. WBOT stanowią w tej chwili blisko 20% żołnierzy – podkreślił Witold Sura. Dane pokazują, że w 12. WBOT służbę pełni łącznie 350 kobiet. Patrząc na statystyki ogólnopolskie, kobiety stanowią niemal 9% kadry całych Sił Zbrojnych RP i prawie 20% składu Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czy płeć ma jakiekolwiek znaczenie w procesie rekrutacji do Wojsk Obrony Terytorialnej?
Rzecznik prasowy DWOT podkreślił, że proces rekrutacji jest dokładnie taki sam dla wszystkich kandydatów, bez względu na płeć. – Osoby, które dotąd nie miały nic wspólnego z wojskiem, muszę odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe („szesnastkę”), które zakończone jest egzaminem i przysięgą wojskową. Krótsza ścieżka rekrutacji skierowana jest z kolei do ochotników, którzy chcą wrócić do służby i w przeszłości złożyli już przysięgę wojskową. Takie osoby muszą zgłosić się na szkolenie wyrównawcze, które trwa 8 dni – poinformował Witold Sura. Oba szkolenia są dokładnie takie same dla kobiet, jak i mężczyzn.
Czy zadania kobiet w szeregach WOT różnią się od tych, które wykonują mężczyźni?
Zadania oraz zakres obowiązków żołnierza jest związany z pełnionym przez niego etatem. Każdy żołnierz, bez względu na płeć, musi wypełniać swoje obowiązki. – W wojsku liczą się cechy charakteru i predyspozycje, które decydują o tym, czy ktoś powinien służyć w mundurze – zaznaczył Witold Sura. W tej chwili w 12. WBOT kobiety pełnią rolę dowódców drużyn, plutonów, są też kierowcami, saperami, strzelcami, ratownikami medycznymi itd.
Ilu żołnierzy zasila szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej?
Łącznie w Polsce znajduje się około 165 tysięcy żołnierzy różnych formacji. Ubiegły rok był dla naszego kraju rekordowy pod względem przystąpień do wojska – prawie 14 tysięcy osób podjęło decyzję o zasileniu szeregów. To najwyższa liczba od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej.
Szeregi WOT na ten moment zasila około 36 tysięcy żołnierzy.
Na czym polega praca żołnierzy WOT?
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w zakresie:
- działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego,
- prowadzenia samodzielnych działań, niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych,
- udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach,
- realizacji przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych,
- prowadzenie działań informacyjnych.
Jak dołączyć do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Jeśli chcesz zostać Terytorialsem sprawdź, czy:
- posiadasz polskie obywatelstwo
- jesteś pełnoletni
- jesteś zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową
- jesteś niekarany
- nie pełnisz innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadasz przydziału kryzysowego
Jeśli jesteś zainteresowany wstąpieniem w szeregi 12. WBOT, skontaktuj się z Wojskową Komendą Uzupełnień w Kaliszu lub właściwej terytorialnie dla pobytu stałego lub czasowego powyżej trzech miesięcy.
Fot.: 12. WBOT, WCR Kalisz, WOT