Znamy wyrok w sprawie Kinastowski-Urbaniak! Czy będą przeprosiny?
Przed kaliski sąd powróciła sprawa z powództwa cywilnego, w której stronami było Miasto Kalisz i prezydent Kinastowski, a z drugiej – Katarzyna Urbaniak, członkini ruchu Obywatele RP. Powodem pozwu ze strony prezydenta były słowa wypowiedziane przez Urbaniak 14 listopada 2021 roku, które miały godzić nie tylko w jego dobre imię, ale również w wizerunek Miasta samego w sobie. Dziś w Sądzie Okręgowym w Kaliszu zapadł wyrok w tej sprawie.
Proces, który ruszył 13 kwietnia, był pokłosiem nie tylko marszu i wiecu, który odbył się 14 listopada 2021 roku pod hasłem „Kalisz wolny od faszyzmu”, ale w dalszej kolejności także innego głośnego marszu, do którego doszło trzy dni wcześniej. Chodzi o marsz z 11 listopada 2021 roku, podczas którego został m.in. spalony Statut Kaliski. Jedną z „konsekwencji społecznych” wspomnianego haniebnego marszu z 11 listopada, były wystąpienia i pochód z 14 listopada, gdzie szereg osób – w tym również polityków – mógł zabrać głos. Uczestnicy wiecu ustosunkowywali się do wcześniejszych wydarzeń (m.in. spalenia Statutu) i pokazywali brak zgody na takie sytuacje. W trakcie przemówień głos zabrała również wspomniana Katarzyna Urbaniak, która w ciągu swojej wypowiedzi stwierdziła m.in.: „Panie prezydencie czas najwyższy, żeby przestał pan finansować imprezy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej”. To właśnie powyższy fragment wypowiedzi był przedmiotem sporu, choć podczas zgromadzenia pod adresem prezydenta Kinastowskiego padło wiele zarzutów – głównie w kontekście zajść z marszu z 11 listopada.
Jednostka samorządu terytorialnego, jaką jest Miasto Kalisz, ma prawo domagać się ochrony prawnej z tytułu naruszenia jej dobra osobistego przewidzianej przez ustawodawcę w przepisach Kodeksu Cywilnego. Bezsporne jest, że pozwana w dniu 14 listopada 2021 roku w czasie wystąpienia na manifestacji „Kalisz wolny od faszyzmu”, która odbyła się jako sprzeciw wobec wydarzeń, które miały miejsce 11 listopada 2021 przed kaliskim ratuszem, wypowiedziała słowa, iż Miasto finansuje imprezy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej oraz że prezydent Miasta finansuje ONR. Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, że wypowiedziane treści nie były zgodne z prawdą, bowiem Miasto Kalisz w okresie kadencji urzędującego prezydenta nie finansowało ani imprez Obozu Narodowo-Radykalnego, ani Młodzieży Wszechpolskiej. – mówiła sędzia Małgorzata Pilarczyk
Sądzia przyznała, że Miasto dofinansowało kilkakrotnie „Bieg Tropem Wilczym” na wniosek jego głównego organizatora, czyli Stowarzyszenia Kaliscy Patrioci, ale dodała również, że ONR, Kaliscy Patrioci czy Młodzież Wszechpolska są odrębnymi podmiotami i że pozwana miała tego świadomość w momencie wypowiadania wspomnianych słów. Sędzia podkreśliła, że Urbaniak nie powinna zatem w czasie publicznego wystąpienia niezgodnie z prawdą twierdzić, że Miasto finansuje imprezy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Bezprawności tej wypowiedzi – zdaniem sądu – nie wyłącza także powoływanie się na powiązania ideologiczne czy osobowe organizacji. Na koniec sędzia dodała, że Katarzyna Urbaniak przekroczyła też granice dopuszczalnej krytyki, ponieważ wypowiedź nie była krytyką, a podaniem nieprawdziwych informacji. Zdaniem Sądu, Urbaniak – jako osoba działająca aktywnie w ruchu prodemokratycznym – powinna wypowiadać się w sposób rzetelny i tak, aby wypowiedzi były niepodważalne i precyzyjne.
Sąd zobowiązał Urbaniak do opublikowania, na własny koszt w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku, oświadczenia, w którym przeprasza Miasto Kalisz za naruszenie dobrego imienia jego i jego organów poprzez podanie w publicznym wystąpieniu nieprawdziwych informacji. Oświadczenie ma się pojawić w papierowym wydaniu jednej z kaliskich gazet oraz na jednym z portali internetowych. Zasądzona została również kwota 1050 zł na rzecz powoda – Miasta Kalisza tytułem zwrotu części kosztów procesu. Więcej o sprawie można przeczytać także w artykule z 13 kwietnia: „Ruszył proces na linii prezydent Kinastowski przeciw Katarzynie Urbaniak„.