Koniec z kolejkami do specjalistów?
Najwyżej 30 dni na wizytę u kardiologa czekają pacjenci, którzy są kwalifikowani do leczenia w ramach sieci kardiologicznej. Szybka i nieograniczona, jeśli chodzi o limity zabiegów, związane z kontraktami NFZ, to główne atuty sieci kardiologicznej, w której od początku kwietnia funkcjonuje kaliski szpital oraz POZ „Nowy Świat”.
W pierwszym miesiącu pracy Oddziału Kardiologicznego i Pracowni Hemodynamiki WSZ w Kaliszu oraz POZ w sieci kardiologicznej, 168 chorych zakwalifikowanych do dalszej opieki w ramach sieci kardiologicznej w kwietniu (stan na 28.04.2023 r). Obok standardowo wykonywanych procedur kardiologicznych w ramach kontraktu z NFZ, zrealizowanych zostało 11 zabiegów inwazyjnych zrealizowanych w ramach sieci w oddziale kardiologicznym WSZ w Kaliszu.
Jak w praktyce działa sieć kardiologiczna w kaliskim szpitalu?
- jednostki wlączające pacjentów do sieci kardiologicznej, kierują chorych poprzez Poradnię Kardiologiczną WSZ w Kaliszu;
- Poradnia Kardiologiczna WSZ w Kaliszu jest jedynym ośrodkiem kwalifikującym do programu;
- Poradnia Kardiologiczna kieruje w ramach sieci wybranych pacjentów do leczenia interwencyjnego w Oddziale Kardiologicznym WSZ w Kaliszu (Ośrodek współpracujący poziomu II).
Jakie są perspektywy funkcjonowania oddziału kardiologicznego w warunkach Sieci Kardiologicznej?
– Zamierzamy stopniowo zwiększać realizację procedur inwazyjnych w ramach sieci kardiologicznej. Docelowo natomiast dążymy do wykonywania większości procedur z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii w ramach sieci kardiologicznej, które są realizowane poza limitem NFZ – mówi Paweł Czaja – kierownik Oddziału Kardiologicznego.
źródło: szpital Kalisz