Komandosi wojsk specjalnych zdradzili tajniki służby!
Dziś w auli Collegium Novum Akademii Kaliskiej odbyło się spotkanie z czynnymi zawodowo żołnierzami Formozy, czyli jednostki wojskowej płetwonurków bojowych, będącej pododdziałem Wojsk Specjalnych.
Żołnierze Formozy wykonują ściśle tajne operacje i często działają w ekstremalnych warunkach. Dlatego do tej jednostki należą najlepsi z najlepszych. Spotkanie było jedną z niewielu okazji, aby bezpośrednio od komandosów morskich usłyszeć o specyfice tej służby i zasadach selekcji, a także zadać żołnierzom pytania.
– Idziemy na JAKOŚĆ, nie ilość, nie jakoś. Mamy z tyłu głowy, że zawsze przygotowujemy się do potencjalnego konfliktu zbrojnego, a jak sami widzimy co się dzieje na granicy wschodniej, to „jakoś” tam nie wystarczy. Trzeba podejmować konkretne działania, mówiąc po naszemu „robić robotę” – Michał Synak, rzecznik prasowy JWF.
Podczas spotkania komandosi zaprezentowali zgromadzonym wybrane podstawowe wyposażenie. – Oczywiście tych, jak my to mówimy „zabawek”, mamy znacznie więcej, to co dziś widzicie jest tak zwaną drobnicą, która znajduje się na wyposażeniu osobistym każdego żołnierza – podkreślił rzecznik Formozy.
Prowadzący spotkanie szczegółowo omówili oraz przedstawili uczestnikom specyfikę pracy żołnierza sił specjalnych, a także przeanalizowali cały proces rekrutacji.
– Naszym celem jest próba zachęcenia studentów do wstąpienia w nasze szeregi. Konkretnie zależy nam na potencjalnych kandydatach, którzy chcieliby przystąpić do selekcji, przejść szkolenie bazowe, a następnie służyć w strukturach zespołu bojowego JW Formoza – chorąży JW Formoza.
Kandydat chcący wstąpić w szeregi musi wykazywać się doskonałą kondycją fizyczną, bardzo dobrym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. W trakcie prowadzonych kwalifikacji oraz selekcji, w trudnych warunkach klimatyczno-terenowych, sprawdza się kandydatów pod kątem wytrzymałości, umiejętności radzenia sobie ze zmęczeniem oraz brakiem snu i pożywienia. Jeden z członków Formozy zdradził uczestnikom, że sam podczas zaledwie kilku dni szkolenia stracił aż 8 kg! Przyszli operatorzy muszą także udowodnić, że potrafią świetnie orientować się w terenie i pracować w grupie. Tym wymaganiom udaje się sprostać tylko nielicznym.
Jak przystąpić do JW Formoza?
SELEKCJA
1. Minimalne wymagania stawiane kandydatom poddanym procesowi selekcji:
- obywatelstwo polskie
- niekarany sądownie
- wiek w przedziale 19-32 lata
- wykształcenie min. średnie
- brak przeciwskazań zdrowotnych
2. Selekcja do Jednostki Wojskowej FORMOZA składa się z 5 etapów i obejmuje:
ETAP I
Analiza ankiet personalnych
1. Wypełnioną ankietę personalną należy przesłać listownie na adres:
Jednostka Wojskowa FORMOZA
rondo Bitwy pod Oliwą 1
81-103 Gdynia 3
UWAGI:
- ankieta powinna być wypełniona w sposób czytelny
- ankieta przesłana po terminie przesłania ankiet zostanie automatycznie uwzględniona w kolejnej edycji rekrutacji. Termin przesłania ankiet jest dostępny na stronie internetowej.
- do ankiety nie dołączać innych dokumentów (świadectw, certyfikatów, zaświadczeń potwierdzających posiadane kwalifikacje)
ETAP II
Test sprawnościowy
1. Test sprawności fizycznej pozwala odrzucić kandydatów, którzy nie spełnią wymagań stawianych podczas służby w Jednostce Wojskowej FORMOZA
UWAGI:
- podane normy testu sprawnościowego są wymaganiami minimalnymi
- test sprawnościowy odbywa się w ciągu jednego dnia (może trwać do późnych godzin nocnych)
- jeśli czujesz, że możesz nie zaliczyć którejś z konkurencji – przygotuj się lepiej i przystąp do selekcji w kolejnym terminie. Szkoda Twojego czasu.
ETAP III
Badania psychologiczne
1. Badania psychologiczne mają na celu zweryfikowanie predyspozycji psychologicznych pożądanych dla żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA.
2. Badania psychologiczne odbywają się w ciągu jednego dnia i trwają do kilku godzin. Są wyczerpujące, dlatego warto być w tym dniu wypoczętym.
ETAP IV
Test w trudnych warunkach klimatyczno – terenowych
1. Test w trudnych warunkach klimatyczno – terenowych ma na celu wyselekcjonowanie kandydatów posiadających wysoką odporność na długotrwały wysiłek fizyczny, w trudnych warunkach atmosferycznych i bytowych, na działanie pod presją czasu i stresu.
wykaz wyposażenia uczestnika selekcji/kwalifikacji
ETAP V
Rozmowy kwalifikacyjne
1. Rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim etapem rekrutacji stanowiąca podsumowanie całego procesu selekcji kandydata. Podczas tej rozmowy sprawdza się lub potwierdza posiadane przez kandydata wiedzę czy umiejętności. Dodatkowo określa się możliwość wskazania kandydatowi konkretne stanowisko służbowe w Jednostce wojskowej FORMOZA.
WAŻNE
- Ukończenie selekcji i spełnienie wymagań stawianych kandydatom poddanym procesowi selekcji gwarantuje wyznaczenie do Jednostki.
Historię Formozy można umownie podzielić na trzy okresy:
- lata 1975-1990 – Wydział Działań Specjalnych 3.Flotylli Okrętów (3.FO);
- lata 1990-2007 – w strukturze Grupy Okrętów Hydrograficznych, a następnie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3.FO;
- od 2007 roku – samodzielna jednostka wojskowa.
O dwóch pierwszych okresach można już trochę napisać np. na podstawie kwerend archiwalnych. Trzeci, obecnie trwający, okres rozwoju jednostki okryty jest szczelnie wymogami tajemnicy wojskowej. Dotyczy to zarówno organizacji, liczebności, zadań oraz uzbrojenia. Chociaż o uzbrojeniu i wyposażeniu można dowiedzieć się trochę na podstawie licznych prezentacji, w których JW Formoza bierze udział.