Złoty lunch kaliskiego RIG-u!
Dlaczego złoty? Z kilku powodów. Przede wszystkim poziom merytoryczny w trakcie spotkania Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu stanął na naprawdę wysokim poziomie. Szczególnie ciekawą prezentację przedstawił analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik z redakcji BiznesAlert.pl. Oprócz niego głos zabrali przedstawiciele SGB Banków Spółdzielczych i… Goldenmark, czyli salonu sprzedającego metale szlachetne i dzieła sztuki przy ul. Śródmiejskiej 13 w Kaliszu.
Wojciech Jakóbik, który pełni także rolę wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął swoją prelekcję od dyskusji na temat rewolucji. Kto na niej zyskuje, a kto traci? Jest to banał, ale profity zbierają zwycięzcy, a przegrywają ci, którzy nie dołączyli się do ruchu rewolucyjnego. Wstęp ten przysłużył się do dyskusji na temat rewolucji energetycznej, której jesteśmy świadkami.
Wojciech Jakóbik zauważył, że Stany Zjednoczone na początku XXI wieku rozpoczęły uniezależnianie się od bliskowschodniej ropy naftowej dzięki rewolucji łupkowej. Unia Europejska z kolei próbuje uniezależnić się od surowców energetycznych poprzez rewolucję Odnawialnych Źródeł Energii, które mają wiele zalet, lecz ze względu na brak magazynów energii OZE nie gwarantują dostępu do energii przez 24 godziny na dobę. Ma to natomiast miejsce w przypadku energii konwencjonalnej czy jądrowej. Jest to istotny jej minus, chociażby w przypadku pracującego na trzy zmiany przemysłu. Do plusów można natomiast zaliczyć bezemisyjność OZE, a także bardzo szybki rozwój technologiczny, widoczny szczególnie w przypadku paneli fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych. Koszt wytwarzania energii w ten sposób spadł w ciągu kilkunastu lat od 70 do 90%.
Żeby jednak myśleć o dokonaniu reformy energetycznej w firmie (która w wyniku wzrastających unijnych opłat ETS staje się dla przedsiębiorstw koniecznością), należy mieć na to środki. I tu z pomocą mogą przyjść SGB Banki Spółdzielcze, które prezentowały swoją ofertę, akcentując fakt, że są one bankami blisko ludzi. Spółdzielczość daje możliwość bliższych relacji z przedstawicielami banków, a także ich klientami. Jak mówili przedstawiciele SGB, oferują one jednak wszystko to, co największe banki w kraju, m.in. transakcje BLIK, płatność kartą itp. Są to banki uniwersalne, nie tylko skierowane do rolników i małych przedsiębiorców, ale także do największych firm. Banków należących do SGB Banki Spółdzielcze jest 175 w Polsce.
Kiedy już uda się zaoszczędzić środki dzięki reformie energetycznej, może przyjść pora na ochronę kapitału przed inflacją. W zasadzie każda osoba posiadająca oszczędności, szczególnie w ostatnich latach, zastanawia się, gdzie może je ulokować. W Kaliszu od niedawna przy ul. Śródmiejskiej 13 działa salon ogólnopolskiej firmy Goldenmark. Jej przedstawiciele opowiadali o korzyściach inwestowania w metale szlachetne, ale także dzieła sztuki.
Zarówno złoto, jak i kamienie, czy działa sztuki – a w naszym przypadku jeszcze także nasze ostatnie „dziecko”, czyli „Goldenmark Librarium” – są rzeczami ponadczasowymi i jest to dobra forma inwestowania dla osób w każdym wieku. Takie lokowanie swoich środków pozwala także na bezpieczne przeniesienie ich wartości w czasie. – mówił Piotr Janiak, doradca klienta w salonie Goldenmark Kalisz
Cena złota od czasów kryzysu COVID’19 znacznie wzrosła, do czego przyczyniła się także wojna w Ukrainie. Widać to także w przypadku innych metali. Kupując złoto, można zdecydować się zarówno na sztabkę, jak i na monetę. Monety prezentują się bardziej okazale ze względu na grawerunki, które są na nich umieszczone. Goście, przybyli na spotkanie RIG, mieli okazję obejrzeć imitacje złotych sztabek i monet – trzeba przyznać, że kilogramowa sztabka jest znacznie mniejsza, niż mogłoby się wcześniej wydawać. Złoto ma to do siebie, że przez lata zachowuje swoją wartość. W 1923 roku nowoczesny Ford T kosztował nieco ponad 300 dolarów i 15 uncji złota. Dziś Ford Mustang kosztuje 16 uncji złota (czyli praktycznie tyle samo), ale już niemal… 30 000 dolarów. Pieniędzy „w skarpecie” trzymać zatem nie warto…
Wśród kolekcji firmy znajdują się także dzieła sztuki. Marcin Kuśnierz i Piotr Janiak, czyli przedstawiciele Goldenmark, wspomnieli, że obrazy olejne malowane na płótnie potrafią schnąć nawet kilka lat! To również świetna forma lokacji swojego kapitału, a dodatkowo możliwość zdobycia atrakcyjnego wizualnie dzieła. Jak mówili prezentujący firmę panowie, warto wybrać taki obraz, który nie tylko jest odpowiednio dużo warty, ale przede wszystkim podoba się kupującemu – w innym przypadku można szybko uznać, że przyszła pora na sprzedaż wiszącego w pokoju dzieła.
Takie wydarzenie to zawsze świetna okazja do tego, by poznać nowe osoby, zaprezentować się i zaprezentować to, co mamy w ofercie. W naszym przypadku często staramy się pokazywać wszystko w formie edukacyjnej i uświadamiać, jakie są możliwości, w jaki sposób można lokować i dywersyfikować swoje środki. Zależy nam na bezpośrednim kontakcie z klientami tak, jak miało to miejsce dzisiaj w trakcie spotkania Regionalnej Izby Gospodarczej, gdzie udało nam się nawiązać kilka kontaktów. – mówił Marcin Kuśnierz, regionalny manager sprzedaży Goldenmark
Po tych trzech prezentacjach tradycyjnie przyszła pora na lunch, a także wymianę kontaktów i doświadczeń.
Fot.: W. Pliszek
Bardzo udane spotkanie, skondensowana, merytoryczna wiedza z kilku zakresów tematycznych dotykających każdego z nas.