„Uwikłani w przeszłość” w Akademickim Klubie Dyskusyjnym
Akademicki Klub Dyskusyjny zaprasza na spotkanie poświęcone promocji książki „Uwikłani w przeszłość” autorstwa prof. Waldemara Łazugi. Spotkanie rozpocznie się 30 czerwca (piątek) o 16:00 w auli im. prof. Czesława Glinkowskiego (budynek rektoratu Akademii Kaliskiej, ul. Nowy Świat 4, I piętro).
O książce
Rok 1918 to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Niepodległość – największy, wyczekiwany dar – wyłaniała się z chaosu. Rewaloryzowała wszystkie dotychczasowe nurty myślenia o Polsce i wszystkie polityczne programy. Powracało pytanie: czy borykającą się z kłopotami Polską powinni rządzić „fachowcy” związani z zaborczym aparatem władzy, czy też ci właśnie – z tego samego powodu – od rządów powinni być odsunięci? Kto był, a kto nie był w niewoli patriotą?
Przeszłość przeszłości nierówna. W Galicji przez trzy ostatnie dekady XIX wieku z trudem wyobrażano sobie Polskę bez Austrii. Rosja i Prusy nie pozostawiały Polakom złudzeń i nie zmieniały tego dłuższe czy krótsze okresy „ociepleń”. W Austrii droga prowadziła od alienacji, przez akceptację, aż po pewien stan idealizacji monarchii, która pozwalała cieszyć się wolnością słowa, wyznania i sumienia, pielęgnować język ojczysty, kulturę i oświatę. Pozwalała nawet robić kariery polityczne. Zasiadać w gabinetach. Błyszczeć na salonach. Jak postrzegana była c.k. monarchia w Polsce po 1918 roku? Jak postrzegali ją Polacy, którzy w życiu publicznym odgrywali wybitne role? Jaki bagaż dźwigano? Co się z tym bagażem stało?
Uwikłani w przeszłość to w pewnym sensie ciąg dalszy książki „Kalkulować… Polacy na szczytach c.k. monarchii” z 2013 roku. Bohaterowie – odpowiednio starsi – są w większości ci sami. Tamta historia kończy się w 1918 roku. Ta w roku 1918 właściwie się zaczyna.
O autorze
Prof. Waldemar Łazuga – znawca dziejów Polski i powszechnych XIX i XX wieku. Kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej Wydziału Historii UAM. Autor m.in. takich książek jak Ostatni stańczyk. Michał Bobrzyński (2004), Kalkulować… Polacy na szczytach c.k. monarchii (2013), Okiem stańczyka (2017), Portret rodziny – z herbem – we wnętrzu (2019).