Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej upamiętniony w Krzemionce
12 lipca, w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów, której dokonali niemieccy okupanci w 1943 r. – obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ustanowiony przez Sejm RP. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz złożyli w ten dzień kwiaty przed historycznym obeliskiem znajdującym się przy skrzyżowaniu wsi Krzemionka i Kąpie w gminie Godziesze Wielkie.
W ten sposób, władze Powiatu Kaliskiego upamiętniły poległych i pomordowanych mieszkańców wsi. Kwiaty złożyły również delegacje z gminy Godziesze Wielkie na czele z Panią Sekretarz Gminy Małgorzatą Banaś. W tym miejscu w 1964 roku Gromada Woli Droszewskiej postawiła obelisk z tablicą, na której widnieje napis: ” Wieczna pamięć dla 36 obywateli polskich, którzy zamordowani zostali przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945″. Do dziś żyje naoczny świadek tamtych tragicznych wydarzeń II wojny światowej- Pani Cecylia Chabelska, mieszkanka wsi Kąpie. Na jej oczach zasztyletowano jej ojca, kiedy była kilkuletnią dziewczynką.
Obelisk w Krzemionce to ważne miejsce pamięci dla lokalnych mieszkańców, którzy kultywują tradycje rodzinne i pamięć o poległych. Podczas obchodów podkreślano, że kiedy budowany był w 1964 roku obelisk, rodziny poległych przyniosły po garści ziemi ze wszystkich 36 grobów mieszkańców zamordowanych w trakcie napaści hitlerowskiej, a ziemia ta zamurowana była w obelisku na wieczną pamiątkę. Miejsce to budzi szacunek i sprzyja zadumie. A obecność podczas uroczystości naocznego świadka tamtych zdarzeń sprawiał, że łzy same cisnęły się do oczu. Pani Cecylia choć dziś ma 94 lata to wyróżnia się doskonałą pamięcią. Przytacza nazwiska znanych jej osób z młodości, którzy stracili życie. W jej towarzystwie Starosta Kaliski i Przewodniczący Rady Powiatu z dumą złożyli kwiaty podkreślając jednocześnie jak ważne jest to miejsce i jak ważna jest pamięć o poległych oraz przypominanie tej historii dzieciom z okolicznych szkół, by uchronić od zapomnienia.
Warto zaznaczyć, że druhowie z OSP Krzemionka są w trakcie przygotowywania wniosku do Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”, który obejmował będzie rewitalizację obelisku, stanowiącego lokalne miejsce pamięci o pomordowanych cywilach w trakcie II wojny światowej. Liczymy, iż wniosek uzyska aprobatę Fundacji oraz wsparcie finansowe.
Dzień 12 lipca został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlaniem, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu