Obchody 43. rocznicy powstania Solidarności
Kaliszanie obchodzili w niedzielę 27 sierpnia 43. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Mszę św. w intencji Ojczyzny i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odprawił biskup kaliski Damian Bryl w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. Wzięli w niej udział m.in. parlamentarzyści z Marleną Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej na czele, poseł Jan Mosiński i senator Janusz Pęcherz. Obecni byli przedstawiciele kaliskiego samorządu, rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła, przedstawiciele służb mundurowych, związkowcy, kaliszanie.
Po nabożeństwie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod tablicą ku czci ofiar stanu wojennego w ogrójcu oo. jezuitów. W imieniu kaliskiego samorządu kwiaty złożyli: Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz radni Artur Kijewski i Leszek Ziąbka.
O znaczeniu związku NSZZ „Solidarność” mówił Bernard Niemiec, przewodniczący zarządu Regionu Wielkopolska Południowa, dziękując zebranym za obecność.
31 sierpnia 1980 r. przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali porozumienia sierpniowe. Pierwszy z 21 postulatów brzmiał: „Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych”. Te wydarzenia, zdaniem historyków, zapoczątkowały upadek komunizmu i doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów. Od pierwszych dni września 1980 r. „Solidarność” stała się związkiem zawodowym i ruchem, który objął swym zasięgiem różne sfery życia społecznego i politycznego.