Wielkie utwory w wykonaniu wielkich solistów.
Pierwszy koncert Filharmonii Kaliskiej w sezonie artystycznym 2023/2024 będzie prezentacją wybitnych dzieł muzyki niemieckiego romantyzmu. Koncert podwójny a-moll Johannesa Brahmsa zabrzmi w doskonałym wykonaniu wspaniałych solistów młodego pokolenia – skrzypka Jakuba Jakowicza oraz wiolonczelisty Marcina Zdunika. Ważnym akcentem będzie interpretacja Modlitwy za Ukrainę W. Silwestrowa zadedykowana przez dyrektora Rubena Silvę naszym wschodnim sąsiadom w najtrudniejszym dla nich czasie.
Nowy sezon Filharmonia Kaliska rozpocznie od przedstawienia interpretacji wielkich kompozycji, które stanowią esencję muzyki niemieckiego romantyzmu. Koncert będący wyjątkowym świętem dla melomanów, uświetnią swoim występem dwaj wybitni polscy muzycy – skrzypek Jakub Jakowicz oraz wiolonczelista Marcin Zdunik. Wraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, którą pokieruje dyrektor Ruben Silva zaprezentują Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę. Johannes Brahms zadedykował koncert podwójny dwóm muzykom – skrzypkowi Józefowi Joachimowi oraz wiolonczeliście Robertowi Hausmanowi. W październiku 1887 roku w Kolonii sam kompozytor dyrygował podczas prawykonania tego arcydzieła. Koncert podwójny a-moll to ostatni utwór symfoniczny, który wyszedł spod pióra Brahmsa. Po jego stworzeniu przez 10 ostatnich lat życia komponował już tylko muzykę kameralną oraz solową. Już we wrześniu kaliska publiczność będzie miała rzadką okazję wysłuchać tej wspaniałej kompozycji w genialnym wydaniu.
Podczas wykonania tego dzieła usłyszymy muzyków o niezwykłym talencie i niebagatelnym doświadczeniu, mimo ich nadal młodego wieku. Jakub Jakowicz koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 r. skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk i wielu innych. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak m.in. Heinz Holliger, Paavali Jumppanen, Garrick Ohlsson, Paul Gulda, Jan Krzysztof Broja, Michel Lethiec, Elina Vähäla.
Równie wysokiej klasy muzykiem o światowym poziomie wykonawczym jest drugi solista koncertu inauguracyjnego – Marcin Zdunik. Polski wiolonczelista, solista i kameralista, który wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie.
Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Orkiestra Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen. W 2020 r. otrzymał przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Koncert rozpocznie Libestod – Miłosna śmierć Izoldy z opery Tristan i Izolda R. Wagnera, utwór który stanowi doskonałe preludium do pozostałych pozycji w programie. Kompozytor prezentuje w nim kwintesencję romantyzmu. Muzyka R. Wagnera zbuduje kulminację przepełnioną intensywnymi emocjami, które będą towarzyszyć publiczności także podczas występu czołowych polskich solistów w centralnym punkcie programu. Usłyszymy także doskonale znaną na całym świecie i rozpoznawaną po charakterystycznych pierwszych nutach V Symfonię c-moll, op. 67 L. van Beethovena. Uzupełnieniem programu opartego na muzyce niemieckiego romantyzmu będzie wykonanie Modlitwy za Ukrainę W. Silwestrowa, które dyrektor FK Ruben Silva dedykuje narodowi ukraińskiemu oraz jego przedstawicielom w naszym kraju oraz w samym Kaliszu w tak trudnym dla nich czasie wojny.
Filharmonia Kaliska zaprasza na uroczyste otwarcie nowego sezonu artystycznego i prawdziwą ucztę z udziałem wybitnych solistów, którzy zagrają z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Rubena Silvy. Koncert poprowadzi muzykolog i krytyk Witold Paprocki. Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024 odbędzie się w piątek, 22 września o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 80 zł (bilet normalny) i 60 zł (bilet ulgowy) do nabycia online oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.
Źródło: Filharmonia Kalisz