T. Skarżyński: Nasze propozycje do budżetu wynikają z głosów mieszkańców
Wraz ze zbliżającym się końcem roku, radni klubów zasiadających w Radzie Miasta składają swoje propozycje do Budżetu Miasta Kalisza na 2024 rok. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wśród swoich 46 propozycji największy nacisk kładą na remonty dróg, zaspokojenie potrzeb placówek oświatowych, projekty zielone oraz kulturalne.
Na przestrzeni ostatnich lat radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali różne pomysły do Budżetu Miasta Kalisza. Wśród nich wyróżniają przebudowę basenu „Delfin”, budowę ronda między „Polami Marsowymi” a parafią im. Piotra i Pawła oraz powstanie dróg dojazdowych do targowiska na osiedlu Dobrzec. W tym roku część propozycji radnych do Budżetu RM pokrywa się z inicjatywami z poprzednich lat, które dotychczas nie uzyskały finansowania. Zdaniem przedstawicieli PiS-u, ich propozycje dotyczą najważniejszych potrzeb mieszkańców.
Przed wyborami poszczególni radni mówią o tym, że wychodzą w teren i rozmawiają z ludźmi. Uważam, że radni powinni być aktywni przez cały czas, a nie tylko w okresie przedwyborczym. Członkowie Rady Miasta powinni słuchać głosu mieszkańców. Nasze propozycje do budżetu wynikają właśnie z takich głosów – powiedział przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński.
Pierwsze postulaty na liście dotyczą drogownictwa, czyli remontów, przebudowy oraz budowy dróg. Najważniejszymi tematami w tej kategorii jest remont ulicy Podmiejskiej od Galerii „Amber” do Ronda Westerplatte wraz z modernizacją oświetlenia. Zdaniem radnego Artura Kijewskiego, jest to najbardziej zniszczona nawierzchnia w Kaliszu, na której występują również koleiny. Bardzo istotnym punktem planu jest również przebudowa, o którą wielokrotnie apelowali przedstawiciele PiS-u. Mowa o ul. Dobrzeckiej oraz ul. Św. Michała wraz ze znajdującym się nieopodal rondem.
Zauważyłem, że jest to trudny punkt, pod względem komunikacyjnym. Jest to bardzo droga inwestycja, która mam nadzieję, że zostanie umieszczona w przyszłorocznym budżecie miasta oraz uzyska wsparcie ze środków rządowych – powiedział przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński.
Na liście propozycji znajdziemy również remont ulic znajdujących się w Śródmieściu oraz program inwestycji dot. dróg osiedlowych, które byłyby odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.
W roku 2019 mieszkańcy osiedla Winiary zwrócili się do mnie z prośbą o zakończenie budowy ul. Opatowieckiej. Ulica miała powstać w 2022 roku. Został ogłoszony przetarg, jednak ze względów finansowych droga nie powstała do dziś – powiedziała radna Elżbieta Dębska.
Radni wnioskują również o wprowadzenie do przyszłorocznego budżetu inwestycji dotyczących obiektów oświatowych czy też sportowych. W swoich propozycjach, radni chcieli zwrócić uwagę na zapotrzebowanie szkół na modernizację, rozbudowę, czy też budowę sal gimnastycznych. Dodatkowo radni zapowiadają, że będą pracować nad tym, aby podczas obrad Komisji ds. Edukacji utworzyć listę określającą kolejność inwestycji dla szkół. Przedstawiciele PiS-u postulują również o remont hali widowiskowo-sportowej „Arena Kalisz” oraz budowy boiska ze sztuczną murawą wraz z oświetleniem na terenie OSRiR przy ul. Łódzkiej 19-29.
Kolejno na liście możemy zauważyć projekty kontynuujące program „Kalisz – miasto przyjazne dla młodych”. Pierwszym elementem, który do tej pory udało się zrealizować jest mieszkanie dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni. Kolejny etap programu miałby zachęcać młodych ludzi do tego, aby pozostali w Kaliszu.
Chcemy iść dalej i w kolejnych propozycjach proponujemy, aby miasto rozważyło budowę mieszkań z ewentualnym prawem dojścia do własności – powiedział radny Artur Kijewski.
Radni zajmują się również sprawami dotyczącymi kultury. Wśród nich możemy wyróżnić upamiętnienie artystów, działanie na rzecz dziedzictwa kulturowego miasta.
Pełna lista propozycji Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości do projektu budżetu Miasta Kalisza na 2024 r.
1. Remont ul. Podmiejskiej od Galerii Amber do Ronda Westerplatte wraz z modernizacją oświetlenia.
2. Remont ul. Serbinowskiej od skrzyżowania z Al Woj Polskiego do ul. Widok.
3. Remont ulicy Mariańskiej.
4. Remont ulicy Łaziennej .
5. Remont ulicy Skalmierzyckiej na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Polnej.
6. Remont ulicy św. Michała.
7. Remont ul. Granicznej, pomiędzy ul. Polną a ul. Mickiewicza.
8. Przebudowa ul. Dobrzeckiej.
9. Przebudowa ul. 3 Maja.
10. Przebudowa ul. Szczypiornickiej wraz z budową chodnika od skrzyżowania z ul. Starowiejską, do skrzyżowania z ul. Gościnną.
11. Remont ulicy Sulisławickiej na odcinku od ul. Romańskiej do ul. Celtykiej.
12. Remont Mostu Trybunalskiego.
13. Remont ul. Romańskiej.
14. Budowa ul. Opatowieckiej.
15. Remont chodnika przy ul. Serbinowskiej (po stronie nieparzystej od numeru 15 do 29).
16. Remont uliczki dojazdowej wzdłuż posesji przy ul. Warszawskiej od nr. 3 do nr. 9.
17. Modernizacja oświetlenia Alei Wojska Polskiego na odcinku od Ronda Westerplatte do skrzyżowania z Wrocławską.
18. Opracowanie projektu połączenia drogowego ulicy Pogodnej z ulicą Romańską.
19. Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu ulicy Łowieckiej.
20. Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy ul. Słowiańskiej.
21. Budowa zatok na przystankach autobusowych przy ulicy Armii Krajowej.
22. Prace modernizacyjne w otoczeniu stacji PKP Kalisz Szczypiorno oraz modernizacja drogi
prowadzącej na stację.
23. Remont hali widowiskowo – sportowej ARENA Kalisz.
24. Budowa boiska ze sztuczną murawą i oświetleniem na terenie OSRiR przy ul. Łódzkiej 19-29.
25. Budowa sali gimnastycznej dla Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych na ul. Częstochowskiej.
26. Budowa sali gimnastycznej dla III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
27. Rozbudowa i modernizacja sali gimnastycznej dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka.
28. Rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 15 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Kaliszu, ul. Wykopaliskowa 45.
29. Zakup 2 kontenerów wielofunkcyjnych (tzw. kontenery kultury) – lokalizacja przy plaży miejskiej i na Polach Marsowych.
30. Modernizacja przystani wodnej.
31. Opracowanie i wdrożenie kompleksowego planu gospodarki wodno- ściekowej, w tym
efektywnego gospodarowania wodami opadowymi.
32. Wdrażanie kolejnych elementów Programu „Kalisz – miasto przyjazne dla młodych” (praca – mieszkalnictwo – edukacja i nauka-jakość życia)- przedstawionych przez klub radnych PiS.
33. Wykup gruntów oraz przygotowanie dokumentacji projektowej na stworzenie parkingu w
centrum miasta.
34. Zadrzewienie nieużytków będących własnością Kalisza.
35. Stworzenie fontanny posadzkowej na placu zabaw na Polach Marsowych.
36. Utworzenie małego parku na osiedlu Dobrzec pomiędzy zespołem Szkół Nr 9 i Kaplicą pw. Św.
Jana Pawła II.
37. Organizacja utrzymania wysokiego poziomu czystości ulic i chodników na terenie miasta.
38. Zagospodarowanie skweru pomiędzy ul. Nowy Świat, Łączną i Rzemieślniczą, w tym zamontowanie większej liczby ławek parkowych.
39. Tworzenie tzw. parków kieszonkowych w różnych rejonach miasta.
40. Analiza kolejnej waloryzacji płac w Urzędzie Miasta Kalisza.
41. Analiza stanu technicznego monitoringu miejskiego, wymiana zepsutych kamer oraz zakup nowych i instalacja dodatkowych nowych kamer w najbardziej potrzebnych punktach miasta.
42. Utworzenie funduszu obejmującego granty i nagrody dla najlepszych kaliskich studentów, naukowców i innowatorów, a także wspierającego kreatywnych kaliszan, prowadzących swoją działalność w naszym mieście.
43. Śladami kaliskich artystów – projekt obejmujący wykonanie stosownych plansz miejsc informacyjnych, gdzie mieszkali lub tworzyli artyści związani z grodem nad Prosną. Charakter edukacyjno-oświatowo-turystyczny.
44. Zaprojektowanie i wykonanie muralu Karola Malaperta, w połączeniu z barwnymi hologramami.
45. Utworzenie centrum dziedzictwa kulturowego Kalisza i historycznego regionu kaliskiego (projekt o charakterze edukacyjo-oświatowo-historyczno-turystycznym z dziedziny etnografii, archeologii i historii.
46. Opracowanie projektu utworzenia ulicy artystycznej (ul. Biskupia).
Bardzo celne projekty