Bezpartyjni zebrali podpisy. Znamy kandydatów!
Bezpartyjni Samorządowcy zgłosili dziś, jako pierwszy komitet w naszym okręgu, swojego kandydata do Senatu RP. Będzie to Urszula Janczar, dyrektor I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Pod kandydaturą podpisało się ok. 3200 mieszkańców okręgu nr 96, obejmującego Kalisz, powiat kaliski, pleszewski i jarociński. Podpisy weryfikować będzie teraz PKW.
Prezydent Krystian Kinastowski, a jednocześnie koordynator Bezpartyjnych w okręgu kalisko-leszczyńskim, podziękował zarówno tym, którzy zbierali podpisy, ale także tym, którzy podpisywali się pod listami poparcia. – Zbieraliśmy w bardzo organiczny sposób i jest to dobry sygnał na przyszłość – mówił prezydent. Pod kandydaturą do Senatu podpisało się ok. 3200 osób (ustawowe minimum to 2000 podpisów), a pod listami sejmowymi ok. 7000 (ustawowe minimum to 5000 podpisów). Podpisy sejmowe zostaną zgłoszone do PKW w najbliższych dniach.
– Senat to nie powinno być miejsce, w którym spędza się swoją emeryturę polityczną. Powinny tam działać osoby znające współczesne problemy, w sile wieku, aktywne i zdeterminowane do tego, aby zmieniać polską rzeczywistość – mówił Kinastowski. – Za kandydaturą Urszuli Janczar przemawia sukces zawodowy, który osiągnęła. Potrafiła ona dźwignąć najstarsze liceum w Kaliszu na wyższy poziom. „Asnyk” miał swoje problemy, a w tej chwili może pochwalić się najlepszym naborem w Kaliszu – rekomendował kandydaturę Urszuli Janczar Krystian Kinastowski.
– Bardzo dziękuję gminie Blizanów, miastu Kalisz, całemu powiatowi kaliskiemu, Pleszewowi, Jarocinowi za wszystkie podpisy. Niedługo będę w stanie pokazać swój program wyborczy. Oczekujcie państwo na te wieści na moim Facebooku – zachęcała Urszula Janczar. Na pytanie, jaki jest plan minimum, odpowiedziała, że „planem minimum jest zdobycie maksymalnej liczby głosów”. Bez wątpienia zadanie nie będzie łatwe – w wyborach do Senatu wystartuje także obecny senator Janusz Pęcherz (Koalicja Obywatelska), najpewniej prof. Andrzej Wojtyła (Prawo i Sprawiedliwość), Dawid Borowiak (kandydat niezależny), Arkadiusz Ratajczyk (Konfederacja) i być może także inni kandydaci. Muszą oni jednak zebrać 2000 podpisów – ten etap Urszula Janczar ma już za sobą.
– Planem minimum jest to, żeby w zwartym szeregu, po dobrze przepracowanej kampanii, wzmocnieni przystąpić do wyborów samorządowych – dopowiadał prezydent Kinastowski. – Będziemy chcieli wprowadzić swoich kandydatów także do rad powiatowych, nie tylko do Rady Miasta. Głównym kierunkiem naszych działań będzie sejmik wojewódzki. Chcielibyśmy brać czynny udział w zarządzaniu Wielkopolską – kończył prezydent Kinastowski.
Bezpartyjni przedstawili także część kandydatów do Sejmu. Wymienił ich nr 1 na liście Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. Jak wskazywał prezydent Kinastowski, tylko 1-2 osoby na liście mają ponad 50 lat. – Na jedynkach największych partii w okręgu kalisko-leszczyńskim nie ma przedstawicieli największego miasta, czyli Kalisza. Pokazuje to, jak słabe są lokalne struktury tych partii. To przekłada się również na możliwości lobbingu tych osób na poziomie centralnym i wojewódzkim – dodawał Kinastowski. Faktycznie, „jedynkami” z PiS-u i PO będą politycy z Ostrowa Wlkp., Trzeciej Drogi z Ostrzeszowa, Konfederacji z Wolicy, a Lewicy z Leszna.
Listy sejmowe Bezpartyjnych Samorządowców (pierwsza czwórka):
- Grzegorz Kulawinek – wiceprezydent Miasta Kalisza
- Sławomir Mocek – radny Miasta Leszno, były florecista, drużynowy Mistrz Europy i Świata
- Donata Majchrzak-Popławska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie
- Paweł Bąkowski – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, radny Miasta i Gminy Opatówek
Wśród kandydatów znajdą się także:
– wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny,
– Tobiasz Musielak – 30-letni żużlowiec, wychowanek Unii Leszno, reprezentujący TŻ Ostrovia,
– Tomasz Bezen – radny Miasta Kalisza,
– Kamila Mulczyńska – dyrektor Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych w Lesznie,
– dr Jacek Kołata – kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt miasta Kalisza, wykładowca akademicki,
– dr Dawid Matczak – wykładowca akademicki Akademii Kaliskiej, nauczyciel IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu,
– Beata Hojnacka – prezes Stowarzyszenia PL18, zaangażowana społecznie,
– Ewa Witczak – wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Winiary Miasta Kalisza, przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów,
– Anna Szabel – prywatny przedsiębiorca w branży fitness,
– Tomasz Maćkowiak (21 lat) – w latach 2020-2022 wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Leszna,
– Szymon Furman – prezes Instytutu Kaliskiego, działacz, społecznik,
– Agnieszka Lesień – nauczyciel IV LO w Kaliszu,
– Piotr Rudzki – leszczyński rajdowiec samochodowy, mistrz Polski w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski 2022,
– Emil Majorek – członek Ochotniczej Straży Pożarnej,
– Teresa Rękosiewicz – społeczniczka działająca w organizacjach senioralnych.
Przystawki PIs