Uczniowski mural w zrewitalizowanej kamienicy
Od czterech lat trwa zakrojona na szeroką skalę rewitalizacja śródmieścia Kalisza, najstarszego z polskich miast. Obejmuje ulice, place, budynki i sferę społeczną.
– Rewitalizacja to z łaciny przywracanie do życia. I my od początku kadencji właśnie przywracamy Kalisz do życia, odnawiając i dając nowe funkcje przestrzeniom przez lata zapomnianym i zaniedbanym – tłumaczy Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.
Na woonerfy przebudowano kilka przylegających do rynku ulic, sam plac wokół ratusza remontowany według projektu opartego na koncepcji, która zwyciężyła w konkursie pod auspicjami Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zmiany zaszły w otaczających śródmieście parku miejskim i plantach. W odnawianych przestrzeniach organizowane są także liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe czy społeczne, które skutecznie je ożywają. Rewitalizacja obejmuje też mniejsze projekty, jak przebudowę podwórka kamienicy przy ul. Parczewskiego 5.
Do udziału w tym projekcie samorząd Kalisza zaprosił młodych mieszkańców. Na murze zamykającym podwórko uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza namalowali mural zaprojektowany przez Nikolę Szperę, trzecioklasistkę tej artystycznej szkoły.
– Uczniowie spisali się na piątkę, współpracowało nam się z nimi bardzo dobrze. Dlatego zaprosiliśmy młodzież z liceum plastycznego do udziału w kolejnym projekcie. W zeszłym roku rozpoczęliśmy remont kamienicy przy ul. Podgórze 6. To początek realizacji założeń Miejscowego Planu Rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze, pierwszego takiego dokumentu w kraju. Jako samorząd odkupiliśmy budynek, który był w nie najlepszym stanie technicznym. Razem z Kaliskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego przeprowadziliśmy kapitalny remont kamienicy, od piwnic po dach. Prace, odbywające się pod nadzorem służb konserwatorskich, są już na ostatniej prostej. Teraz jest czas na detale. Zaprosiliśmy uczennice Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza do namalowania na ścianach klatki schodowej murali. W ten sposób włączyliśmy młode artystki w modelową rewitalizację tego budynku. Razem tworzymy ducha naszego miasta! – wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski.
Budynek przy ulicy Podgórze 6 w 1933 roku wzniósł dla swojej rodziny Bernard Sołoniewicz według projektu Alberta Nestrypkego – kaliskiego architekta powiatowego, zaangażowanego w odbudowę miasta zniszczonego na początku I wojny światowej, autora projektów i nadzorcy budowy wielu istotnych obiektów w Kaliszu.
Uczennice – Małgorzata Łaska, Wiktoria Pogorzelec i Maria Marszał – ozdobiły ściany wewnętrzne budynku malowidłami nawiązującymi właśnie do Alberta Nestrypkego. Są one mocnym akcentem zrewitalizowanej kamienicy i w harmonijny z całością przestrzeni sposób uwypuklają jej historię.
Przywracanie do życia budynku przy ulicy Podgórze 6 zwieńczy jego zasiedlenie. Po zakończeniu prac, wyłonionych zostanie pięć rodzin, które rozpoczną tu nowy etap swojego życia.
Remont kamienicy kosztował 1,77 mln zł, a samorząd Kalisza pozyskał 85% tej kwoty w ramach dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. W najbliższym czasie rozpocznie się rewitalizacja sąsiedniego budynku, przy Podgórzu 8, a następnie kolejnych. Przez następne lata zapomniana dzielnica Kalisza zostanie przywrócona do życia.
Źródło: Miasto Kalisz