Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w I Liceum Ogólnokształcącym
W najbliższą sobotę na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy poświęconej dwójce wybitnych postaci związanych związanych z kaliską oświatą- Melanii Parczewskiej i Sławomirowi Czerwińskiemu.
Tablica ufundowana przez I Liceum Ogólnokształcące i Stowarzyszenie Asnykowców zostanie odsłonięta w ramach XIX Zjazdu Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi biogramami honorowanych postaci. Więcej informacji o nich można znaleźć w publikacjach Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w serii „Kaliszanie”.
Melania Parczewska (1850-1920) była polską pisarką, tłumaczką, publicystką i działaczką społeczną. Swoje życie poświęciła działalności kulturalno-oświatowej i patriotycznej. Razem z matką prowadziła pracownię rzemieślniczą dla kobiet, w której słuchaczki poza umiejętnościami zawodowymi mogły na tajnych zebraniach poznawać polską historię i literaturę. Była inicjatorką i przewodniczącą Stowarzyszenia Narodowego Kobiet Polskich. Po zburzeniu Kalisza zamieszkała w Warszawie, w której pomagała uchodźcom ze zniszczonego miasta poprzez działanie w Towarzystwie Wzajemnej Pomocy byłych Wychowanków Szkół Kaliskich. Została pochowana na kaliskim cmentarzu miejskim w grobowcu rodziny Parczewskich.
Sławomir Czerwiński (1885-1931) był polskim nauczycielem, działaczem państwowym i ministrem. W 1905 roku był jednym z przewodniczących strajku uczniów Męskiego Gimnazjum Klasycznego w Kaliszu, z którego został wydalony za zredagowanie i wręczenie ówczesnemu dyrektorowi petycji z żądaniem używania polszczyzny jako języka wykładowego. Należał do tajnych organizacji narodowych młodzieży mających na celu szerzenie kultury i języka polskiego. Od roku 1919 pracował w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, w którym skupiał się na rozwoju szkolnictwa powszechnego, wychowania państwowego i podnoszeniu umiejętności nauczycieli.
Źródło: UM Kalisz