Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza na 12. edycję Narodowego Czytania, która odbędzie się 9 września (sobota), w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66, o godzinie 12:00.
W tym roku lekturą zostało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ta napisana z rozmachem powieść, ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, porównywana jest do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Jest to także jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Uroczystość rozpocznie się od występu wokalistek z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Henryka Melcera w Kaliszu, które – przy akompaniamencie fortepianu – wykonają piosenkę „Ty pójdziesz górą” z powieści Elizy Orzeszkowej oraz kilka popularnych powstańczych pieśni. Wspólne czytanie uświetni występ rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis z Wieruszowa w strojach z epoki.
Najciekawszych fragmentów powieści w wykonaniu kaliszanek i kaliszan będzie można posłuchać w bibliotece lub na wygodnych leżakach na trawniku przed budynkiem, dzięki zewnętrznemu nagłośnieniu, użyczonemu przez Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.
Przed biblioteką zawiśnie plenerowa wystawa wielkoformatowych reprodukcji malarstwa o tematyce powstańczej, w połączeniu z obrazem przedstawiającym nadniemeński pejzaż, wprost zapraszającym, by fotografować się na jego tle. O poczęstunek zadba PSS Społem w Kaliszu, dzięki któremu będzie można spróbować specjałów z bohatyrowickiej wsi i korczyńskiego dworu.
W tym dniu będzie można założyć kartę biblioteczną bezpłatnie. Na gości biblioteki będą czekały zakładki z cytatami z powieści Elizy Orzeszkowej, zaś każdy, kto przyniesie swój egzemplarz „Nad Niemnem”, będzie mógł przystawić na nim pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania.
Biblioteka zaprasza na spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich, zanurzenia się w bogatą nadniemeńską przyrodę i odkrycia na nowo atmosfery tego dzieła.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu