Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Witczak o „100 konkretach KO”: in vitro, związki partnerskie, droga do A2

Poseł Mariusz Witczak oraz radny Marcin Małecki z Koalicji Obywatelskiej przedstawili dziś kilka ze 100 propozycji na pierwsze 100 dni nowego rządu. W zestawie omówionych pomysłów pojawiło się m.in. babciowe,  podwyższenie kwoty wolnej z 30 tys. do 60 tys. zł, stałe finansowanie in vitro z budżetu państwa, dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty, uchwalenie ustawy o związkach partnerskich czy obniżenie podatku VAT w branży beauty.

Pierwszym omówionym blokiem tematycznym były sprawy kobiet. Członkowie KO w programie „100 konkretów na 100 dni” zawarli wprowadzenie stałego finansowania in vitro z budżetu państwa, na którego realizację – jak mówił Witczak – przewiduje się przynajmniej pół miliarda złotych. Kolejnym „konkretem” ma być dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty oraz zapewnienie prawa do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.

Zależy nam na tym, żeby kobiety w Polsce miały przywrócone należyte miejsce w przestrzeni publicznej, w swoich prawach, swojej niezależności. Tak, żeby Polska naprawdę była kobietą – zaznaczył poseł.

Politycy KO poruszyli również kwestię obniżenia podatku VAT w branży beauty z 23% na 8% oraz wprowadzenia tak zwanego „babciowego” w wysokości 1500 złotych miesięcznie do 3 roku życia na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę „babci”.

W drugiej części posłowie KO poruszyli kwestię przedsiębiorców i pracowników. W swoim planie na pierwsze 100 dni rządu przewidują podwyższenie kwoty wolnej z 30 tys. do 60 tys. zł: – Przyniesie to ogromny zysk w kieszeni każdego Polaka, od emerytów po wszystkich pracujących. Bowiem ci, którzy zarabiają brutto do 6 tysięcy złotych, w ogóle podatku nie zapłacą. Emerytury, które wynoszą nie więcej niż 5000 zł, również nie będą opodatkowane – tłumaczył poseł Witczak. Koncepcja ma dotyczyć wszystkich, również tych, którzy prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą. Z myślą o nich KO proponuje również , aby przedsiębiorcy płacili podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury – „kasowy PIT”.

Zaproponowano również zmniejszenie stawki VAT dla branży „beauty” do 8%. Celem jest wyrównanie poziomu podatku VAT do 8% w salonach kosmetycznych (obecnie wynosi 23%) z poziomem obowiązującym w salonach fryzjerskich (aktualnie 8%). Kolejną kwestią było wprowadzenie urlopu dla prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z tym mieliby oni otrzymać jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Poruszone zostały również kwestie związane z reformą składki zdrowotnej czy przekształcania urzędów skarbowych w tzw. centra obsługi, tak by ułatwiały one prace przedsiębiorcom.

W przedstawionych konkretach znalazło się również wprowadzenie związków partnerskich.

Co z Kaliszem?

Mariusz Witczak podkreślił, że w jego opinii najważniejszym jest połączenie autostradowe Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim i z autostradą A2 całego subregionu kalisko-ostrowskiego. W projekcie ujęta została również obwodnica dla Kalisza, przekształcenie drogi krajowej nr 11 w drogę S11 w południowej Wielkopolsce S11 oraz drogi krajowej nr 12: – Mamy ogromne możliwości jako Kalisz. Ogromne, bo jesteśmy znanym miastem w Polsce ze względów historycznych oraz przez wzgląd na funkcję, którą Kalisz pełni w regionie. Mamy świetnie funkcjonujące firmy, mądrych i gospodarczych obywateli, dobrze rozwijające się szkolnictwo wyższe. Jesteśmy w stanie góry przenosić, jeżeli będziemy mieli dobrą infrastrukturę, bo zwyczajnie będzie można dużo prościej do Kalisza dojechać i dużo lepiej myśleć o tym subregionie w kategoriach dużego rozwoju gospodarczego. Na to stawiam i uważam, że to jest bardzo ważne – podsumował poseł KO.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze