Radne Polski 2050 zapraszają do udziału w debacie K. Pawliczak i M. Maląg
Członkinie Klubu Radnych Polska 2050 złożyły ponownie projekt zawierający poprawkę do uchwały ws. kaliskiej Karty Mieszkańca, która miałaby umożliwić korzystanie z niej osobom zameldowanym na pobyt czasowy. Partia chce też, by kolej docierała do każdego miasta powiatowego i zaprasza na otwartą debatę wszystkich mieszkańców oraz minister Marlenę Maląg wraz z posłanką Karoliną Pawliczak.
– Chcemy, aby uprawnionymi do otrzymania kaliskiej Karty Mieszkańca były także osoby, które są zameldowane w Kaliszu na pobyt czasowy, a nie tylko stały. Proponujemy również, aby kartę otrzymały rodziny zastępcze i dzieci przebywające w pieczy zastępczej, które podlegają pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu, nawet jeżeli mieszkają poza miastem – poinformowała radna Magdalena Walczak.
Dodatkowy punkt, który dodano do projektu uchwały miałby dotyczyć również studentów kształcących się w Kaliszu: – Dla nas priorytetem we wprowadzeniu darmowej komunikacji nie był fakt, o czym często prezydent mówił, że „on obiecał i zrobił”, tylko to, żeby ograniczyć ruch samochodowy w naszym mieście. W momencie, kiedy studenci i uczniowie nie mają dojazdu autobusowego, to siłą rzeczy muszą korzystać z prywatnych samochodów(…) Od września jest makabra, jeżeli chodzi o korki i miejsca parkingowe – zaznaczyła radna Barbara Oliwiecka.
Radne poruszyły również kwestię dotyczącą oferty z zakresu transportu publicznego, proponowaną przez Polskę 2050. Chcą, by kolej docierała do każdego miasta powiatowego, które ma około 10 tysięcy mieszkańców: – Mamy obietnicę i promesę dla nas, dla Polaków, że kolej powinna dochodzić do każdego miasta powiatowego, do każdego miasta, które ma około 10 tysięcy mieszkańców. Dobrze wiemy, że w ostatnich 30 latach kolej była zwijana. Zlikwidowano prawie 3,5 tysiąca kilometrów linii kolejowych. Odbudowano kilkadziesiąt. To są dramatyczne dane, szczególnie kiedy zestawimy je z inwestycjami, z nakładami finansowymi, jakie idą na budowę i remonty nowych dróg – podkreśliła Barbara Oliwiecka.
Polska 2050 postuluje również o wprowadzenie jednego biletu: – Bardzo zależy nam, żeby transport publiczny był punktualny, żeby w ogóle był dostępny. Chcemy, by rozkłady jazdy były przyjazne, ale musi to być opłacalne finansowo. Państwu opłaca się dopłacać do transportu publicznego, bo w ten sposób maleją nakłady i na drogi, i wszelkie choroby związane ze smogiem. Jeden bilet zakłada możliwość wykupienia miesięcznie za około 150 złotych – tak to jest teraz skalkulowane – biletu na wszystkie lokalne i regionalne połączenia autobusowe, tramwajowe, metro, pociągi regionalne, podmiejskie. Wszystko po to, by pasażer się nie zastanawiał, przesiadając się z jednego środka na drugi, czy ma akurat właściwy bilet, obsługiwany przez danego przewoźnika – podsumowała Oliwiecka.
Radna nawiązała również do debaty, na którą posłanka Karolina Pawliczak miała zaprosić minister Marlenę Maląg: – Podana była konkretna data, godzina oraz miejsce – Villa Calisia, w której nie mogą odbywać się debaty polityczne, o czym my radni doskonale wiemy. Dodatkowo, w czasie kampanii wyborczej stacjonują tutaj urzędnicy wyborczy, przez co z góry jasne było, że debata w tym dniu i miejscu nie może się odbyć. Bardzo często politycy mają i mieli okazję do debat w Sejmie. Cztery lata, pani poseł i pani minister mogły debatować.
Barbara Oliwiecka zaprosiła do udziału w debacie społecznej, która odbędzie się natomiast 3 października w Cafe Calisia: – Zapraszam wszystkich mieszkańców, organizacje pozarządowe, a także panią poseł, panią minister i wszystkich polityków, którzy ubiegają się o mandat w tej kadencji. Podczas debaty głos będą mogli zabrać przede wszystkim mieszkańcy, a przy okazji i my będziemy prezentować swój pomysł, rozwiązania i program, by na bieżąco konfrontować to z oczekiwaniami i z potrzebami mieszkańców i osób, które na co dzień działają w tym obszarze edukacji.
Debata rozpocznie się o 17:00.