Co szykują dla nas Akcelerator Kultury i Wieża Ciśnień?
W Wieży Ciśnień i Akceleratorze Kultury każdy znajdzie coś dla siebie. Czekają nas kolejne koncerty, wystawy, projekcje filmowe, spotkania dedykowane kobietom oraz wiele innych ciekawych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i społecznych.
Pierwsza z propozycji powinna przypaść do gustu wielu Paniom, a mowa tu o serii spotkań pn. „Baby w AKCJI”. Kolejne spotkanie odbędzie się 7 października o godzinie 17:00 w Akceleratorze Kultury, gdzie prowadząca Monika Kubiak będzie uczyć tworzenia kosmetyków w duchu less-waste oraz dzielić się wiedzą na temat połączenia miłości do natury i sztuki. W ramach opłaty za warsztaty uczestnicy otrzymają składniki oraz formy do tworzenia mydeł glicerynowych, składniki do przygotowania balsamu do ust wraz z substancjami wzbogacającymi kosmetyk, a także napoje i przekąski. Zapisów można dokonywać telefonicznie pod numerem 735 021 616 lub drogą mailową na adres koordynator@akceleratorkultury.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
– Spotkania odbywają się w każdy pierwszy weekend miesiąca (…). W tym zagubionym i zapędzonym świecie chcemy dać Paniom możliwość spotkań z różnymi osobowościami, a przy tym nauczenia się czegoś, co pozwoli im się odstresować – zaznaczył Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”.
Kolejną propozycją są warsztaty teatralne, które oferują m.in. możliwość nauki pracy przed kamerą oraz spotkań z wieloma ciekawymi osobowościami z branży teatralnej i nie tylko. Pierwsze spotkania są planowane na 14 i 15 października. Organizatorzy nie ustalili górnej granicy wiekowej, jednak najmłodsi uczestnicy muszą mieć ukończone 14 lat.
– W ramach działalności Akceleratora powstaje kino o nazwie „Pleo”. Jest to nawiązanie do naszego polskiego wynalazcy Kazimierza Prószyńskiego, który to stworzył pleograf. Będziemy realizować różnego typu projekcje przynajmniej raz w miesiącu. Kino będzie bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Pierwsze informacje będą wkrótce dostępne na Facebooku. Tworzona jest specjalna grupa kina, gdzie znajdą się wszystkie informacje od tytułów filmów po różnego rodzaju ciekawostki ze świata filmowego – poinformował Jakub Matuszewski z Akceleratora Kultury.
W ramach kina powstanie również klub filmowy „Spotkania z pleografem”: – Spotkania będą odbywać się co dwa tygodnie. Rozpoczynamy od 20 października, a sam seans otwierający działalność kina przewidziany jest na 13 października. Na spotkaniach będziemy oglądać różnego typu filmy i analizować je niekoniecznie pod standardowym kątem, ale przede wszystkim od strony języka filmowego, który reżyser próbuje nam przekazać, starając się jak najgłębiej, od strony technicznej po narracyjną, powiązać i wyciągnąć z prezentowanego filmu jak najwięcej informacji – dodał Jakub Matuszewski.
Lada moment odbędzie się też pierwszy koncert otwierający cykl skierowany do lokalnych artystów. Zespół o nazwie Experiment, pochodzący z okolic Kalisza, zaprasza na szósty koncert z trasy „You Should Be Dancin’ Tour 2023”. W bieżącym roku wydali swoją pierwszą EP-kę, a obecnie pracują nad materiałem na swoją pierwszą płytę.
- 4 października
- 19:00
- Akcelerator Kultury, ul. Nowy Świat 2a, Kalisz.
Koncerty najczęściej będą się odbywać w pierwszą środę miesiąca. Na scenie będzie można zobaczyć przedstawicieli szkół muzycznych, ale też lokalnych artystów.
21 października, w ramach „Ciśnienia na muzykę” wystąpi zespół Sneaky Jesus. To czwórka zdolnych wrocławskich muzyków, którzy nie przywiązują wagi do zasad, łącząc brzmienia polskiego jazzu z dubem, hardcore punkiem, psych rockiem i hip-hopem. Bilety na koncert można nabyć w OKP Wieża Ciśnień (ul. Górnośląska 66a) oraz w Akceleratorze Kultury (ul. Nowy Świat 2a).
W planach przewidziano również szkołę akwareli i szkołę rysunku. W grudniu natomiast organizatorzy planują wspólne słuchanie muzyki z płyt winylowych.
27 września w Ogrodzie Jareckiego odbędzie się natomiast otwarcie wystawy fotograficznej „Chasydzi”, która prezentować będzie serie prac autorstwa Katarzyny Warańskiej. Artystka w swojej twórczości sięga po szeroko rozumiany dokument, skupiając się głównie na bardzo osobistych przeżyciach i refleksjach ze swoich licznych podróży.
W ramach wystawy, zaprezentowane zostanie chasydzkie święto jorcjt, które gromadzi co roku tysiące Chasydów z całego świata przy grobie cadyka Elimelecha Weissbluma. Wydarzenie to niesie ze sobą mistycyzm, modlitwę, zadumę oraz niezwykłą symbolikę, uchwycone przez obiektyw artystki. Wszystkich zainteresowanych czeka niepowtarzalna okazja do odkrycia tej fascynującej podróży przez fotografię.