Nowy Lewków działa już rok – rekord frekwencji
22 tysiące 47 osób – tyle osób odwiedziło Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy w ciągu ostatniego roku. 3 października minął rok od zakończenia trwającej cztery lata gruntownej modernizacji zabytku i rozpoczęcia działalności muzeum w nowej odsłonie. Całość prac pochłonęła 27 milionów złotych, w tym 13 milionów to środki unijne pozyskane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
– Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu – pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań – powiedział podczas otwarcia w październiku 2022r. marszałek Marek Woźniak.
Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem modernizacji był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne.
– 3 października 2022r. Marszałek Marek Woźniak powierzając mi funkcję dyrektora tej wyremontowanej placówki podkreślał, że same mury nie wystarczą. Że w ten obiekt trzeba wprowadzić życie. Po roku mogę śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane. W ciągu tych 365 dni w Lewkowie odbywały się koncerty w sali balowej i plenerowy, festyn rodzinny, wycieczki przyrodnicze, warsztaty plastyczne, herbowe, kulinarne po zajęcia tworzenia mydeł z lekcją o higienie dawnych czasów oraz zajęcia zielarskie, ceramiczne czy czesania lnu. W muzeum zorganizowaliśmy dotąd 7 wystaw, a kolejne 3 przed nami. W tym czasie nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami muzealnymi z całego kraju m.in. z Muzeum w Rogalinie czy Dobrzycy. Pracujemy nad publikacjami dotyczącymi rodziny Lipskich i Lewkowa, ponieważ muzeum w Lewkowie co prawda działa od końca lat 90, jednak do teraz nie dorobiło się monograficzne publikacji. Czas to zmienić – mówi dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.
W Muzeum w Lewkowie do tej pory zorganizowano aż 8 wystaw czasowych. To „Niepoważne kolaże” Wisławy Szymborskiej, wystawa fotografii ulicznej Fujifilm Foto; w Dawnej Wozowni prezentowane były obrazy tenora Wiesława Ochmana. Dzięki nawiązaniu współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego do Lewkowa przyjechała interaktywna wystawa „Wszystko jest liczbą”. W Pałacu Lipskich prezentowana była także wystawa poświęcona Konstytucji 3 Maja, udało się także pozyskać z Archiwum Akt Dawnych kopię Konstytucji 3 Maja. Obecnie można oglądać aż trzy czasowe wystawy – jedna poświęcona historii powstania Franklinowa w 200 rocznicę ustawy uwłaszczeniowej „Z Gręblowa do Lewkowa”, „Obecność rodziny Radziwiłłów w życiu kulturalnym Berlina” oraz w budynku wozowni wystawa drzew genealogicznych Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.
– Muzeum to przede wszystkim wystawy czasowe, ale nie tylko. Jest tu miejsce i na plenery malarskie i na plenery fotograficzne. Widać, że to miejsce żyje i z przyjemnością tu wracam – mówi Andrzej Pichet, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie przewodniczący Rady Muzeum. – Okazuje się, że obiekt dostał skrzydeł, jest miejscem, w którym sporo się dzieje. Za to bardzo chciałbym podziękowac i dyrektor muzeum i całemu zespołowi, bo to jest ogrom pracy i serca, a liczebnie jest to bardzo mała grupa osób, niezwykle zaangażowanych.
Źródło: Muzeum w Lewkowie