Koncert Zaduszny Filharmonii Kaliskiej z udziałem kaliskich chórów
W czasie wypełnionym zadumą, tuż po Dniu Wszystkich Świętych oraz Święcie Zmarłych Filharmonia Kaliska zaprasza do muzycznej celebracji ważnego dla nas wszystkich okresu w roku podczas Koncertu Zadusznego. 3 listopada w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu muzykę Mozarta i Mahlera zaprezentuje niezwykły skład wykonawców, w tym aż cztery kaliskie chóry!
Na sprzyjający refleksjom nad przemijaniem i relacjami z bliskimi czas Filharmonia Kaliska proponuje udział w niecodziennym koncercie. We wnętrzu Kościoła Garnizonowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu, które słynie ze świetnej akustyki usłyszymy muzykę W. A. Mozarta (m.in. fragmenty Requiem d-moll, KV 626) oraz G. Mahlera (m.in. cykl na głos i orkiestrę Kindertotenlieder) w niezwykłej oprawie i wykonaniu. Wystąpią dla Państwa: mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz, solistka Polskiej Opery Królewskiej; aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Lech Wierzbowski (recytacje i prowadzenie
koncertu) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą dyrektora Rubena Silvy, a także aż cztery kaliskie chóry: Chór Bazyliki Kaliskiej i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu (przygotowanie obu chórów – Małgorzata Piotrowska), Studencki Chór Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu (przygotowanie chóru Joanna Piech-Sławecka) i Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM w Kaliszu (przygotowanie chóru Beata Szymańska).
W programie koncertu znalazła się muzyka żałobna dwóch wybitnych kompozytorów
W. A. Mozarta oraz G. Mahlera. Najpierw usłyszymy krótki utwór o charakterze żałobnym Maurerische Trauermusik K. 477 Wolfganga Amadeusza Mozarta, który w zapisach widnieje jako kompozycja kameralna, emanująca smutkiem i refleksją, wyrażanymi poprzez delikatne melodie smyczków wprowadzających słuchaczy w głęboką kontemplację. Natomiast Kindertotenlieder Gustava Mahlera to cykl pieśni opartych na tekstach Friedricha Rückerta, charakteryzujących się intensywnym emocjonalnie wyrazem bólu i żalu związanego z utratą dziecka. Mahler szeroko wykorzystuje orkiestrację, aby podkreślić niezwykle dramatyczną naturę tekstów. Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera to jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Utwór spokojny, liryczny, którego brzmienie jest pełne subtelnego piękna i delikatności, został zainspirowany miłością Mahlera do swojej żony. Zwieńczeniem koncertu będą
fragmenty Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta, w tym Lacrimosa, Confutatis i Agnus Dei. Te części Requiem są głęboko dramatyczne oraz przepełnione solennym brzmieniem chóru i orkiestry, przekazującym duchową treść utworu. Ciekawostką jest, że Requiem pozostało niedokończone przez Mozarta i ostateczny kształt utworowi nadał jego uczeń – Franz Xaver Süßmayr.
Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej prowadzonej przez dyrektora Ruben Silvę wystąpi Aneta Łukaszewicz, solistka Polskiej Opery Królewskiej, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej występowała w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii. Artystkę można było także oglądać w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie brała udział w realizacji Katii Kabanowej L. Janaćka w reżyserii Dawida Aldena, pod kierownictwem wybitnego dyrygenta Tomasa Hanusa . Gościła również w Operze Lwowskiej, gdzie w 2015 roku wystąpiła z recitalem pieśni I. J. Paderewskiego. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. W jej szerokim repertuarze znajdują się dzieła mistrzów wielu epok: od Haendla i Bacha, poprzez Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Szymanowskiego.
W atmosferę koncertu wprowadzi nas aktor Lech Wierzbowski, który od 1986 r.
nieprzerwanie występuje w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie wykreował
dziesiątki wspaniałych ról. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001), laureat Nagrody
dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
(2005), Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Kalisza (2009), oraz posiadacz Odznaczenia
Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016).
Polecamy Państwu szczególnie ten listopadowy wieczór z Filharmonią Kaliską –
wyjątkową atmosferę sprzyjającą odpowiedniemu duchowemu przeżywaniu czasu
zadusznego stworzą muzycy wspólnie z niezwykle rozbudowaną obsadą kaliskich chórów.
Koncert Zaduszny odbędzie się w piątek, 3 listopada o godz. 19.30 w Kościele
Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława.
Bilety w cenie 45 zł (bilet normalny) i 30 zł (bilet ulgowy) można nabyć wyłącznie poprzez zakup w serwisie bilety24.pl lub bezpośrednio w kasie biletowej Filharmonii Kaliskiej przy Alei Wolności 2. W piątek 3 listopada kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej będzie czynna w godz. 12.00 – 17.00.
WAŻNE:
Sprzedaż biletów bezpośrednio przed koncertem w miejscu wydarzenia nie będzie prowadzona.
Źródło: Filharmonia Kaliska