Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Koncert „Viva l’Italia!” w Opatówku

Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu wraz z Fundacją „Inicjatywa dla Opatówka” zaprasza serdecznie na koncert „Viva l’Italia!”, który odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wstęp wolny!

Tym razem w Opatówku odbędzie się wyjątkowy koncert pod hasłem „Viva l’Italia!”, z udziałem międzynarodowego duetu muzyków – czeskiej flecistki, grającej na różnych rodzajach fletów historycznych – Michaeli Koudelkovej oraz polskiego klawesynisty młodego pokolenia – Maurycego Raczyńskiego. Duet ten wykona repertuar baroku włoskiego – usłyszymy takich kompozytorów jak Vivaldi, Corelli, Frescobaldi w oryginalnym brzmieniu dzięki wykorzystaniu kopii instrumentów historycznych. Koncert odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a udział w nim jest bezpłatny. Warto podkreślić, że koncert będzie jednocześnie finałem II Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua realizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu oraz ostatnim koncertem organizowanym przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka” w kończącym się roku 2023. 

Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua jest wydarzeniem, którego główną ideę stanowi zachowanie pamięci oraz popularyzacja postaci Kazimierza Flataua – wybitnego artysty, naukowca i społecznika; ucznia Wandy Landowskiej; założyciela klasy klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (dziś: Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), która do dziś kształci kolejne pokolenia klawesynistów. W ramach tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu, zaplanowano trzy wydarzenia – dwa koncerty oraz konferencję naukową.  Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską – muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau był także jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu.

Źródło: Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze