Świat zmysłów – nowa interaktywna wystawa w Lewkowie
W Muzeum w Lewkowie można podziwiać nową wystawę interaktywną „Świat zmysłów”, sprowadzoną do Lewkowa dzięki współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Celem wystawy „Świat zmysłów” jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Na wystawie znajduje się ok. 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. – Dzięki doświadczeniom możemy sprawdzić, że zmysły podpowiadają nam jedną historię, a mózg nas oszukuje i mówi nam co innego – dodaje Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.
Wystawa „Świat zmysłów” składa się z trzech części, przedstawiających różne spojrzenia na działanie zmysłów. W każdej z nich znajdziemy eksperymenty dotyczące innych zmysłów. Są to:
– Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego
– Mono i stereo
– Oszukać zmysły
– Największą grupę doświadczeń stanowią iluzje optyczne. – Kilka z nich związanych jest z postrzeganiem odcieni kolorów w zależności od tego, na jakim tle się znajdują. Zostały one zgrupowane w jedno stanowisko nazwane „Stopnie szarości”. Dwa doświadczenia na stojącym obok stoliku pokazują iluzję geometryczną opisaną w XIX wieku przez Johanna Poggendorffa oraz prezentują zasadę działania kamuflażu. Kolejna iluzja również ma charakter geometryczny. Jest to duża szachownica zbudowana z ruchomych pasów. W zależności od położenia pasów linie oddzielające pasy wydają się równoległe lub ukośne – wyjaśnia dr Maciej Kluza, autor wystawy.
W potocznej mowie często używamy określeń: słyszę, widzę, dotykam, czuję. Nie zastanawiamy się jednak w jaki sposób z otaczającego nas świata odbieramy wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. Dzieje się to za sprawą zmysłów – niezwykłej umiejętności organizmu do odbierania sygnałów z otoczenia i przetwarzania ich na impulsy nerwowe, które biegną wzdłuż rdzenia kręgowego do mózgu i z powrotem.
Autorami wystawy są: dr Maciej Kluza oraz dr hab. Ewa Wyka. Wystawa mieści się w budynku dużej oranżerii. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2024r.
Źródło: Muzeum w Lewkowie