W Książnicy Pedagogicznej opowiedziano o Edwardzie Polanowskim
25 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: „Kaliskie akcenty w Książnicy Pedagogicznej – spotkania z serią Kaliszanie, z jej autorami i bohaterami”.
Tym razem zaprezentowana została sylwetka Edwarda Polanowskiego – profesora nauk humanistycznych, krytyka literackiego i teatralnego, rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, prezesa Kaliskiego Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz wykładowcy historii literatury polskiej i powszechnej w ówczesnym Studium Nauczycielskim przy ul. Nowy Świat w Kaliszu.
W roli prelegenta wystąpił ponownie prof. Krzysztof Walczak, zastępując autorkę trzeciego tomu, dr Annę Szurczak.
Zgromadzeni goście dowiedzieli się m.in., że w Kaliszu, na osiedlu Dobrzec, znajduje się ulica Edwarda Polanowskiego, a w Częstochowie jego imieniem nazwano jedną z sal wykładowych. Nie zabrakło też ciekawostek z życia profesora. Urodził się w Myjomicach, a uczył się w Kępnie. Pochodził z wielodzietnej rodziny rolniczej. Pomimo, że Kalisz był tylko jednym z wielu miejsc, w których przyszło mu żyć, jego dorobek naukowy, poświęcony naszemu miastu jest niezwykle bogaty. Do najbardziej znanych publikacji Polanowskiego należą niewątpliwie: „Życie literackie Kalisza 1870-1907”, „Maria Dąbrowska. W krainie dzieciństwa i młodości” oraz „W dawnym Kaliszu”.
Uczestnikami czwartkowego spotkania z serią KALISZANIE byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, a także słuchacze Uniwersytet Trzeciego Wieku „Calisia” w Kaliszu oraz zainteresowani czytelnicy.
Źródło: PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu