Koalicja Obywatelska gotowa do rozmów z Prezydentem
Poseł Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej ogłosił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jego ugrupowanie rozpoczyna rozmowy z prezydentem Krystianem Kinastowskim na temat możliwej koalicji.
Witczak zaznaczył, że Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Rady Miasta Kalisza, zdobywając imponujące 8 mandatów, podczas gdy Kinastowski wygrał wybory prezydenckie. Podkreślił również siłę i przygotowanie merytoryczne swojej grupy radnych. Nawiązał także do wcześniejszych kontaktów z prezydentem Krystianem Kinastowskim i Grzegorzem Kulawinkiem sprzed pięciu lat, kiedy to również obie strony prowadziły rozmowy. Dodał, że wtedy Prezydent Kinastowski postawił na bliższą współpracę z PiS, ale teraz sytuacja jest inna, a Koalicja Obywatelska jest otwarta na dialog.
Witczak podkreślił, że priorytetem będzie realizacja postulatów ich ugrupowania w ramach ewentualnej koalicji. Wyraził też szacunek dla konkurencji, zauważając, że kampania obfitowała w dyskusje merytoryczne i ważne tematy, które będą musiały zostać rozwiązane na rzecz mieszkańców. Zapowiedział skoncentrowanie się na ważnych sprawach dla Kalisza podczas rozmów o ewentualnej współpracy.
Koalicja Obywatelska powołała specjalny zespół, który będzie koordynował te rozmowy. W jego skład weszli radni Magdalena Sykura-Nowicka, Dariusz Grodziński oraz Radosław Kołaciński. Ostateczne decyzje dotyczące ewentualnej koalicji będą komunikowane w odpowiednim czasie.
Na pierwszej sesji nowej kadencji w Kaliszu Koalicja Obywatelska zamierza wprowadzić uchwałę dotyczącą bonu transportowego dla par biorących udział w programie in vitro. Marcin Małecki, radny KO, wyraża nadzieję, że tym razem uda się przegłosować projekt, który nie zyskał poparcia w poprzedniej radzie. Obecnie radni KO mają 8 swoich przedstawicieli i wierzą, że teraz uchwałę da się przegłosować.
Według Małeckiego, istotą tej propozycji jest pomyślenie o mieszkańcach Kalisza, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie in vitro. Projekt zakłada przyznanie bonu transportowego w wysokości 1500 zł dla par, które zakwalifikują się do programu rządowego. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetu miasta.
Bon transportowy ma służyć pokryciu kosztów około zabiegowych badań, których nie można przeprowadzić w Kaliszu. Program in vitro będzie realizowany prawdopodobnie w 60 ośrodkach klinicznych, co daje szansę na skorzystanie z bonu kilkudziesięciu param w Kaliszu, zgodnie z szacunkami radnego Małeckiego.
Propozycja ta może być istotnym wsparciem dla par z Kalisza biorących udział w programie in vitro, ułatwiając dostęp do niezbędnych badań i zmniejszając finansowe obciążenie związane z podróżami do ośrodków klinicznych poza miastem.
Autorem relacji jest Sandra Pietrzak (zdjęcia: Bogumiła Owczarek)