baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Rektor AWS krytykuje działania Ministra Sprawiedliwości

Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości (AWS), dr Michał Sopiński, wystosował obszerne pismo do ministra Adama Bodnara oraz innych czołowych instytucji, oskarżając Ministerstwo Sprawiedliwości o próbę naruszenia konstytucyjnej autonomii uczelni i bezpodstawne ograniczenie jej finansowania.

W piśmie dr Michał Sopiński odnosi się do pisma Ministra Sprawiedliwości z 24 lipca 2024 r., sugerującego „nieuzasadnione zawyżenie” subwencji dla AWS. Nie przebiera on w słowach, nazywając argumentację ministerstwa „całkowicie bezpodstawną”:

„W piśmie Ministra Sprawiedliwości DBI-I.311.79.24 z dnia 24 lipca 2024 roku brak jest wskazania podstawy prawnej dla takiego twierdzenia o rzekomym 'nieuzasadnionym zawyżeniu’ – nie ma wskazania jakiegokolwiek przepisu, decyzji lub innego obowiązującego aktu prawnego z którego wynikałoby, że subwencja została rzekomo „w sposób nieuzasadniony zawyżona”.”

Rektor idzie dalej, zarzucając ministrowi Bodnarowi łamanie konstytucyjnej zasady legalizmu:

„Stanowi to wprost niezastosowanie się Ministra Sprawiedliwości do wyrażonej w art. 7 Konstytucji zasady legalizmu (’Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa’), nakładającej przede wszystkim na organy państwowe obowiązek działania zgodnie z obowiązującymi przepisami kompetencyjnymi, interpretowanymi w sposób ścisły.

Sopiński zwraca również uwagę na nieprawdziwe, jego zdaniem, stwierdzenia zawarte w piśmie ministra dotyczące planowanego ograniczenia zadań i działalności Akademii w zakresie kształcenia osób spoza korpusu funkcjonariuszy Służby Więziennej (SW).

„Zawarte w piśmie Ministra Sprawiedliwości DBI-I.311.79.24 z dnia 24 lipca 2024 roku twierdzenie, że Uczelnia bądź Ministerstwo Sprawiedliwości planuje już począwszy od roku 2025 'ograniczenie zadań i działalności Akademii w zakresie kształcenia osób spoza korpusu funkcjonariuszy SW’ jest nieprawdziwe, ponieważ żadne ograniczenia liczby studentów, w tym od początku 2025 r. nie są planowane.”

Rektor AWS przypomina o konstytucyjnej autonomii uczelni, powołując się na wcześniejsze stanowisko samego ministra Bodnara, który jako Rzecznik Praw Obywatelskich w 2020 roku bronił niezależności szkół wyższych:

„Zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest publiczną uczelnią akademicką służb państwowych, a jej statutowym celem działalności jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osób cywilnych. Nadzór nad Akademią Wymiaru Sprawiedliwości sprawuje Minister Sprawiedliwości, przy czym zgodnie z art. 70 ust. 5 Konstytucji RP zapewnia się autonomię szkół wyższych na zasadach określonych w ustawie. Zgodnie z powyższym autonomia szkół wyższych oznacza przyznanie im znacznego stopnia samodzielności wyrażającej się przede wszystkim w możliwości stanowienia o wszystkich obszarach swojego działania (por. Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara z 30 października 2020
roku skierowane do ówczesnego Ministra Edukacji i Nauki, sygn. VII.7033.86.2020.AMB wraz z powołaną w nim doktryną i orzecznictwem).”

W piśmie czytamy również o tym, że proponowane przez ministra przesunięcie 103 etatów funkcjonariuszy i pracowników spowodowałoby poważne zakłócenia w funkcjonowaniu uczelni.

„Należy zauważyć, że przesunięcie 103 etatów funkcjonariuszy i pracowników spowodowałoby paraliż Uczelni i zakłóciłoby realizację prawidłowego toku kształcenia studentów, zaburzyłoby realizację pracy naukowo-badawczej a także nie zostanie zapewniona właściwa obsługa w zakresie administracyjno-logistycznym Uczelni. O wskazanej powyżej próbie zmian stanu etatowego Uczelnia nie została w żaden sposób uprzedzona, a także nie zostały przeprowadzone w tym zakresie żadne konsultacje.”

Rektor podkreśla, że AWS jest kluczową instytucją dla wymiaru sprawiedliwości:

„Działalność AWS jest ukierunkowana na kształcenie kadr wymiaru sprawiedliwości, która w przyszłości przyczyni się do ulepszenia Rzeczypospolitej Polskiej jako demokratycznego państwa prawa, mającej w poszanowaniu podstawowe prawa wszystkich obywateli oraz zasady konstytucyjne.”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze