baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Miodowe szaleństwo na Zawodziu – relacja z Wielkopolskiego Dnia Pszczół

W minioną niedzielę odbyła się czwarta edycja Wielkopolskiego Dnia Pszczół, zorganizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Przyciągnęła ona rekordową liczbę wystawców i tłumy zwiedzających.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, otwierając imprezę, podkreślił jej znaczenie:

„To miejsce już na stałe wpisało się kalendarz obchodów Wielkopolskiego Dnia Pszczół. To piękne miejsce żyje takimi wydarzeniami plenerowymi. To dziś jest najsłodsze miejsce w Wielkopolsce, a może i w kraju.”

Goście mieli okazję skosztować i zakupić różnorodne miody z wielkopolskich pasiek. Na stoiskach można było znaleźć inne produkty pszczele, takie jak świeczki, naturalne kosmetyki, a także rękodzieło i przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Stanisław Duszczak, Wiceprezes Związku Pszczelarskiego w Wielkopolsce, zwrócił uwagę na rosnące wsparcie dla branży:

„Wsparcie pszczelarstwa przez ostatnie lata, przez samorządy wojewódzkie znacząco się poprawiło. Wielkopolska była prekursorem, który uruchomił bezpośrednią dotację do węzy pszczelej czy ciasta pszczelego.”

Organizatorzy zadbali o atrakcje dla wszystkich. Najmłodsi uczestnicy bawili się świetnie podczas animacji, konkursów o tematyce pszczelej, malowania buzi i na dmuchańcach. Dorośli mieli okazję poznać tajniki pracy pszczelarza, zobaczyć narzędzia wykorzystywane do pozyskiwania miodu oraz dowiedzieć się więcej o właściwościach pszczelich produktów.

Ciekawym punktem programu była inscenizacja przygotowana przez pracowników muzeum i rekonstruktorów, pokazująca konsekwencje kradzieży miodu w dawnych czasach.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było ogłoszenie wyników konkursu na najciekawsze stoisko. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Piątek Mały z Gminy Stawiszyn, drugie miejsce zajęło gospodarstwo pasieczne Maja i Gucio z gminy Jarocin, a trzecie – Koło Gospodyń Wiejskich Blizanówek.

Wicemarszałek Grabowski podkreślił znaczenie wsparcia dla pszczelarstwa w regionie:

„Od 7 lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera pszczelarzy. Przekazaliśmy już 14 mln zł na zakup węzy pszczelej bądź ciasta pszczelego, każdego roku po 2 mln zł. Dzięki temu udało się już kupić ponad 170 ton węzy pszczelej i 70 ton ciasta pszczelego. Każdego roku ze wsparcia korzysta 5 tys. pszczelarzy.”

Ponadto, samorząd inwestuje w przyszłość, finansując sadzenie drzew miododajnych i tworzenie pasiek edukacyjnych. „W ciągu 7 lat w Wielkopolsce posadziliśmy 70 tys. drzew miododajnych. Od ubiegłego roku wspieramy tworzenie pasiek edukacyjnych. Powstały 4 takie pasieki w południowej Wielkopolsce, w Przygodzicach,” dodał Grabowski.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze