baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nowy sezon kulturalny w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka

Nowy sezon kulturalny w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka startuje już w środę, 28 sierpnia. Tego dnia biblioteka wspiera Festiwal po Drodze, którego „miasteczko” usytuowane jest obok pagody w Parku Miejskim. Do Kalisza przyjechali m. in.: Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Magda Szcześniak, Michał Jakubowiak, Maria Strzelecka i Julia Fiedorczuk. A to dopiero początek bogatej literackiej jesieni…

Wrzesień najczęściej MBP otwiera Narodowym Czytaniem. Tegoroczne spotkanie, skupione na lekturze „Kordiana” Juliusza Słowackiego, odbędzie się w sobotę, o godzinie 11.00, na placu przy Baszcie Dorotki. Oprócz kaliszan dramat jednego z romantycznych wieszczów czytali będą goście specjalni, a imprezę poprowadzi niezawodny Piotr Duster.


W tym samym czasie bibliotekarze szykowali będą również swe stanowisko w ramach Święta Ulicy Niecałej. W tym roku asnykowska książnica promuje nowe książki dla dzieci i młodzieży trzech autorek z naszego regionu. Absolutną premierą wczesnej jesieni wydawniczej w naszym mieście jest „Nie ma zielonych dżdżownic?” Agnieszki Zaśko, która od pewnego czasu znakomicie łączy rolę pisarki i ilustratorki. Wie o tym każdy, komu w zeszłym roku udało się zdobyć jej – wydaną w limitowanej wersji – magiczną opowieść „Emi boi się spać”. Mamy dobrą wiadomość – wydawnictwo Martel zdecydowało się na jej wznowienie, więc na Niecałej będzie można kupić obie książki pani Agnieszki. Na wielbicieli tyleż niezwykłych, co mądrych opowieści czekały także będą Aneta Kolańczyk i Magdalena Krytkowska – autorki tomu „Logika słomkowego kapelusza”, w którym dialogują na ważne tematy, takie jak czas, wolność, miłość, śmierć, przemijanie, złość czy dojrzałość. Te kluczowe dla wszystkich pojęcia przybliżają czytelnikom, i dużym i małym, w formie niezwykle przystępnych, krótkich utworów.


Aneta Kolańczyk na wystawie w Domu Pod Aniołami zaprezentuje się ponadto jako autorka niezwykłych „ptasich fotografii”. Ekspozycja „Poproszę portrecik” gości w Kaliszu dzięki uprzejmości Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu i stanowi niewielki wycinek ogromnej kolekcji, którą przez kilka lat zgromadziła Kolańczyk podczas ornitologicznych podróży po całym świecie.

Oko w oko z pisarzem
Po wakacjach Biblioteka wraca do organizacji cyklu spotkań z pisarzami. Przypomnijmy, że w tym roku, między lutym a czerwcem, na zaproszenie Biblioteki do naszego miasta przyjechało dziesięcioro pisarzy, a wśród nich między innymi Jacek Dehnel, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jakub Małecki, Robert Małecki i Michał Witkowski. Jesienią Kalisz odwiedzą m. in. laureaci Nagrody Nike, Jerzy Jarniewicz (19 września), Zbigniew Rokita (4 października) i Radek Rak (12 października). Swój przyjazd potwierdzili również laureaci pierwszej edycji Nagrody Literackiej Wielkopolskich Czytelników: Małgorzata Lebda i Michał Rusinek. Autorka znakomitej prozy poetyckiej „Łakome” odwiedzi Kalisz 15 października, a współautor książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” pojawi się w naszym mieście 29 listopada.

Gwiazdy Young Adult
Adresowany do młodzieży projekt „Czytaj! Pisz! Bądź bezpieczny – literatura dla młodzieży” zakłada spotkania z najpopularniejszymi pisarkami z gatunku Young Adult, czyli literatkami „mówiącymi głosem młodych ludzi”. Cykl zainaugurują Weronika Plota i Weronika Ancerowicz, które spotkają się ze swymi fanami w sobotę, 14 września, o 14.00 w Zespole Szkół nr 9. Pod koniec października ze swymi fanami spotka się Marta Bijan, która dosłownie przed chwilą walczyła w Sopocie o Bursztynowego Słowika, bo jest artystką skupiającą kilka talentów. Na początku listopada do Kalisza przyjedzie z kolei Anouk Herman, autorka powieści „Nigdy nie będziesz szło samo”. Spotkania autorskie poprzedzane będą wykładami, warsztatami i rozmowami z psychologami, specjalistami i pedagogami. Problemy poruszane w powieściach zyskają w ten sposób szerszy kontekst.

Tripplin? Kto to taki?
Organizując w dniach 10-12 października Festiwal Literacki im. Teodora Tripplina Miejska Biblioteka Publiczna pragnie przypomnieć kaliszanom niesłusznie zapomnianą postać prekursora polskiej literatury fantastycznonaukowej oraz podróżniczej. Tripplin w połowie XIX wieku był najpopularniejszym oraz najlepiej zarabiającym polskim pisarzem, jednak w wyniku zazdrości i intryg warszawskiego środowiska lekarskiego i pisarskiego – najpierw – doszło do zdyskredytowania jego osoby, a później do wymazania tej postaci z historii literatury. Festiwal jego imienia ma przywrócić Tripplina pamięci potomnych oraz oddać mu należne miejsce w historii literatury polskiej. Na kilkudniową imprezę złożą się spotkania, wykłady, warsztaty, wystawy i konkurs. Będzie ona także okazją powitania w naszym mieście kilku ciekawych literatów, m. in. Justyny Bargielskiej, Tomasza Stawiszyńskiego, Katarzyny Kobylarczyk oraz Ilony Wiśniewskiej.

Wokół kroniki Tessaro
Zakupiony przez Bibliotekę na aukcji, jesienią zeszłego roku, unikatowy rękopis, będący zapisem realiów obozu w Szczypiornie 1917 roku, zwieńczony podpisem kapitana Stanisława Tessaro, legionisty, późniejszego generała brygady Wojska Polskiego, stał się inspiracją dla projektu pod nazwą „W zapomnianym obozie – Wspomnienia Legionistów”. W jego ramach powstaje wystawa oparta na mało spopularyzowanych faktach historycznych dotyczących warunków życia legionistów internowanych w jenieckim obozie w Szczypiornie. Ekspozycji towarzyszył będzie katalog, który pomieści nie tylko wiele zdjęć, ale także kilka artykułów popularno-naukowych poświęconych między innymi pozostałym obozom tego okresu oraz wnikliwej ocenie kroniki spisanej ręką Tessaro. W Izbie Pamięci Szczypiorna bibliotekarki poprowadzą już na początku roku szkolnego lekcje historyczne i warsztaty oraz przygotują koncert, który uświetni wernisaż ekspozycji planowany na początek listopada.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze