baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Spotkania z polskim fortepianem historycznym w Kaliszu – niezwykła podróż przez epoki muzyki

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów zaprasza na wyjątkowe wydarzenie muzyczno-historyczne – „Spotkanie z fortepianem polskim”, które odbędzie się 9 i 10 listopada w kaliskim hotelu Komoda.
To część projektu „Fortepian polski. Sztuka – nauka – rzemiosło”, składającego się z cyklu sześciu prelekcji koncertowych, przybliżających publiczności bogactwo tradycji polskiego fortepianu.

Wydarzenie rozpocznie się 9 listopada (sobota) o godzinie 16:00 prelekcją pt. „Fortepian „kobiecy”
czy fortepian „męski”?”. Publiczność będzie miała okazję podziwiać unikatowy fortepian Wiszniewskiego
z 1842 roku, wyprodukowany w Gdańsku. Dzień później, 10 listopada, również o 16:00, odbędzie się kolejne spotkanie, zatytułowane „Małe i duże przełomy muzyczne i technologiczne”. Tym razem zaprezentowany zostanie fortepian Hofer z Warszawy z 1864 roku, który posłuży jako przykład ewolucji instrumentów i ich roli w polskiej oraz europejskiej muzyce XIX wieku.

Projekt „Fortepian polski” obejmuje sześć prelekcji, z których pierwsze odbyły się już w październiku. 12
i 13 października uczestnicy mieli okazję wysłuchać fortepianu „Phelke, Stetin 1850” oraz fortepianu Krall
i Seidler z 1830 roku, przybliżającego ducha Warszawy czasów Chopina. Kolejne spotkania zaplanowano na 30 listopada, gdzie usłyszymy warszawski fortepian Kerntopf z 1894 roku, oraz 1 grudnia, gdy publiczność przeniesie się w klimat romantycznej pianistyki na fortepianie Fibiger z Kalisza z 1935 roku.

Każde spotkanie to niepowtarzalna szansa na zanurzenie się w brzmieniu autentycznych polskich fortepianów historycznych. Podczas wydarzeń instrumenty osadzone są w kontekście narracyjnym
i muzycznym, co pozwala na głębsze zrozumienie ich roli w XIX-wiecznej kulturze, sztuce i przemyśle.

Wszystkie spotkania odbywają się o godzinie 16:00 w hotelu Komoda przy ulicy Niecałej 6a w Kaliszu. Wstęp jest bezpłatny, a organizatorzy mają nadzieję, że ten cykl prelekcji koncertowych stanie się inspiracją do dalszych poszukiwań w obszarze pianistyki historycznej i wykonawstwa „świadomego historycznie”. Instrumenty pochodzą z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie koło Radzymina.

Źródło: Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze