baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia – spotkanie z mieszkańcami Pleszewa i regionu

29 października w Restauracji BAX w Pleszewie miało miejsce spotkanie pod hasłem „Pod jedną flagą”. Była to wizyta Marszałka Sejmu Szymona Hołowni z mieszkańcami naszego regionu.

Podczas spotkania mieszkańcy Pleszewa i okolic, mogli zadać pytania Panu Marszałkowi. Pytania dotyczyły zarówno spraw rządowo-systemowych, ale również przekładających się na sprawy regionalne.

Jedno z pytań dotyczyło oświaty, szczególnie subwencji oświatowej i urlopów na poratowanie ich zdrowa, które są mimo wszystko pokrywane w dużej mierze z budżetu samorządu. Poruszony został temat gospodarki odpadami, a także pytanie dotyczące służby zdrowia, krytykując problem z podstawową (w tym przypadku sprawę pytającego) obsługę dentystyczną, stomatologię dziecięcą.

Marszałek przyznał rację, mówiąc o stale widocznym problemie służby ochrony zdrowia i działaniu NFZ. Przytaczając przykład lekarza zarabiającego 300 tys. zł miesięcznie, porównując z niskimi zarobkami innych lekarzy i pielęgniarek, które są bardzo niskie. Skrytykował takie funkcjonowanie systemu będące absurdem w Narodowym Funduszu Zdrowia, mówiąc, że ten problem powinno się zmienić systemowo, aby nie prowadził do takich precedensów.

[…] Myśmy przygotowali jako Polska 2050 bardzo konkretną i systemową reformę ochrony zdrowia. Z tymi powiatowymi domami zdrowia, które tak naprawdę mają za zadanie odciążyć najdroższą część systemu, czyli szpitalnictwo, poprzez skoncentrowanie możliwie jak największej liczby świadczeń, jak najbliżej pacjenta. Tylko dzisiaj minister Leszczyna jest w sytuacji, o ile ja dobrze rozumiem, w której musi naprawiać samochód, który jest w pełnym biegu. I nie ma wszystkich możliwości na stole. Oczekujemy, że będzie z nami, czyli z koalicjantami, więcej rozmawiać o tym, jakie są te pomysły, które wypracowaliśmy na ochronę zdrowia, poza zarządzaniem kryzysowym.

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Skrytykował również poprzednie rządy oraz otrzymany po nim budżet i pozostawione długi. Przytaczając przykłady projektów swojej partii, podkreślił znaczenie i różnice dotyczące zarządzania pańswtowymi pieniędzmi.

Natomiast tutaj nie wiem, powiem też szczerze, nie wiem, czy w tej chwili są na stole rozwiązania, które będą w stanie być rozwiązaniami pomostowymi do następnego budżetu, czy one już są planowane, wyrażane, żeby temat subwencji oświatowej w sprawiedliwy sposób rozwiązać. Być może są, być może są w ministerstwie, a o tym nie wiem, bo ja pracuję na ustawach, które do mnie przychodzą. Wierzę, że tak będzie, bo wiem też, że wielu samorządowców ten temat podnosi, że on jest obecny też w rozmowach koalicyjnych, na poziomie ministerstw, na poziomie rządu, rząd wie o tym, że ten problem jest i że samorządy o to po prostu wołają. 

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Odnośnie gospodarki odpadami, przekazał iż poprosi posłanki, aby sprawdziły szczegóły dotyczące systemowej reformy zarządzania nimi na bieżącą chwilę. Aby dowiedzieć się nad czym dokładnie pracują ministerstwa.

Niepokoje wzbudził temat rozporządzenia zakazującego wypalania zrębków, zawężając rynki zbytu, do czego odniósł się przedstawiciel przedsiębiorców z branży drewna. Na to pytanie Marszałek odpowiedział iż będzie rozmawiał o tym z Minister klimatu i środowiska Polski – Pauliną Hennig-Kloską.

Padło również pytanie w sprawie CPK, Pan Szymon Hołownia przedstawił swoje stanowisko popierające inicjatywę budowy i rozwoju projektu ze szczególnym uwzględnieniem kolei. Według niego Polska powinna być lepiej skomunikowana, nie tylko przez Koleje Dużych prędkości, ale przede wszystkim poprzez lepiej połączone i rozplanowane połączenia regionalne.

My w Polsce w 2050 mówimy, że Polska musi być stuminutowa. Co to znaczy? Żeby tak zrobić komunikację, żeby z każdego miejsca w województwie móc dojechać do stolicy województwa transportem publicznym w 100 minut. Bo to jest tak, jak u was 15 minut jest rangą pewnej spójności miasta, tak w Polsce powinno być to 100 minut. W Czechach jedno miasto powyżej 10 tysięcy mieszkańców nie ma kolei. W Polsce 100. To się musi zmienić. Polska musi być wieloośrodkowa. Nie 7 metropolii, tylko 7700 różnego rodzaju mniejszych i większych miast, miasteczek, które są spięte siecią komunikacyjną, tak żeby każdemu było wszędzie blisko, bo tylko tak to będzie kraj A. Bezpieczny, B. Wygodny do życia dla ludzi.

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Uspokajał także, aby na razie, nie martwić o linie kolejowe przechodzące przez posesje prywatne, gdyż władze bez większej dynamiki działania, zajmują się projektem rozwoju kolejowego kraju. Powiedział także o projekcie obywatelskim dotyczącym CPK, który nie tak dawno trafił do Sejmu.

Za chwilę będziemy mieli ustawę w Sejmie, bo ja bardzo poważnie traktuję projekty obywatelskie, ponieważ mamy projekt obywatelski zachęcający rząd do budowy CPK. On będzie pewnie jeszcze w listopadzie czytany w Sejmie. Wtedy też będzie stanowisko rządu. Wtedy, jak rozumiem, więcej się dowiemy o planach rządu. Natomiast na razie zróbmy lotnisko. Dobrze skomunikowane lotnisko, a pieniądze, jeżeli będą pieniądze na to, pakujmy w lokalne połączenia kolejowe. Przede wszystkim miast powiatowych ze stolicami Województw, ale też miast powiatowych między sobą. Zawsze w uzgodnieniu z lokalnymi samorządami, bo to lokalne samorządy powinny decydować o tym, jak to zrobić.

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Z sali padło także pytanie dotyczące hasła „Pod jedną flagą”. Dotyczyło ciekawej sprawy naszego kraju, który jednoczy się podczas zrywów przeciw problemom większej skali i emocji, natomiast prowadzi spór w codziennych sprawach. Przedstawiciel NGOsów podał propozycję wolontariatu dla władz parlamentarnych, aby byli w stanie zobaczyć z czym obywatele zmagają się na co dzień. Marszałek zgodził się z problemem różnicy w działaniu podczas ważnych i pilnych spraw, jednak podsumował, że przymusowy wolontariat (o którym, sam powiedział, myślał niegdyś), mógłby dać zły skutek. A to dlatego, że wolontariat co do zasady jest nieprzymusowy, więc narzucając go parlamentarzystom niewiele by to zmieniło, gdyby zostali do tego zmuszeni i by tego do końca nie zrozumieli.

Wie pan, co można zrobić? Może nie mam racji. Może nie mam racji i może już tak powiem, umrę, nie mając racji. Ale ja uważam, że to, co można robić, to starać się lepić to na dole. To znaczy spróbować spotykać ze sobą ludzi przy wspólnej robocie. […] Jedyne, co możesz zrobić, to spróbować ich ze sobą spotykać przez swoich działaniach. Po to zrobiliśmy te akcje „Parlamentarzyści dla powodzian”, żeby się PiS mógł spotkać z Platformą, z innymi i realnie pomóc ludziom, bo dla nich to nie miało znaczenia, skąd kto przychodzi. Po to robimy ekumeniczne różnego rodzaju inicjatywy, też w Sejmie, żeby symbolicznie na tym najwyższym poziomie ci ludzie zaczęli mieć do siebie jakieś drogi, jakieś sposoby funkcjonowania.

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Skrytykował także spór w partiach i podział, szczególnie pomiędzy dwiema stronami. Do tego odniosło się także pytanie z publiczności dotyczące kłótni w całej koalicji rządzącej, do której Marszałek również przynależy. Odpowiedział jednak, że należy pamiętać iż inaczej wygląda sytuacja podczas pracy w Sejmie, a inaczej widzą to obywatele. Wszystko przez pryzmat mediów i tego co się w nich „głośniej niesie”, że media mimo wszystko działają na emocjach z jednej jak i z drugiej strony. Dlatego zwrócił uwagę, aby do wiadomości medialnych starać się podchodzić z dystansem i starać się samodzielnie, ze spokojem odbierać przekazy szczególnie z socialmediów.

Ale wiem co zrobili Polacy, jak zdecydowali, jestem lojalny wobec tego wyboru i musimy po prostu robić razem. A że się „żreć” będziemy pewnie o różne rzeczy, czy w tą stronę, czy bardziej, czy miliard na to, czy może jednak w tamtą stronę. Wiecie, to też, bo może nie powinienem tego mówić, ale to jest ta głupia strona polityki partyjnej. Tylko, że nikt nic innego nie wymyślił. W demokracji liberalnej muszą być  partie polityczne, bo się inaczej tego nie da zrobić. Takie jest narzędzie. I ludzie się wściekają, ja też się wściekam, bo jak pracowałem w NGOs-ach albo w normalnym biznesie, w normalnych mediach, to się promowało i premiowało kooperację. Jak współpracowałeś, to miałeś efekt, sprzedawałeś go i szedłeś dalej. A w polityce rywalizacja napędza. Dlaczego? Dlatego, że dzięki temu jesteś obecny w mediach. Tak? A jak jesteś obecny w mediach, to będziesz miał przedłużenie gatunku przy następnych wyborach i znowu zdobędziesz mandat. No niestety często u niektórych tak to wygląda.

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Ostatnie pytanie dotyczyło natomiast zaniedbania polskich umysłów, dokładnie polskiej myśli technicznej. Jako przedstawiciel rządu, Marszałek podał stwierdzenie, że to prawda iż zaniedbaliśmy bardzo rozwój inwestycji i pozyskiwania zielonej energii. Odniósł się także do trwającej wojny, przypominając, że jest to wojna, której celem jest spowolnienie rozwoju nowych technologii. Odwróceniu uwagi ludzi od ulepszania się i dążenia do budowy silnego państwa, na rzecz skupienia się, tylko na obronności i ochronie samych siebie. Podkreślił jednak potrzebę rozwoju naszego kraju w wielu dziedzinach.

Naprawdę dzisiaj nie możemy się dać zastraszyć temu, już nie powiem komu, z Kremla, który dokładnie to ma na celu, żebyśmy byli gorsi niż jesteśmy. My musimy teraz jeszcze dwa razy szybciej iść do przodu. Dwa razy szybciej się zbierać do tego wszystkiego i państwo powinno dzisiaj w bardzo mądry sposób wspierać przede wszystkim polskich przedsiębiorców w wielu, ale w tych dwóch obszarach. Tak, żeby im się udało skomercjalizować. W nowych technologiach, sztucznej inteligencji, przemyśle chipowym, przemyśle chmurowym, mikroprocesorach i po drugie w wszystkim, co prowadzi nas do czystej energii. Nowe techniki magazynowania energii, pozyskiwania energii, technologie wokół atomowe, technologie wodorowe. Teraz idzie ustawa wodorowa też razem z tą prosumencką przez Sejm. To nam stworzy zupełnie nową gałąź przemysłów w Polsce, której do tej pory nie było. 

Marszałek Sejmu – Szymon Hołownia

Była też chwila dla dziennikarzy gdzie Marszałek odpowiedział następująco:

Odpowiadając na pytanie w kwestii pracy dziennikarzy w korytarzu marszałkowskim, podkreślając brak formalnych zakazów, ale zwracając uwagę na potrzebę wzajemnego szacunku i niepisanej umowy o zachowaniu porządku. Odniósł się także do propozycji premiera PSL dotyczącej wspólnego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich, oceniając ją jako nierealną ze względu na brak akceptacji ze strony pozostałych partii koalicyjnych.

W kontekście Lasów Społecznych marszałek obiecał przeanalizować zarzuty społeczne dotyczące niedostatecznego uwzględnienia opinii publicznej w konsultacjach z Lasami Państwowymi. Odpowiadając na komentarz prezydenta dotyczący ewentualnej kandydatury Kosiniaka-Kamysza na premiera, marszałek przypomniał, że premierem pozostaje Donald Tusk, którego koalicja rządząca wspiera.

Marszałek zapowiedział również wsparcie dla projektu ustawy zaostrzającej kary wobec recydywistów i uczestników nielegalnych wyścigów drogowych, podkreślając znaczenie zdecydowanych działań w kwestii bezpieczeństwa na drogach.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze