Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

W Kaliszu otwarto wystawę UNESCO „Pamięć Polski”

12 listopada na Głównym Rynku w Kaliszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy towarzyszącej jubileuszowej, 5. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Archiwum Państwowego w Kaliszu oraz Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza, a patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W uroczystości wzięli udział: Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza, Mateusz Podsadny. Wiceprezydent Miasta Kalisza oraz dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Bardzo cieszę, że ta wystawa odbywa się w Kaliszu i pięknie wpisuje się w nasze obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. To bardzo cenna inicjatywa UNESCO, podkreślająca wkład Polski w światowe dziedzictwo. Młodzież tak licznie zgromadzoną dzisiaj na kaliskim rynku zachęcam do zapoznania się z tą wystawą i kultywowania tradycji patriotycznych oraz zgłębiania historii naszego kraju. – podkreślił podczas otwarcia prezydent Krystian Kinastowski.

Jak wyjaśniła dr Grażyna Schlender, wystawa prezentuje 17 nowych obiektów wpisanych w tym roku na listę krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Program, zainaugurowany w 1992 roku, ma na celu zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe ludzkości, szczególnie na dokumenty pisemne, które stanowią kamienie milowe w rozwoju cywilizacji.

Tegoroczna edycja jest szczególnie istotna dla Wielkopolski, gdyż na liście znalazły się dwa wyjątkowe dokumenty z regionu: piętnastowieczna Księga zastępcy króla z Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz bulla gnieźnieńska – dokument papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego z 1136 roku, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

Wystawa została przygotowana w formie wielkogabarytowej przestrzennej instalacji miejskiej i będzie dostępna dla mieszkańców Kalisza oraz turystów całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej, do 4 grudnia 2024 roku.

Warto przypomnieć, że Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała w 2014 roku i w ciągu czterech poprzednich edycji programu na listę wpisano 58 unikalnych świadectw najważniejszych wydarzeń i osiągnięć w polskiej historii.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze