Wystawa „Ogniem w drewnie”
„Ogniem w drewnie” to tytuł wystawy prac Pani Julii Nicer związanej zawodowo z Nadleśnictwem Dobieszyn w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Wystawa będzie dostępna w Gołuchowie w budynku Oficyna do końca czerwca tego roku.
Autorka od kilku lat zajmuje się tworzeniem obrazów na płaskich kawałkach drewna za pomocą rozgrzanych metalowych ostrzy – techniką nazywaną pirografią. Jak sama mówi w informatorze wystawy: „Pirografia do uchwycenia wzoru potrzebuje mało skomplikowanych środków. Obraz można nanieść dzięki trzem elementom: suchemu drewnu bądź sklejce, temperaturze około 600°C oraz impregnatowi, np. olejowi lnianemu. Olej uwydatnia naturalny wzór słoi, dzięki czemu przy wypalonym drewnie nigdy nie wiadomo, jaki otrzyma się efekt końcowy. Poprzez utlenienie zwęglona tkanka materiału może się rozjaśnić, a kolor naturalnej struktury drewna – mocno ujawnić. Jest to dość istotne przy szczegółach i wyjątkowych elementach mających znaczny wpływ na efekt końcowy, np. na rysy twarzy w portretach. Oprócz wykończenia naturalnego można starać się uzyskać efekt nabłyszczenia – wtedy zabezpieczamy pirografię lakierem do drewna”.
W swojej skromności zapomina o jeszcze jednym niezbędnym elemencie w procesie twórczym – talencie. Talent połączony z pracowitością złożyły się na prezentowaną wystawę. Zobaczymy tutaj wizerunki zwierząt, owadów, pejzaże, ale też i ludzi w scenkach rodzajowych i portrecie. Ciekawostką jest „podobrazie”, czyli w tym wypadku drewno, na którym wykonane zostały poszczególne przedstawienia. Najczęściej użytym materiałem jest drewno lipowe, które swoim charakterystycznym kolorem i rysunkiem wzbogaca przekazywane treści. Zdecydowanie odmiennie prezentują się prace wykonane na podłożu z drewna orzechowego, dębowego czy jaworowego. Tu, porównując poszczególne prace, możemy bezpośrednio ocenić szlachetność materiału i kunszt autorki.
Źródło: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie