Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Fundacja CHOPS Przygotowuje Coroczną Wigilię – Szczegóły i Gość Specjalny

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 listopada 2024 roku w restauracji Anabelle, przedstawiciele Fundacji CHOPS, znanej z organizacji publicznej Wigilii oraz Śniadania Wielkanocnego, zaprezentowali szczegóły przygotowań do tegorocznej Wigilii. Przybliżyli kulisy pracy wolontariuszy, dzięki którym wydarzenie co roku nabiera wyjątkowego charakteru, oraz przedstawili gościa specjalnego, który uświetni świąteczne spotkanie. Fundacja zachęca mieszkańców Kalisza do włączenia się w to wyjątkowe dzieło

Fundacja CHOPS po raz kolejny zajmuje się organizacją wigilii która odbędzie się o godzinie 16:00 24 grudnia w OSRiR na ulicy Łódzkiej 19. (organizatorzy podkreślają, że nie jest ona stricte dla samotnych bądź tylko dla potrzebujących). Fundacja informuje, że organizowana Wigilia będzie wydarzeniem biletowanym, jednak bilety są całkowicie darmowe. Ma to na celu umożliwienie fundacji oszacowania liczby uczestników i odpowiedniego przygotowania spotkania. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o zgłoszenie swojej obecności, dzwoniąc pod numer: 729846415.

„To nie jest jakieś słabe wydarzenie dla osób potrzebujących. Chcemy świętować, chcemy być razem.” – Roman Żarnecki

Barbara Wypych, zwyciężczyni programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, która swoją wygraną dedykowała Fundacji CHOPS, wystąpi na scenie, wykonując kolędę. Fundacja serdecznie zaprasza do wspólnego śpiewania, tworząc tym samym wyjątkową, świąteczną atmosferę. Dla tych, którzy nie mogą być obecni osobiście, przewidziana jest transmisja na żywo, dzięki której wydarzenie można będzie śledzić z domu.

„Robimy takie paczki, każda osoba która przychodzi, przy wyjściu dostaje paczkę żywnościową. I to jest dosłownie paczka żywnościowa, czyli olej, cukier i podstawowe produkty, które są potrzebne w każdym domu i taka paczka jest wydawana. Zbieramy te produkty po marketach, po szkołach czy od indywidualnych ludzi. […] Można też na konto przelać z daną dopiską, że to jest na Wigilię i ja po prostu wtedy z tego robię konkretne zakupy dla tych osób. […] Takie paczki są też nie to, że rozdawane każdemu, po prostu konkretnie rozpatrujemy, która osoba potrzebuje taką paczkę i taka osoba dostaje tą paczkę. […] Robimy zawsze około 300 do 400 paczek.” – Rafał Jakubowski, wolontariusz odpowiedzialny za zbiórkę żywności

Produkty takie jak mąka, cukier, olej, konserwy, słodycze czy inne trwałe artykuły spożywcze będą szczególnie pomocne. Każdy, kto chciałby wesprzeć tę inicjatywę, może dostarczyć produkty bezpośrednio do fundacji. Co tydzień na giełdzie kaliskiej zbierana jest żywność przeznaczana na paczki żywnościowe. Niedzielne wyjazdy na giełdę są okazją do wykazania się dla początkujących wolontariuszy, którzy muszą opuścić swój spokojny kąt i niekiedy w np. ciężkie warunki pogodowe uczestniczyć w akcji.

Fundacja CHOPS została założona w 2016 r. w Kaliszu.
Główny obszar działań fundacji stanowi: otaczanie opieką mentalną i materialną osób potrzebujących i samotnych, organizowanie zbiórek pieniężnych na konkretne cele oraz aktywowanie społeczności kaliskiej. W ostatnim czasie fundacja zebrała pieniądze na m.in. 160 wózków inwalidzkich i 489 świątecznych paczek oraz pomogła wyposażyć 277 rodzin w sprzęt AGD oraz meble.
Wielkim sukcesem fundacji CHOPS jest świetlica znajdująca się w Kaliszu przy ul. Chopina 23, w której samotni i potrzebujący pomocy nie tylko odnajdują swoje miejsce, ale także aktywnie włączają się w niesienie pomocy innym. W każdy poniedziałek organizowane są tam spotkania integracyjno – organizacyjne służące wzmocnieniu lokalnych więzi.

 „Dla mnie spędzenie Wigilii z CHOPS-em jest czymś niezwykłym ze względu na ludzi, po prostu na ludzi których kocham, z którymi już od lat współpracuję, z którymi już od lat jestem. Stworzyliśmy więzi tak naprawdę i zasiąść z nimi przy jednym stole dla mnie to jest coś niezwykłego. Jeszcze wziąwszy pod uwagę fakt, że wspieramy się zawsze nawzajem w bardzo trudnych chwilach. I ja dostałam wsparcie od wszystkich i inni wspierają i ja wspieram innych.  Także to jest bardzo ważne, żeby zasiąść w tym dniu przy stole wigilijnym z tymi, którzy tego potrzebują. […] Nasi wolontariusze czują się w fundacji jak w domu, zawierają przyjaźnie, małżeństwa. Mamy dwa małżeństwa, które poznały się w fundacji. […] Przy Wigilii już Rafał wspomniał, że jest ogromnie dużo pracy. Ogromnie. I przy Wigilii i przy przygotowaniu i później po. Także każda praca rąk jest na wagę złota.” – Iwona Bartosik, wolontariusz

Fundacja liczy 300 wolontariuszy. Stricte na samym wydarzeniu, jeśli chodzi o Wigilię, musi pracować około 50 wolontariuszy. To jest takie minimum, które jest potrzebne do tego, żeby taką imprezę obsłużyć. Różne zakresy, różne obszary, ale to jest około 50 osób.

„Z jednej strony jest to dosyć spora cena, że 24 grudnia zostawiamy swoje domy[…], ale tworzy się coś wyjątkowego.[…] Państwo znacie to wydarzenie, byliście tam, widzieliście jak to się dzieje. Tego nie stworzy jeden człowiek, to nie jest jeden pomysł. To są ludzie, którzy przychodzą i muszą mieć taką wewnętrzną potrzebę. My będziemy to robić tak długo, dopóki będzie taka potrzeba. Odczytujemy, że w tym roku jest to potrzebne i że są ludzie, którzy będą chcieli przyjść razem z nami pracować i stworzyć to wydarzenie.[…] Tak naprawdę ta Wigilia to nie jest tylko wydarzenie.[…] To jest coś, co żyje przez cały rok. Oczywiście otwieramy się i jesteśmy otwarci na osoby, które nigdy u nas nie były i mogą być tylko na wydarzeniu pod tytułem Wigilia. Ale tak naprawdę to my stworzymy i staramy się tworzyć taką atmosferę i taką społeczność. Tak należałoby chyba to nazwać, jakąś społeczność ludzi, którzy mają taką potrzebę bycia razem i dlatego ta atmosfera jest taka wyjątkowa.” – Roman Żarnecki

W menu przewidywane są m.in karp, kapusta z grochem, makiełki, zupa grzybowa, pierogi. Fundacja CHOPS apeluje o wsparcie finansowe oraz pomoc w pozyskiwaniu żywności. Jej misją jest sprawienie, by nadchodzące święta były wyjątkowe i pełne radości. Wierząc w piękno tradycji, fundacja pragnie, aby świąteczne stoły były obfite i nikomu niczego nie zabrakło. Dzięki zaangażowaniu darczyńców możliwe będzie zapewnienie rodzinom potrzebującym prawdziwego świątecznego ciepła, pełnego smaku, nadziei i wspólnej radości. Można wesprzeć inicjatywę, zgłaszając gotowość do przewiezienia uczestników na miejsce, odwiezienia ich po zakończeniu wydarzenia lub dostarczenia paczek świątecznych do ich domów.

Świąteczne paczki, przygotowywane przez fundację, ważą około 10 kg i mogą stanowić wyzwanie szczególnie dla osób starszych. Dlatego każda forma wsparcia logistycznego jest niezwykle cenna. Nawet krótki czas poświęcony na pomoc, np. przed własną Wigilią, może znacząco ułatwić organizację tego wyjątkowego dnia.

Fundacja zapewnia, że każda osoba, która chce się zaangażować, znajdzie odpowiednie zadanie, a wszelkie problemy logistyczne zostaną rozwiązane.

„Ludzie w Kaliszu są fantastyczni. To już my, żeśmy się przekonali, że tu jest po prostu jakiś klimat. Jest odzew nieprawdopodobny.”

Fundacja podkreśla, że mieszkańcy Kalisza wielokrotnie udowodnili, że są otwarci i chętni do niesienia pomocy, tworząc wyjątkową, wspierającą społeczność.

„Jeśli ktoś chce z nami być, prosimy o telefon i my wtedy będziemy zaszczyceni obecnością tej osoby.”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze