życzenia
życzenia_brzeziny
życzenia
baner_FBAnt
życzenia
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Czesław Mozil: „To jest niesamowite i naprawdę jestem wzruszony” [ZDJĘCIA]

15 grudnia 2024r. jedna z największych gwiazd naszego kraju zagrała koncert w Kaliszu we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną im. Henryka Melcera w Kaliszu. W wypowiedzi dla Latarnika Kaliskiego emocjonalnie wyraził opinię o koncercie. Czesław Mozil zagrał jeden z najbardziej wyjątkowych występów w naszym mieście.

Gdy tylko artysta przyjechał do Kalisza, udało się nam go złapać na jeden z dwóch naszych wywiadów który możecie przeczytać TUTAJ. Drugi znajduje się w tym artykule.

Dwa koncerty wypełniły po brzegi salę Centrum Kultury i Sztuki, a niektórzy widzowie mieli okazję uczestniczyć w obu wydarzeniach. Kompozycja przygotowana przez Czesława Mozila była niezwykle ciekawa, podczas wykonywania kolejnych utworów, Mozil dał szansę na wyjście do pierwszego rzędu sceny wielu klasom instrumentalnym a także zespołowi jazzowemu. Ta różnorodność sprawiła, że każdy utwór wnosił coś nowego i zaskakującego, a publiczność miała okazję podziwiać bogactwo muzycznych talentów.

W porównaniu do innych, „typowych” koncertów symfonicznych, koncerty Mozila z cyklu „Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości” są nieco inne. W porównaniu z innymi, bardziej „typowymi” koncertami symfonicznymi, koncerty Mozila z cyklu Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości wyróżniają się swoją oryginalnością. Niepowtarzalną atmosferę tworzy połączenie głosów solistów i chóru z różnorodnością sekcji instrumentalnych oraz autorskimi tekstami Mozila, które balansują między humorem a refleksją.

Święta Bożego Narodzenia, będące tematem przewodnim koncertów, zostały zaprezentowane z wielu nietypowych perspektyw. Artysta stwierdził, że słuchanie tych samych kolęd każdego roku może być nużące, dlatego postanowił stworzyć coś świeżego i odmiennego. Jego autorskie kompozycje, takie jak Drugie zabicie karpia czy Skarpetki pod choinkę, już samymi tytułami oddają przewrotny charakter koncertu, a zarazem humorystyczne spojrzenie na tradycje bożonarodzeniowe.

„Pani Magdalena Nowak, dyrektor szkoły, była tak otwarta, tak cudowna, była na próbach i znalazła tak cudownych nauczycieli. Pierwszy raz od dawna widzę, że są tak fantastyczni nauczyciele, jak pan Maciej Bąk razem z Panią Małgorzatą Piotrowską… Dajcie im brawa, bo… Nie dość, że w szkole tutaj są fantastyczni nauczyciele, pedagodzy, to jeszcze uwielbia ich młodzież! Naprawdę, to jest coś fantastycznego i to jest bardzo, bardzo wzruszające” – Czesław Mozil

Mikołaj, gwałtu, rety!
I znowu te skarpety
Rok cały miałeś na to
Przespałeś całe lato
Ogarnij się, kolego
Coś konkretnego przyślij
Laponio, nie chcesz wiedzieć co Polska o tym myśli

Jedna ze zwrotek utworu Czesława Mozila i Grajków Przyszłości pod tytułem „Skarpetki pod choinkę”.

Mozil, w swoim stylu, nie ograniczył się jedynie do muzyki – w przerwach między utworami dzielił się z publicznością anegdotami i przemyśleniami, które wprowadzały kameralną atmosferę i pozwalały lepiej zrozumieć kontekst jego twórczości. Dzięki temu koncerty te były nie tylko wydarzeniami muzycznymi, ale także swoistym spotkaniem, w którym artysta nawiązywał dialog z widownią. Szczególna uwaga została zwrócona w stronę uczniów PSM którzy pod rząd grali już drugi koncert z takim samym entuzjazmem oraz energią. Zarówno na scenie CKiS jak i wśród siedzeń publiczności nie brakowało uśmiechów i oznak dobrej zabawy.

„Metallica symfonicznie, to już było. Ja wiem, że NOSPR jest cudowną orkiestrą – muzycy, którzy grają w telewizji. Natomiast my zapominamy o tym, że zanim dostali się do NOSPR, czy zostali lekarzami, czy może otworzyli kawiarnię w mieście, to kiedyś siedzieli na scenie i byli młodsi… i grali drugi koncert pod rząd z taką energią.”

Dostanę baty od taty jak wróci do chaty
Że przyłożyłem swe łapy zupełnie od czapy

Żeby to wszystko naprawić, co ja spartoliłem
Będzie prostować do nocy łańcuchy zawiłe

Będzie się chwalił że znowu jak w latach minionych
Przepięknie ubrał choinkę dla dzieci i żony

Fragment utworu „Łańcuchy jak kluchy”

Po drugim koncercie, Czesław Mozil udzielił Latarnikowi Kaliskiemu krótkiego wywiadu w którym zapytany o odczucia związane z koncertem powiedział:

„Koncert był fantastyczny. To jest fantastyczne, że młodzież gra dwa koncerty pod rząd, godzinę dwadzieścia i mają taką energię. To jest niesamowite i naprawdę jestem wzruszony. Zostaliśmy przyjęci od domu kultury, od szkoły muzycznej i od publiczności, więc dwie pełne sale, to jest coś cudownego i z pokorą, naprawdę jestem przeszczęśliwy”

Magdalena Nowak – dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej –

Maciej Bąk – dyrygent i aranżer

Małgorzata Piotrowska – dyrygent chóralny – przygotowanie ogromnego chóru

Aneta Romanek – akompaniator chóru

Anna Wysoczyńska – przygotowanie zespołu fletowego

Robert Staśkowiak – przygotowanie zespołu saksofonowego

Sławomir Moch – przygotowanie zespołu akordeonowego

Mirosław Skowroński – przygotowanie sekcji perkusyjnej

Alicja Felisiak – koordynacja wydarzenia

Zespół jazzowy w składzie: Maciej Bąk, Mirosław Skowroński, Tobiasz Michna

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze