Projekt: 365 drzew
W ramach wydarzeń towarzyszących A-Kumulacjom 2021, Kaliskiemu Biennale Sztuki na przystankach autobusowych pojawił się projekt: 365 drzew Cecylii Malik. Jest to dokumentacja pozornie bardzo prostego działania. Artystka każdego dnia, przez cały rok, fotografowała się na różnych drzewach.
Inspiracją do działania była postać 12-letniego włoskiego barona z powieści Baron drzewołaz autorstwa Italo Calvino, który to po pewnej kłótni ze swoim ojcem postanawia wejść na drzewo, z którego już nie planuje zejść i słowa dotrzymuje. Konsekwencja młodego bohatera okazała się dla artystki motorem do podjęcia własnego, buntowniczego działania.
Każdorazowe, codzienne wejście Cecylii Malik na drzewo było nie tylko aktem wytrwałości, ale z czasem stało się zaplanowanym spektaklem z odpowiednią scenografią, przygotowanym kostiumem i szczegółowo przemyślanym kontekstem sytuacji. Powstałe fotografie ujawniają performatywny charakter działania, odznaczając się przy tym malarskością i intrygującą kompozycją barwną.
Akt nieposłuszeństwa, zerwania z narzuconymi przez kulturę regułami, staje się dla artystki momentem wyrwania z konwencjonalnej rzeczywistości, zmianą perspektywy, zanurzeniem w świecie natury. Ostateczny kształt pracy pełni rolę aktywistycznego manifestu Cecylii Malik, jest świadectwem jej zaangażowania w sprawy społeczno-ekologiczne, ale ˗ co bardzo dla artystki istotne ˗ w formie dobrej zabawy. Każda fotografia z cyklu 365 drzew posiada swój indywidualny opis: gatunek drzewa, datę i miejsce powstania, a cała seria została wydana w formie albumu przez fundację Bęc Zmiana.
Cecylia Malik ˗ urodzona w 1975 roku w Krakowie. Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i podyplomowe studia kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i aktywistka miejska. Wyróżniona prestiżową nagrodą im. Katarzyny Kobro w 2019 roku. Współtwórczyni wielu akcji społeczno-artystycznych i ekologicznych, np.: „Modraszek Kolektyw”, „Matki Polki na wyrębie”, „Warkocze Białki”, „Chciwość miasta” czy „Siostry Rzeki”. Inicjowane przez artystkę wydarzenia i happeningi charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjną i wysmakowaną oprawą wizualną oraz chwytliwym językiem. Z uwagi na dbałość oraz współpracę z ekspertami i specjalistami, interwencje artystki zyskują wysoką skuteczność i cieszą się szerokim rozgłosem. Jej działania aktywistyczne były prezentowane w najważniejszych instytucjach sztuki w Polsce, jak również towarzyszyły istotnym wydarzeniom o charakterze społeczno-politycznym, np.: Ogólnopolski Kongres Kobiet w PKiN w Warszawie w 2019 roku czy Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 2018 roku.
Prace z cyklu 365 drzew Cecylii Malik będą prezentowane w okresie od 15.04 do 30.05.2021 roku na następujących przystankach autobusowych w Kaliszu:
1. Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
2. Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
3. Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
4. Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
5. Chopina II LO (kierunek rogatka)
6. Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
7. Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła II
Źródło: Galeria Sztuki Jana Tarasina