Wernisaż wystawy SACRO POLO Jakuba Seydaka w Koźminku
W piątek trzynastego w Dworze w Koźminku odbył się wernisaż wystawy fotografii kaliskiego fotografa Jakuba Seydaka pod nazwą SACRO POLO. Wystawa jest zbiorem prac prezentujących obrzędy, miejsca, przedmioty i sytuacje religijne z jakimi w swoim życiu spotykają się Polacy, zarówno wierzący jak i niewierzący.
Wielu z nas widziało na własne oczy sytuacje uwiecznione na zdjęciach, czy nawet w nich uczestniczyło, nie każdy jednak zgłębia rozległą symbolikę i przesłanie które kryje się za takimi momentami. Religia chrześcijańska jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Niezależnie czy bierzemy w niej czynny udział, wszyscy się z nią stykamy w taki czy inny sposób.
„Moim celem było zobrazowanie tej części naszego życia – udokumentowanie jej w taki sposób, aby uczucia, które towarzyszyły mi podczas robienia zdjęć, zakuć w prezentowanym obrazie.” – mówi autor prac.
Wśród gości wernisażu mogliśmy spotkać między innymi Posłankę na Sejm RP Alicję Łuczak, Burmistrz Gminy Koźminek Monikę Nowak oraz Radnych Rady Miejskiej Gminy Koźminek: Marcina Janiaka, Łukasza Owczarka oraz Andrzeja Karpisiewicza. Serdecznie dziękujemy za przybycie.
Serdecznie zachęcam Państwa do odwiedzenia Dworu w Koźminku i zapoznania się z wystawą, obejrzenia, pospacerowania między dużymi formatami i oddaniu się refleksji. Fotografia dokumentująca i pokazująca niektóre z aspektów życia społecznego jest ważnym elementem pokazującym naszą rzeczywistość, skłaniającą do zastanowienia, do stawiania bardzo osobistych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi, również bardzo osobistych. – zauważył Tomasz Potemkowski z GBiCK w Koźminku
Obok kadrów posiadających więcej niż jedno znacznie i pozwalających na kilka odmiennych interpretacji, możemy pokusić się o próby odnajdywania na fotografiach znajomych miejsc: fragmentów najczęściej Kalisza, choć nie tylko.
Zapraszamy
O autorze:
Jakub Seydak od 2006 roku dokumentuje życie kulturalne miasta na zdjęciach.
Zaczynał od koncertów i imprez klubowych, z początku amatorsko prostym aparatem kompaktowym; dzisiaj już zawodowo fotografuje największe kaliskie wydarzenia kulturalne, tworząc swoiste fotograficzne archiwum historii miasta.
Jest autorem fotoreportaży m.in. z La Strady, Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, Kaliskich Spotkań Teatralnych czy wydarzeń z okazji Święta Miasta Kalisza.
Autor wystaw indywidualnych:
2012 r. “Barwy jazzu” – zdjęcia z 39. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych.
2016 r. „Sto twarzy w grey’u” – Pół portrety kaliszan.
2019 r. „Druga połowa” – kontynuacja pół portretów kaliszan.
2020 r. „Mój Kalisz” – architektura miasta, zakamarki ukryte w ciemności.
2023 r. “KST 2017-2022” – zbiór zdjęć wykonanych podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych
2024 r. “Dźwiękiem i obrazem” – 11 lat Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych
Uczestnik wystaw zbiorowych w ramach m.in. Galerii Bezdomnej, organizowanej przez stowarzyszenie “Poza Kadrem”, którego jest współzałożycielem.
Współpracuje instytucjami, jak Centrum Kultury i Sztuki, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego czy Urząd Miasta w Kaliszu oraz z kaliskimi mediami. Pasjonat fotografii ulicznej, którą zajmuje się w drodze z jednego wydarzenia na drugie. Działa pod własnym szyldem Nosferat Factory. Zajmuje się także fotografią okolicznościową. Od 2019 r. dzieli się swoją wiedzą jako nauczyciel fotografii.
Prywatnie pasjonat podróży (także autostopem), fantastyki, inicjator kaliskiego klubu fantastyki “Arkham”. Z wykształcenia – nie tylko fotograf, ale i informatyk, a także zawodowy animator kultury.
Informacja Prasowa Gminne Centrum Kultury w Koźminku