Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Program „Goście Radziwiłłów”

Kilkunastu twórców literatury lub tłumaczy będzie mogło spędzić sierpień i październik w urokliwym Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Wszystko w ramach programu „Goście Radziwiłłów”.

W lipcu i październiku w Pałacu na trzy tygodnie zamieszka i stworzy swoje literackie projekty 16 uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Będą to osoby związane z Wielkopolską, które piszą lub tłumaczą literaturę polską na języki obce i mają już na swoim koncie pierwsze publikacje. Rezultatem pobytu każdego uczestnika programu będzie utwór literacki, zbiór utworów literackich lub przekład utworu literackiego.

„Utwór lub przekład będą mieścić się w zakresie fikcji literackiej, wśród nich przewiduje się powstanie lub przetłumaczenie: powieści, opowiadań, esejów, felietonów, sztuk teatralnych, zbiorów poezji, utworów adresowanych do dzieci i młodzieży” – tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Gościem klasycystycznego pałacu w Antoninie był przed laty sam Fryderyk Chopin. W trakcie swoich pobytów w tym miejscu, w latach 1826-1829, Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, prowadził dysputy z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i tworzył. Tu powstały między innymi Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Z kolei gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki. O swoim pobycie w Antoninie Fryderyk Chopin napisał w liście do przyjaciela: „Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu”.

Na realizację programu „Goście Radziwiłłów” Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznacza kwotę ponad 70 tys. zł. Jest to już druga edycja Programu pt. „Goście Radziwiłłów”, który w całości jest finansowany  ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Latem ubiegłego roku, w trakcie jego edycji pilotażowej, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie pracowało twórczo pięć osób.

Dzięki ich pracy powstały utwory promujące Wielkopolskę – tom wierszy, książka dla dzieci, oraz powieści – obyczajowa, podróżnicza i historyczna. Do udziału w programie uprawnione są osoby, które posiadają w swoim dorobku minimum jedną wydaną i zrecenzowaną książkę lub też przetłumaczyli na język obcy minimum jedną książkę powstałą w języku polskim, która została zrecenzowana. Książka nie może mieć charakteru naukowego. Zgłoszenia należy składać do 31 maja 2021 roku do godziny 12.

Zgłoszenia i regulamin: https://kulturaupodstaw.pl/radziwillowie-znow-zapraszaja

Źródło: UMWW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze