Latarnik Kaliski
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Recenzja wystawy ,,Codzienna robota” 6.12.2024 r. – 25.01.2025 r.


Wystawa w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu eksponuje twórczość artysty Normana Leto. Inspiracją do przedstawionych prac były gry komputerowe, filmy, animacje, obrazy wideo oraz tytułowa ,,Codzienna robota”. Autor dzieł posługuję się techniką malarską oleju na płótnie i płycie.


Łukasz Banach znany pod pseudonimem artystycznym jako Norman Leto urodził się w 1980 roku w Bochni, jest polskim artystą i pisarzem. W sztukach plastycznych wykazuje się wszechstronnością. Zajmuje się malarstwem, tworzeniem cyfrowych symulacji, sztuką wideo i literaturą. Najczęściej tworzy obrazy oparte o portrety swoich bliskich. Wykorzystuje także fotografię, otaczającą go naturę, kadry wideo oraz popularną w dzisiejszych czasach sztuczną inteligencję. Obecnie malowane obrazy oparte są na działaniu AI. Artysta nie kamufluje wygenerowanych przez program niedoskonałości, a wręcz je eksponuje.

Realizuje swoje wystawy w Polsce i za granicą, a jego prace prezentowane były m.in. w Centrum Sztuki
Współczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Gallery Vertexlist w Nowym Jorku, Jeune Création Européene w Paryżu.


W wieku dziewiętnastu lat Norman Leto poznał Zdzisława Beksińskiego, co zaowocowało długoletnią przyjaźnią. Jako samouk w zakresie sztuki i malarstwa czerpał jak najwięcej wskazówek od Beksińskiego, jednak nigdy nie chciał być ‘półnaśladowcą’ jego twórczości. To, co ich łączyło to w szczególności fascynacja nowymi technologiami i programami, które w tamtym czasie powoli nabierały rozpędu.


W malarstwie wykorzystuje metodę suchego pędzla, która przez nagromadzenie linii buduje spójne dzieła przedstawiające pejzaże, łąki, pola oraz lasy. Wykorzystana technika ma za zadanie zaangażowanie odbiorcy do głębszego zapoznania się z obrazem i spojrzenia z dalszej odległości.


Wystawę miałam okazję odwiedzić kilka tygodni po jej oficjalnym otwarciu. Dzięki temu mogłam spojrzeć na prezentowane dzieła ,,świeżym okiem”. Na wejściu do galerii czeka na nas katalog z dziełami artysty oraz szerokim opisem twórczości Normana Leto.


Charakterystyczny budynek wieży ciśnień, poprzez podział na piętra, umożliwił odmienną ekspozycję na każdym z nich. W ten sposób odbiorca ma odrębne prace na każdym poziomie, które są zróżnicowane w swojej technice i tematyce. Na szczególną uwagę zasługują obrazy:


,,Optymalizacja ludzkiej głowy”, ,,A bird”, dyptyk ,,Ślepnący myśliwy A” i ,,Ślepnący myśliwy B”, ,,Kapliczka”, ,,Burza”, ,,17th floor”, ,,A Midjourney saga”, ,,One midjourney breath”, ,,A paintball saga”, ,,A slight unrest of Alex”, ,,A Raytrace lake” oraz ,,Twins from J. Littell’s Kindly ones, forty years later”.


Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień w Kaliszu organizuje wystawy konkursowe, plenerowe, indywidualne i zbiorowe. Dzięki takim punktom mamy możliwość zapoznać się z różnorodną formą sztuki współczesnej i jej autorami. Serdecznie polecam do odwiedzenia oraz zapoznania się z twórczością artystyczną Normana Leto, który jako artysta jest postacią nieprzeciętną i wartą uwagi.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze