Baner (1200 x 200 px) (1)
Baner (1200 x 200 px) (1)
baner_FBAnt
ubezpieczenie
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Wiceminister Motyka: „Transformacja energetyczna albo będzie sprawiedliwa, albo nie będzie jej wcale”

Pod Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbyła się konferencja, która skupiła się na wsparciu dla samorządów i przedsiębiorców, omawiając m.in. kwestie transformacji energetycznej i zmian w polityce energetycznej kraju.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka wraz z Posłem do Parlamentu Europejskiego Krzysztofem Hetmanem oraz Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim złożyli wizytę w powiecie kaliskim, gdzie odwiedzili ZUOK Orli Staw.

– Odwiedziliśmy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw. Pan Minister i Pan Poseł mogli zapoznać się nie tylko z funkcjonowaniem tego zakładu, ale również z tematami, które są do rozwiązania, jeśli chodzi o funkcjonowanie tego związku komunalnego, który swoim zasięgiem obejmuje 24 gminy z Wielkopolski, z województwa łódzkiego. Myślę, że to było bardzo dobre spotkanie i będą z niego wypływały konkretne wnioski – powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Jednym z głównych tematów konferencji był rozwój spółdzielni energetycznych. Dotychczas koncentrowały się one głównie na obszarach wiejskich, ale zgodnie z zapowiedziami Motyki, planowane jest rozszerzenie ich działalności na miasta do 100 tys. mieszkańców. Według ministra, to krok w stronę demokratyzacji rynku energii i zwiększenia udziału obywateli w zarządzaniu zasobami energetycznymi.

Minister zaznaczył, że rząd chce być partnerem dla samorządów, a nie tylko organem nadzorczym. Wskazał, że współpraca z samorządami pozwoli na lepsze dostosowanie rozwiązań prawnych do realnych potrzeb lokalnych społeczności.

„Transformacja energetyczna albo będzie sprawiedliwa, albo nie będzie jej wcale”podkreślił wiceminister Motyka.

Wiceminister Motyka przedstawił również plany dotyczące przedłużenia terminów składania formularzy związanych z pomocą publiczną. Zmiany te mają na celu uproszczenie procedur i ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z dostępnych form wsparcia. Podkreślono, że celem jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych i dostosowanie przepisów do realnych potrzeb biznesu.

Poseł PE Krzysztof Hetman skupił się na roli Polski w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Polska aktywnie uczestniczy w procesach legislacyjnych, wpływając na prawo dotyczące transformacji energetycznej.

„Musimy wprowadzić do prawa unijnego zdrowy rozsądek i deregulację, która ułatwi działalność polskim przedsiębiorcom” mówił Hetman.

Podkreślił również, że Polska dąży do tego, aby jej głos był słyszalny na arenie międzynarodowej, szczególnie w kwestiach dotyczących klimatu i energii.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze