Baner (1200 x 200 px) (1)
Baner (1200 x 200 px) (1)
baner_FBAnt
ubezpieczenie
wszystkie_wiadomosci

Gwiazdy, interaktywne pokazy i kreatywne warsztaty. Zbliża się II Kaliski Festiwal Nauki!

Prawie 340 atrakcji – w tym interaktywne stanowiska, fascynujące pokazy, kreatywne warsztaty, koncerty i spotkania z niezwykłymi gośćmi – czeka na uczestników II Kaliskiego Festiwalu Nauki 2025, który odbędzie się na terenie kampusu Uniwersytetu Kaliskiego.

To największe święto nauki w regionie, skierowana do dzieci, młodzieży i całych rodzin, potrwa od 13 do 15 marca i dostarczy uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. makijażystka gwiazd Magdalena Pieczonka, mistrz dziennikarstwa motoryzacyjnego Adam Kornacki czy popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Przygotujcie się na mnóstwo emocji i inspiracji – będzie się działo!

Kaliski Festiwal Nauki, organizowany przez Stowarzyszenie „Nauka z Kulturą” we współpracy z Uniwersytetem Kaliskim i Miastem Kalisz, to największe w regionie wydarzenie edukacyjne, łączące w jednym miejscu naukę, technologię, sztukę i kreatywność.

Celem festiwalu jest promowanie kreatywnego podejścia do edukacji, inspirowanie do odkrywania świata nauki oraz łączenie edukacji z biznesem i sztuką – mówi rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Wojtyła. – Wydarzenie skierowana jest do wszystkich mieszkańców regionu, bez względu na wiek. Nie zapomnieliśmy także o rodzinach ukraińskich, dla których również przygotowaliśmy atrakcje w ich ojczystym języku.

Co czeka na uczestników?

II Kaliski Festiwal Nauki to niemal 150 stanowisk interaktywnych, na których będzie można doświadczyć nauki w praktyce; 37 wykładów, 149 warsztatów, 4 spektakle i 6 stref tematycznych:

  • Nauki Medyczne i Zdrowie – porady, jak dbać o zdrowie, nauka podstawy pierwszej pomocy oraz pielęgnacji zdrowotnej,
  • Nauki Społeczne i Humanistyczne – testy talentów, warsztaty literackie i inspirujące rozmowy o rozwoju osobistym i społecznym,
  • Nauki Techniczne i Ścisłe – najnowsze technologie, modelowanie 3D, robotyka i innowacyjne rozwiązania przyszłości.

Nowością w tym roku będą:

  • Strefa Kultury i Sztuki – prawdziwa uczta dla zmysłów i wyobraźni, warsztaty artystyczne, pokazy kreatywne i interaktywne wystawy,
  • Strefa E-Sportowa – przestrzeń dedykowana dla miłośników gier i nowych technologii, gdzie odbędą się emocjonujące turnieje e-sportowe, pokazy VR oraz prezentacje najnowszych trendów w branży gamingowej.

Goście specjalni

Nie zabraknie także fascynujących gości; są wśród nich profesorowie i naukowcy z czołowych polskich uczelni, przedstawiciele firm technologicznych i startupów, a także osoby z pierwszych stron gazet, popularyzatorzy nauki, artyści i twórcy.

Swój udział potwierdzili m.in. Magdalena Pieczonka– makijażystka gwiazd, Adam Kornacki – Mickiewicz dziennikarstwa motoryzacyjnego, Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, podróżnik i twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach”, Łukasz Polikowski – psycholog, badacz i twórca popularnonaukowego kanału na YouTube „Człowiek Absurdalny”, który subskrybuje ponad 330 tys. osób czy Crazy Nauka – Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze naukowi, autorzy popularnonaukowego bloga i podcastu Crazy Nauka oraz audycji „Homo Science” w radiu TOK FM. To tylko część naszych gości, nie sposób wymienić wszystkich – podkreśla Michał Strzałka, prezes Stowarzyszenia „Nauka z Kulturą”.

W ramach imprezy rozstrzygnięte zostaną konkursy: „Odkryj świat z polskimi naukowcami!” – na znalezienie praktycznego zastosowania dla polskich wynalazków, „Fajny upcykling” – na stworzenie przedmiotu z odpadów komunalnych, promujący ekologiczne podejście do życia oraz Labo! Nagroda Nauki – dla inspirujących działaczy i popularyzatorów nauki.

Co, gdzie, kiedy?

II Kaliski Festiwal Nauki odbywać się będzie na terenie kampusu Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej 201-205 w Kaliszu według następującego harmonogramu:

  • 13 marca – gala otwarcia (dla zaproszonych gości)
  • 14 marca – godz. 9.00-15.00 wszystkie aktywności, godz. 15.00-17.00 koncerty (dzień dla grup zorganizowanych)
  • 15 marca – godz. 9.00-15.00 wszystkie aktywności, godz. 15.00-17.00 koncerty (dzień otwarty dla wszystkich mieszkańców regionu)

Wstęp dla mieszkańców jest wolny, jednak konieczna jest rejestracja na stronie www.kaliskifestiwalnauki.pl i pobranie wejściówki, która uprawnia do udziału w wydarzeniu, a także do darmowych przejazdów autobusami KLA w dniach trwania festiwalu. Na stronie imprezy znajduje się także szczegółowy program.

Projekt dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Karola Malaperta, WP-A Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu, Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, Wielkopolski Klaster Lotniczy.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Patronat medialny sprawują: Radio Centrum, TVP3 Poznań, Radio ESKA, www.opinieouczelniach.pl

Informacja Prasowa Uniwersytet Kaliski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze