Baner (1200 x 200 px) (1)
Baner (1200 x 200 px) (1)
baner_FBAnt
ubezpieczenie
wszystkie_wiadomosci

Pół miliona złotych na nowe pasieki edukacyjne w Wielkopolsce

Ogłoszony został nabór w otwartym konkursie ofert pn.: „Wielkopolska wspiera pszczoły – pasieka edukacyjna”, którego organizatorem jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Organizacje pozarządowe mogą uzyskać wsparcie finansowe na stworzenie pasieki edukacyjnej wraz z wyposażeniem nawet do 250 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 5 marca 2025 roku.

Konkurs pn.: „Wielkopolska wspiera pszczoły – pasieka edukacyjna” ma na celu zwrócenie uwagi na problem ochrony przyrody oraz edukacji społeczeństwa w zakresie znaczenia pszczół w życiu człowieka oraz gospodarce. Konkurs umożliwia stworzenie pasieki edukacyjnej wraz z niezbędną infrastrukturą tj. pracownią pasieczną oraz otoczeniem wokół pasieki na terenie województwa wielkopolskiego. Ponadto przewidziano wsparcie działań i pokazów promujących pasiekę oraz sektor pszczelarski.

Pasieki edukacyjne to ważny element w kreowaniu świadomości społeczeństwa na temat pracy pszczół i ogromnej roli jaką pełnią w przyrodzie i działalności człowieka. Samorząd Województwa Wielkopolskiego kolejny raz umożliwia organizacjom pozarządowym, pozyskać środki na stworzenie takich systemów edukacyjnych. Pula środków wynosząca pół miliona złotych, umożliwia wykonanie wyjątkowej pełnej ciekawych informacji oraz praktycznej wiedzy pasieki edukacyjnej, w której niezbędną wiedzę zdobędą dzieci jak i dorośli. W naszym Regionie z powodzeniem funkcjonuje już 6 takich pasiek, które realizują szereg wydarzeń o charakterze pokazowym, warsztatowym i edukacyjnym. Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 5 marca. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

W ramach otwartego konkursu ofert przewidziano dofinansowanie zadań polegających na stworzeniu pasieki wraz z infrastrukturą i wyposażeniem niezbędnymi do jej samodzielnego funkcjonowania oraz realizację działań promocyjnych tj. publikację programu edukacyjnego, relacji z funkcjonowania pasieki w mediach lokalnych oraz przygotowanie powierzchni informacyjnych dla odwiedzających pasiekę. Zadanie musi zostać zrealizowane na terytorium Województwa Wielkopolskiego. O wsparcie ubiegać mogą się podmioty i organizacje pozarządowe wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wnioskujący mogą uzyskać dofinansowanie do 250 tys. zł na założenie pasieki.

Organizacje pozarządowe ubiegające się o wsparcie tworząc taką pasiekę przyczyniają się do popularyzacji wiedzy o pszczołach wśród lokalnych społeczności. Działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego wspierające sektor pszczelarski są wielokierunkowe. Wspierane są pasieki poprzez dofinansowanie zakupu pokarmów pszczelich i wymianę węzy pszczelej, Samorządy Gminne uzyskują dofinansowanie na zakup sadzonek drzew miododajnych. Organizowany jest także Wielkopolski Dzień Pszczół w Kaliskim Rezerwacie Archeologicznym „Zawodzie”. – dodaje Wicemarszałek Krzysztof Grabowski

Całkowita pula środków w tegorocznej edycji konkursu wynosi pół miliona złotych. Warto dodać dzięki wsparciu z budżetu Województwa Wielkopolskiego działają pasieki edukacyjne w Kopaszewie (gm. Krzywiń), Trąbczynie Dworskim (gm. Zagórów), Stobnie (gm. Trzcianka), Przygodzicach (gm. Przygodzice), Starym Bojanowie (gm. Śmigiel) oraz Radlinie (gm. Jarocin). Termin składania ofert konkursowych upływa 5 marca 2025 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursów zawarte są w regulaminach zamieszczonych na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze