baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Ruszyła sprzedaż biletów na Final Four ORLEN Pucharu Polski Mężczyzn!

Już 12 i 13 kwietnia w Kaliszu odbędzie się największe wydarzenie piłki ręcznej w Polsce – Final Four ORLEN Pucharu Polski mężczyzn! W turnieju wezmą udział 4 najlepsze męskie zespoły. Czekają nas 3 spotkania na najwyższym poziomie. Na stronie KupBilet.pl ruszyła sprzedaż biletów. Nie możesz tego przegapić!

    Kalisz 12 i 13 kwietnia będzie gościł najlepsze polskie drużyny piłki ręcznej mężczyzn. W Kalisz Arenie odbędzie się Final Four ORLEN Pucharu Polski!

    Serdecznie zapraszam wszystkich kibiców i mieszkańców Kalisza na turniej Final Four w rywalizacji o ORLEN Puchar Polski Mężczyzn w sezonie 2024/2025! Po raz kolejny turniej finałowy odbędzie się w mieście o ogromnych tradycjach związanych z piłką ręczną, które ze względu na historię śmiało możemy nazwać kolebką polskiego szczypiorniaka. Jestem przekonany, że będzie to nie tylko wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć na żywo najlepsze męskie drużyny klubowe w Polsce, ale również szansa na pokazanie piękna naszej dyscypliny i dalszą popularyzację piłki ręcznej w kraju zwłaszcza wśród najmłodszych. Chcemy, aby turnieje Final Four o ORLEN Puchar Polski były prawdziwym świętem piłki ręcznej, które będzie zbliżać do siebie kibiców i zawodników, otwierać dyscyplinę na nowych fanów, ale także integrować całe środowisko, umożliwiając spotkania na różnych szczeblach, owocne rozmowy i wymianę doświadczeń oraz pomysłów. Gratuluję drużynom z Płocka, Kielc, Puław i Mielca awansu do półfinałów i już z niecierpliwością czekam na mecze w Kaliszu!

    – Będzie to jedna z największych imprez w Polsce – deklaruje prezes Energa MKS-u Kalisz Błażej Wojtyła – Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że to właśnie w Kaliszu, mieście w którym narodził się szczypiorniak na ziemiach polskich, odbędzie się Final Four ORLEN Pucharu Polski. Przed nami dwa dni rywalizacji na najwyższym poziomie – dodaje.

    Znamy już wszystkich finalistów. W Final Four ORLEN Pucharu Polski udział wezmą broniąca tytuł ORLEN Wisła Płock oraz Industria Kielce, Azoty Puławy i Handball Stal Mielec.

    Harmonogram Final Four ORLEN Pucharu Polski mężczyzn 2024/25:

      Sobota, 12.04.2025:

      godz. 15:30: Handball Stal Mielec – Industria Kielce

      godz. 18:00: Azoty Puławy – ORLEN Wisła Płock

      Niedziela, 13.04.2025:

      godz. 15:00: finał ORLEN Pucharu Polski Mężczyzn

      Bilety na imprezę są sprzedawane przez portal KupBilet.pl. Bilety są całodniowe.

      1. Bilety na półfinały mężczyzn (12.04.2025) kupisz pod linkiem – https://www.kupbilet.pl/sport/pilka_reczna/hb0600/sprzedaz6
      2. Bilety na mecz finałowy (13.04.2025) kupisz pod linkiem – https://www.kupbilet.pl/sport/pilka_reczna/hb0601/opis

      Karnet na cały turniej (wszystkie mecze 12 i 13 kwietnia) kupisz pod linkiem – https://www.kupbilet.pl/sport/pilka_reczna/hb0602/sprzedaz6

      Kalisz – Tu narodził się Szczypiorniak

      Pod koniec 1914 roku w Szczypiornie, małej wsi pod Kaliszem (dziś to jedna z dzielnic tego miasta), utworzono obóz dla internowanych, a do listopada 1918 przebywało w nim kilkanaście tysięcy osób różnej narodowości. Przewinęli się przez niego jeńcy niemieccy, ukraińscy, rosyjscy, angielscy, francuscy, a przede wszystkim żołnierze Legionów Polskich. W obozie panowały spartańskie warunki mieszkaniowe i żywieniowe, w okresach jesienno – zimowych na granicach egzekucji. Mimo to polscy legioniści w ramach życia obozowego często organizowali zajęcia gimnastyczne, w ramach których grali w piłkę.

      Już w pierwszym miesiącu internowania z inicjatywy porucznika Stanisława Grzmot – Skotnickiego do programu zajęć wprowadzono piłkę ręczną. Grano piłką szmacianą. Legioniści nauczyli się tej gry od niemieckich strażników.

      Poznali jej reguły i nazwali „szczypiorniakiem”. Internowany w Szczypiornie Włady#sław Broniewski napisał w swoim pamiętniku, że „…w ciągu dnia koledzy biegali za szmacianką; zabawa ta podbiła ich serca, grali całe dnie, zapominając, że są internowani”. Z kolei inny uczestnik tamtych wydarzeń, Ludwik Dudziński, zawarł w swoim pamiętniku następującą informację. „… Nasi sportowcy wykombinowali niedawno nową grę w piłkę. Zasady tej gry różnią się używanych w footballu, są ciekawsze i rozwijają równomiernie całe ciało, podczas gdy w footballu pracuje się przeważnie nogami. Jeśli kiedyś wyjdziemy żywi z obozu, a nowa rozumniejsza gra zyska prawa obywatelstwa u innych miłośników sportu, wówczas ten jeden choćby wynalazek będzie nas bronił przed zarzutami bezowocnego pobytu w Szczypiornie”.

      Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości szczypiorniak wraz z legionistami wędrował do miast i wsi, stając się alternatywą dla bardziej wtedy popularnych gier zespołowych: piłki nożnej i siatkówki.

      Dzisiaj, dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się obóz, swoją siedzibę ma Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

      Kalisz kiedyś i dziś

        Kalisz to drugie pod względem wielkości miasto Wielkopolski, leży w malowniczej dolinie rzeki Prosny. Najstarsze ślady działalności ludzkiej na terenie miasta i jego okolic sięgają mezolitu. Intensywne zasiedlenie w okresie wpływów rzymskich wynikało z położenia w znaczącym punkcie „Szlaku Bursztynowego”, łączącego imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku. O randze tegoż centrum osadniczego świadczy fakt, iż około połowy II wieku n.e. aleksandryjski uczony Klaudiusz Ptolemeusz w „Geografii” wymienił miejscowość „Kalisia”, identyfikowaną przez badaczy z Kaliszem. Zapis ten sprawił, że Kalisz szczyci się posiadaniem najstarszej metryki pisanej wśród miast polskich.

        W Kaliszu znajduje się około 30 mostów drogowych i pieszych, stąd Kalisz często nazywany jest „polską Wenecją Północy”. Do najsłynniejszych mostów należą wybudowany w 1825 roku most Kamienny oraz wykonany w 1866 roku most Żelazny, pierwszy polski most o konstrukcji stalowej.

        Park Miejski w Kaliszu to najstarszy z ogólnodostępnych parków w Polsce. Powstał w roku 1798 na terenie pojezuickich ogrodów. Początkowo użytkowali go słuchacze pobliskiego Korpusu Kadetów, wkrótce jednak stał się „ogrodem” wszystkich kaliszan.

        Będąc w Kaliszu warto wyruszyć trasą zabytkowych kościołów śródmieścia. Trasa wędrówki wiedzie poprzez: Kościół katedralny św. Mikołaja, Kościół pobernardyński pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (obecnie oo. Jezuitów), Cerkiew Prawosławną pw. św. app. Piotra i Pawła, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (św. Józefa), Kościół pojezuicki pw. św. Wojciecha i św. Stanisława, Kościół Franciszkański pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Kościół poreformacki pw. św. Józefa i Piotra z Alkantary. Link do trasy – TUTAJ.

        W Kaliszu znajduje się najpiękniej położony w Polsce teatr. Położony nad Prosną budynek Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego zachwyca zarówno w dzień jak i w nocy. Od 50 lat w maju, gdy w parku po drugiej stronie rzeki kwitną kasztany, gości on najwybitniejszych aktorów, prezentujących się publiczności w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych.

        Kalisz szczyci się także swoimi wybitnymi mieszkańcami do których można zaliczyć m.in. wybitnych poetów Adama Asnyka, Marię Dąbrowską czy Marię Konopnicką. Z najstarszego miasta w Polsce pochodzi Stanisław Wojciechowski drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1922-1926). Z Kalisza podochodzą artyści Władysław Kościelniak, Jerzy Kryszak i Mieczysław Szcześniak.

        Miasto otoczone jest pięknymi okolicami. Warto wybrać się do Gołuchowa, w którym znajduje się zespół pałacowo – parkowy z XVI w. W wnętrzach Zamku, który był m.in. miesjcem zdjęć do „Akademii Pana Kleksa”, znajduje się obecnie muzeum, prezentujące częściowo odzyskane dzieła sztuki, gromadzone przez Izabellę Czartoryską, a zrabowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Zamek otoczony jest pięknym parkiem w stylu angielskim. Jedną z jego największych atrakcji jest Pokazowa Zagroda Zwierząt, w której żyją żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Warto odwiedzić również Muzeum Leśnictwa.

        Informacja Prasowa MKS Kalisz

        Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

        Subskrybuj
        Powiadom o
        guest
        0 komentarzy
        Starsze
        Najnowsze Najczęściej oceniane
        Informacje zwrotne w treści
        Zobacz wszystkie komentarze

        Najnowsze