baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Wyrok nieprawomocny, ale znaczący. Szpital przegrał z własną kadrą

Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał roszczenia 48 pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny za zasadne, wskazując na niedozwolone zróżnicowanie w wynagrodzeniach. Choć wyrok nie jest jeszcze prawomocny, jego skutki mogą być kosztowne – jeśli się utrzyma, szpital będzie musiał wypłacić rekompensaty pracownikom.

Sprawa dotyczy pracowników, którzy zatrudnieni zostali na stanowiskach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w zakresie fizjoterapii. Zarzucili oni szpitalowi nierówne traktowanie w zakresie wysokości wynagrodzenia zasadniczego – mimo podobnych kwalifikacji, zakresu obowiązków i stanowisk pracy.

Sąd uznał roszczenia, ale to dopiero początek

Jak potwierdził rzecznik prasowy szpitala, w odpowiedzi na nasze pytania, 4 lutego 2025 roku zapadł wyrok wstępny, w którym sąd uznał roszczenia powodów za usprawiedliwione „co do zasady”. Wciąż jednak nie określono wysokości konkretnych roszczeń – to ma nastąpić dopiero w dalszym toku postępowania.

Szpital, jak poinformował jego rzecznik, złożył wniosek o uzasadnienie wyroku i ustosunkuje się do niego merytorycznie dopiero po zapoznaniu się z motywami rozstrzygnięcia sądu.

Szpital odpiera zarzuty

W obszernej odpowiedzi do redakcji, rzecznik prasowy WSZ Kalisz podkreśla, że placówka nie zgadza się z zarzutami nierównego traktowania. Wskazuje m.in. na różnice w zakresie obowiązków, kwalifikacjach i miejscu zatrudnienia fizjoterapeutów:

„WSZ w Kaliszu, w trakcie całego postępowania dowodowego w całości zaprzeczył, by dopuścił się nierównego traktowania w zatrudnieniu w stosunku do swoich pracowników, bowiem nie wszyscy pracownicy posiadają takie same kwalifikacje, mają taki sam zakres obowiązków, byli zatrudnienia na takich samych stanowiskach pracy. Powyższe więc powoduje, że brak jest jakichkolwiek podstaw do uznania, że w sprawie zachodzi dyskryminacja w zatrudnieniu.” – czytamy w oświadczeniu.

Szpital zaznacza, że różnice w wynagrodzeniach są uzasadnione i wynikają z tzw. „siatki płac”, a przeciętne wynagrodzenie wśród fizjoterapeutów i personelu pokrewnego wynosiło w 2024 roku 14 301,28 zł brutto miesięcznie.

Co z ewentualnym odszkodowaniem?

Zapytaliśmy również, czy w przypadku uprawomocnienia się wyroku, szpital dysponuje środkami na wypłatę rekompensat. W odpowiedzi rzecznik zapewnił, że szpital posiada środki niezbędne do realizacji prawomocnych wyroków sądowych.

Na razie jednak nie zapowiedziano zmian w polityce wynagrodzeń. Jak podkreślono, kwestie związane z ewentualną jej zmianą zostaną podjęte dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy przez sądy powszechne.

Poniżej publikujemy całość odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od rzecznika Prasowego WSZ Kalisz.

Szanowny Panie Redaktorze,

    Na wstępie chciałbym zauważyć, że w swoim wystąpieniu nie precyzuje Pan jakiej sprawy toczącej się przed Sądem Rejonowym w Kaliszu dotyczy Pana zapytanie. Pozwolę sobie więc założyć, że Pana pytania dotyczą sprawy pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny, którzy zatrudnieni zostali na stanowiskach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w zakresie fizjoterapii. Jeżeli tak, to potwierdzam, że w tej sprawie w dniu 4 lutego 2025 r. zapadł WYROK WSTĘPNY, na mocy którego Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał roszczenia powodów za usprawiedliwione co do zasady. Wyrok ten jednakże nie precyzował w jakiej wysokości poszczególni pracownicy mogą liczyć na korzystny wyrok. Taki wyrok zostanie wydany dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego.

    Przechodząc natomiast do treści przesłanego maila, przed przystąpieniem do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania, konieczne jest wskazanie okoliczności faktycznych, które istnieją w przedmiotowej sprawie. Pracownicy WSZ w Kaliszu, w opisanej wyżej sprawie, wnieśli o zasądzenie na swoją rzecz odszkodowania z uwagi na rzekomo nierówne traktowanie ich przez pracodawcę w zatrudnieniu poprzez ustalenie wynagrodzenia zasadniczego w różnych wysokościach pomimo posiadania przez nich takich samych kwalifikacji, tożsamych zakresów obowiązków oraz tożsamych stanowisk pracy. WSZ w Kaliszu, w trakcie całego postępowania dowodowego w całości zaprzeczył, by dopuścił się nierównego traktowania w zatrudnieniu w stosunku do swoich pracowników, bowiem nie wszyscy pracownicy posiadają takie same kwalifikacje, mają taki sam zakres obowiązków, byli zatrudnienia na takich samych stanowiskach pracy. Powyższe więc powoduje, że brak jest jakichkolwiek podstaw do uznania, że w sprawie zachodzi dyskryminacja w zatrudnieniu. Jak wynika z obowiązujących przepisów prawa, równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. Dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn, chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne.

Należy więc wskazać, że WSZ w Kaliszu zatrudnia swoich pracowników na stanowiskach asystenta fizjoterapii, starszego asystenta fizjoterapii, starszego fizjoterapeuty, młodszego asystenta fizjoterapii, starszego technika elektroradiologii, technika elektroradiologii, terapeuty zajęciowego. Siłą rzeczy więc pomiędzy opisanymi wyżej stanowiskami zachodzi różnica w zakresie powierzonych poszczególnym pracownikom obowiązków.


Wskazani powyżej fizjoterapeuci ponadto zatrudnieni są w różnych komórkach organizacyjnych Szpitala, żeby tylko wymienić Oddział Rehabilitacyjny, Oddział Udarowy, Oddział Urazowo-Ortopedyczny przyjmujący pacjentów w ramach hospitalizacji czyli pobytu stacjonarnego ale także w ramach Zakładu Leczniczego Usprawniania udzielającego świadczeń wyłącznie ambulatoryjnie. Praca w każdym z tych odcinków różni się wieloma akcentami, których nie można ignorować. Powyższe wynika z wniosków formułowanych przez pracowników działu kadr uczestniczących w ustalaniu poziomu wynagrodzeń dla poszczególnych grup fizjoterapeutów. Dla porządku dodam, że fizjoterapeuci są zaszeregowani do grupy wyższego personelu medycznego gdzie wraz z diagnostami, farmaceutami, psychologami i logopedami w 2024 roku  uzyskiwali przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 14 301,28 brutto.

W tych okolicznościach należy podkreślić, że należne pracownikom wynagrodzenie obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. Natomiast pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku. Z przywołanych wyżej argumentów nie można wywodzić wymogu równości wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych na określonym stanowisku, natomiast ewentualne różnice wynagrodzeń muszą wynikać z obiektywnych przesłanek. W okolicznościach więc niniejszej sprawy, WSZ w Kaliszu kierując się wskazanymi wyżej przesłankami dokonał-przy udziale i na wniosek służb kadrowych – oceny pracy swoich pracowników na poszczególnych oddziałach szpitalnych i ustalił należne im wynagrodzenie stosownie do obowiązującej u niego „siatki płac”. Jak podkreśla się to w judykaturze i doktrynie, zasada równego traktowania w zatrudnieniu nie oznacza, że wszyscy pracownicy na danym stanowisku pracy winni zarabiać po równo, ale stosownie do wykonywanych obowiązków i zaangażowania w ich wykonywaniu. Na marginesie tylko dodam, że szpital otrzymuje bardzo dużą liczbę podań od doświadczonych fizjoterapeutów zainteresowanych pracą w naszej jednostce. Analiza przebiegu ich zatrudnienia wskazanego w cv, tj. rodzaj i ranga jednostek prywatnych w których do tej pory pracowali, pozwalają nam sądzić, że szpital musi cieszyć się bardzo dobrą opinią jako pracodawca w regionie.

Po wyjaśnieniu powyższego, odpowiadając na postawione pytania:

Ad. 1

WSZ w Kaliszu złożył wniosek o uzasadnienie wydanego wyroku i z całą pewnością ustosunkuje się do niego merytorycznie dopiero po zapoznaniu się z motywami rozstrzygnięcia sądu. Obecnie, z przyczyn oczywistych (bowiem uzasadnienie jeszcze nie zostało doręczone pracodawcy) nie jest możliwe odniesienie się do postawionego pytania.

Ad. 2

Po zapoznaniu się z treścią uzasadnienia wydanego wyroku WSZ w Kaliszu podejmie decyzję w przedmiotowej kwestii.

Ad. 3

WSZ w Kaliszu dysponuje środkami niezbędnymi do realizacji prawomocnych wyroków sądów powszechnych.

Ad. 4

WSZ w Kaliszu w sposób prawidłowy realizuję politykę płacową, natomiast kwestie związane z ewentualną jej zmianą zostaną podjęte dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy przez sądy powszechne.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze