
Dożywocie za śmiertelny wypadek po alkoholu? 72 proc. Polaków mówi „tak”
Wyniki sondażu Pollster zaskakują
Aż 72 proc. Polaków popiera wprowadzenie dożywocia jako kary za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu – wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu.
Obecnie, zgodnie z przepisami, sprawcy wypadków drogowych, którzy byli pod wpływem alkoholu i których działania doprowadziły do śmierci innej osoby lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. W kontekście społecznych oczekiwań, te limity wydają się jednak coraz bardziej niewystarczające.
Zdecydowane stanowisko społeczeństwa
W odpowiedzi na pytanie: „Czy spowodowanie śmiertelnego wypadku będąc pod wpływem alkoholu powinno być zagrożone dożywotnią karą więzienia?”, zdecydowana większość ankietowanych (72 proc.) odpowiedziała twierdząco. Jedynie 17 proc. respondentów sprzeciwiło się takiemu rozwiązaniu, a 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 31 marca–1 kwietnia 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1007 dorosłych Polaków.
Czy zmiany w prawie są możliwe?
Pomysł zaostrzenia kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – zwłaszcza w przypadku tragicznych skutków – powraca cyklicznie w debacie publicznej. Temat ten często wywołuje emocje, szczególnie po głośnych tragediach drogowych, które mogłyby zostać zapobiegnięte, gdyby nie lekkomyślność i brak odpowiedzialności kierowców.
Nie wiadomo jeszcze, czy wyniki badania wpłyną na legislatorów. Jednak tak wyraźne poparcie społeczne może być argumentem w nadchodzącej dyskusji o zmianach w Kodeksie karnym.
Fot. PAP/Darek Delmanowicz