baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Dwie wystawy o fotografii książkowej w ramach Kaliskiego Biennale Sztuki 25’

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zorganizowała dwie wyjątkowe wystawy poświęcone książkom fotograficznym i zinom. Obie ekspozycje prezentowane są w Laboratorium Sztuki. Pokazują, jak ważnym i różnorodnym medium stała się dziś fotografia książkowa.

„Przeglądanie (się). Książki fotograficzne o najważniejszych sprawach”

Kuratorem jest Joanna Kinowska (przy wsparciu Adriana Wykroty) wystawa „Przeglądanie (się)” bada fenomen książek fotograficznych jako naturalnego i historycznego sposobu oglądania zdjęć. Choć praktyka wklejania fotografii do albumów ma długą tradycję, to dopiero ostatnie dekady przyniosły prawdziwe odrodzenie tego medium. Paradoksalnie, popularność książek wzrosła, gdy przestaliśmy gromadzić papierowe odbitki w albumach, a fotografie przenieśliśmy na dyski komputerów i pamięć telefonów.

Wystawa ukazuje, jak książki fotograficzne, dzięki swojej technicznej dostępności i niezależności, stały się odpowiedzią na zmęczenie cyfrowymi ekranami. To medium pozwala autorom opowiadać mniejsze, bardziej osobiste i kameralne historie. Prezentowane publikacje pochodzą z archiwum konkursu „Fotograficzna Publikacja Roku” i zawierają prywatne, osobiste projekty polskich fotografek i fotografów, które często rozliczają się z bliskimi im tematami.

„Miejsca/Prywatne. Ziny i książki fotograficzne z kolekcji Zinteki”

Druga wystawa, zatytułowana „Miejsca/Prywatne”, została przygotowana przez Krzysztofa Orłowskiego i opiera się na zbiorach kolekcji Zinteki. Skupia się na zinach i książkach fotograficznych jako przestrzeniach, gdzie intymność spotyka się z materialnością, a indywidualne narracje łączą się z kolektywnym doświadczeniem.

Ekspozycja prezentuje różnorodne strategie opowiadania o bliskości – emocjonalnej, geograficznej i społecznej. Publikacje przyglądają się miejscom znaczącym: krajobrazom dzieciństwa, przestrzeniom marginalnym i codziennym. Ziny i książki fotograficzne powstawały w duchu self-publishingu, z dala od głównego nurtu wydawniczego, jako wyraz potrzeby osobistego opowiadania historii i niezależnej twórczości. Ich materialność – papier, druk, ręczne interwencje – dodaje opowieściom emocjonalnej głębi.

Wystawa „Miejsca/Prywatne” zaprasza do refleksji nad książką fotograficzną jako medium intymnym, bliskim ciału, podatnym na dotyk i zanurzonym w codzienności.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze