
Spotkanie z Eweliną Kurzobrocką-Pipią w kaliskiej bibliotece
Z wykształcenia jest archiwistką i historykiem wojskowości; od kilku lat pracuje w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, gdzie z uporem maniaka próbuje zrewolucjonizować obieg dokumentów. Prywatnie jest żoną i mamą, a w wolnych chwilach – zapaloną biegaczką. W międzyczasie, korzystając z magicznych umiejętności naginania czasoprzestrzeni do swoich celów, napisała już drugą książkę.
Ewelina Kurzobrocka-Pipia, autorka powieści „Zaraz będzie ciemno” oraz wydanej w kwietniu „W ciemności wołam Ciebie”, była bohaterką spotkania, na które 25 kwietnia 2025 r. zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Kaliska Rada Kobiet. O to, jak archiwistka i urzędniczka stała się pisarką, pytały: Anna Kubiak z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Iwona Cieślak reprezentująca Kaliską Radę Kobiet.
Obie powieści opowiadają losy Janki, polonistki, która powraca w rodzinne strony, gdzie odnajduje przyjaźń, miłość i pewne szczególne zdolności. Zarówno debiut, jak i kontynuacja zyskały wysokie noty czytelniczek i czytelników, doceniających umiejętne miksowanie elementów powieści grozy i kryminału z obyczajową fabułą. Dla kaliszan niezaprzeczalnym atutem powieści jest osadzenie ich w realiach naszego miasta i okolic. Pod nazwą Zalesie kryje się Trojanów koło Opatówka, natomiast w drugiej książce za sprawą starego pamiętnika przenosimy się do międzywojennego Kalisza. Obok fikcyjnych bohaterów spotykamy tu też postacie historyczne: przedstawicieli kaliskiej elity czy słynnego gangstera Józefa Pachołka, nazywanego polskim Alem Capone. Konstruowanie fabuły poprzedziły wielomiesięczne przygotowania i kwerendy przeprowadzane przez autorkę między innymi w kaliskich bibliotekach. Stąd też na kartach powieści pojawia się również pomocny bibliotekarz.
Już w grudniu ukaże się trzecia część serii, która również będzie miała „ciemność” w tytule. Pomysł na taki zabieg zrodził się przypadkiem, gdy autorka przeczytała graffiti obwieszczające, że „zaraz będzie ciemno” i pomyślała, że to idealny tytuł jej pierwszej powieści. Motyw ciemności oddaje zresztą doskonale mroczny klimat książek, które można zaliczyć do gatunku thrillerów. Niemały wpływ na wyobraźnię pisarki miały bowiem niesamowite historie o duchach i rozmaite „wiejskie legendy” zasłyszane w dzieciństwie.
Wieczór autorski zakończyło podpisywanie egzemplarzy obu powieści, które można było zakupić w trakcie spotkania, a także długie rozmowy w kuluarach przy słodkim poczęstunku, sponsorowanym przez Cukiernię GUCIO. Nie zabrakło wspólnych zdjęć oraz wzruszeń – na spotkaniu pojawiła się bowiem wychowawczyni z liceum, nie kryjąca dumy ze swojej dawnej uczennicy.
Informacja Prasowa: MBP w Kaliszu















