
Festiwal Muzyki Dawnej – Persona Grata w Antoninie
Zapraszamy serdecznie na koncert w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej – Persona Grata, który odbędzie się 20 czerwca o godz. 19:00 w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie.
Fundacja Arte dei Suonatori, z dotacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury, realizuje w 2025 roku 28. edycję cyklu koncertowego „Muzyka Dawna – Persona Grata.
W ramach tegorocznej edycji zaprezentowany zostanie historyczny fortepian, tym razem w jego wcześniejszej wersji – kopia instrumentu wiedeńskiego z lat 80. XVIII wieku.
Program koncertu ilustruje przenikanie stylu muzycznego twórców baroku – Jana Sebastiana Bacha i jego syna Johanna Christiana Bacha – do języka muzycznego epoki klasycyzmu, oraz jego wpływ na kształtowanie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W 1764 roku ośmioletni Mozart przybył na roczny pobyt w Londynie. Wszystko wskazuje na to, że nawiązał tam przyjaźń z Johannem Christianem Bachem – wówczas trzydziestoletnim, odnoszącym sukcesy i podziwianym kompozytorem, który wyemigrował tam z rodzinnego Lipska. Historyczne przekazy wspominają nawet o ich wspólnych improwizacjach. W Londynie działał także, urodzony w granicznym dziś mieście Gubinie, Johann Samuel Schröter. Być może właśnie od Schrötera i J.C. Bacha młodziutki Wolfgang Amadeusz podpatrzył pomysł instrumentacji koncertu klawiszowego z towarzyszeniem dwojga skrzypiec i basu. Ideę tę wykorzystał jako kilkunastoletni chłopiec, komponując trzy koncerty fortepianowe, będące w istocie aranżacjami sonat fortepianowych op. 5 J.C. Bacha. Był to zapewne rodzaj wprawki w komponowaniu koncertu solowego, napisanej pod czujnym okiem ojca, Leopolda, w Salzburgu, pomiędzy ich wspólnymi podróżami do Włoch. Możemy się domyślać, że w tych latach Wolfgang Amadeusz miał w repertuarze koncerty Schrötera, gdyż przetrwały do naszych czasów fragmenty kadencji do kilku utworów tego niemal całkowicie zapomnianego dzisiaj twórcy.
Adagio i Fuga zaaranżowane na trio smyczkowe powstały już w Wiedniu w 1782 roku. Był to okres, kiedy Mozart intensywnie studiował dzieła Bacha i Haendla, głównie dzięki wpływowi oraz kolekcji materiałów muzycznych Barona Gottfrieda van Swietena. Cały cykl KV 404a składa się z sześciu fug, do których Mozart skomponował wstępne Adagia.
W programie:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)
Adagio i Fuga (Andante cantabile) d-moll KV 404a
(aranżacja fugi Johanna Sebastiana Bacha, Das Wohltemperierte Klavier, BWV 853)
Koncert fortepianowy D-dur KV 107/1
(aranżacja sonaty fortepianowej op. 5 nr 2 Johanna Christiana Bacha)
Koncert fortepianowy G-dur KV 107/2
(aranżacja sonaty fortepianowej op. 5 nr 3 Johanna Christiana Bacha)
Johann Samuel Schröter (1753 – 1788)
Koncert fortepianowy D-dur
Wykonawcy
Katarzyna Drogosz – fortepian
Arte dei Suonatori kameralnie
Ewa Golińska – skrzypce, altówka
Aureliusz Goliński – skrzypce
Agnieszka Oszańca – wiolonczela
Bilety w cenie 30 zł dostępne od 22.05. w kasie CKiS w Kaliszu, w Pałacu Książąt Radziwiłów w Antoninie oraz w sprzedaży internetowej na stronie www.ckis.kalisz.pl
Festiwal Muzyka Dawna – Persona Grata dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Informacja Prasowa CKiS w Kaliszu